Waloryzacja programu 800 Plus to temat, który od dawna budzi emocje. Ministerstwo Finansów właśnie odsłoniło karty, sugerując możliwe zmiany w wysokości świadczenia. Czy możemy spodziewać się podwyżki i jakie są realne plany rządu na najbliższe lata?
Polskie przedsiębiorstwa muszą mierzyć się z rzeczywistością, która często odbiega od tego co przepisy mówią o podatkach. Choć według przepisów nominalna stawka CIT wynosi 19 proc., raporty pokazują, że firmy faktycznie płacą znacznie więcej. Jakie są przyczyny tego zjawiska i jakie wyzwania stawia przed nimi polski system podatkowy?
Najbliższe miesiące przyniosą wielką zmianę dla wynajmujących domy lub mieszkania. To efekt przepisów, które weszły w życie już jakiś czas temu, ale Polacy dopiero teraz odczują ich skutki. Wynajmujący mają powody do obaw? Krajowa Administracja Skarbowa wskazała termin, kiedy sprawdzi, czy zapłaciliśmy podatek.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) zadecydowała. Będą zmiany w systemie podatkowym dla polskich streamerów ws. donate'ów. Urząd Skarbowy poinformował, że zmiany wynikają z problemów z weryfikacją tożsamości darczyńców. Nowy sposób rozliczania podatkowego ma umożliwić skuteczniejszą kontrolę fiskusowi.
Nie tylko palenie zwykłych papierosów będzie coraz droższe. Wkrótce po kieszeni dostaną także użytkownicy papierosów elektronicznych oraz tzw. podgrzewaczy i waporyzatorów. Na strony Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt nowej o podatku akcyzowym oraz ustawy kodeks karny skarbowy. Co się zmieni?
Kwestie związane z fiskusem nie rzadko budzą wątpliwości — zwłaszcza, kiedy trzeba zapłacić podatek. Często jednak trudno jest uzyskać odpowiedzi na pytania, jeśli nasza sprawa jest bardziej skomplikowana. Teraz jednak Urząd Skarbowy wychodzi na przeciw oczekiwań Polaków. Już jutro ruszy specjalna infolinia. Co dzięki niej załatwimy?
Z początkiem października zaczną obowiązywać zmiany, które mogą być kluczowe dla wielu mieszkańców naszego kraju. Niektóre dotyczą zasiłków socjalnych, inne cyberbezpieczeństwa, a jeszcze inne sposobów kontaktu ze skarbówką. Wszystkie jednak mają związek z pieniędzmi, dlatego warto się z nimi zapoznać.
Podatek od pustostanów to pomysł polityków Lewicy na poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Mieliby go płacić właściciele lokali, którzy nie decydują się na wynajem, a pieniądze z podatku miałyby sfinansować budowę tanich mieszkań przez samorządy. Katarzyna Kuniewicz - ekspertka ds. rynku mieszkaniowego w rozmowie z portalem BiznesINFO punkt po punkcie wskazuje możliwe konsekwencje tego projektu. Jej zdaniem pominęli jedną bardzo ważną informację.
Właściciele pustych mieszkań mogą stanąć w obliczu nowego podatku. Lewica forsuje projekt, który ma na celu wprowadzenie opłaty od nieruchomości niewykorzystywanych na co dzień. Pomysł budzi sporo kontrowersji, a Ministerstwo Finansów zabrało głos w tej sprawie. Co oznacza to dla rynku mieszkaniowego?
Jest ruch ministerstwa finansów w sprawie darowizn dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi. Szef resortu Andrzej Domański podjął decyzję o objęciu zerową stawką vat towarów i usług przekazanych w celu pomocy potrzebującym dotkniętym kataklizmem. Kiedy zostaną wprowadzone nowe przepisy?
Nowelizacja prawa dot. produktów i usług objętych podatkiem VAT, jak i wysokości stawek, dla części było rozczarowaniem. Głośna była szczególnie rezygnacja z objęcia zerowym podatkiem książek. Nie oznacza to jednak, że minister finansów Andrzej Domański w ogóle nie przygotował fiskalnych udogodnień. Wręcz przeciwnie, jest ich całkiem sporo.
Niektóre decyzje urzędów skarbowych mogły zostać podpisane przez niewłaściwych naczelników, co może prowadzić do przedawnienia zobowiązań podatkowych i konieczności zwrotu pieniędzy podatnikom. Czy podatnicy otrzymają zwrot należności? Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Naczelny Sąd Administracyjny.
Projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych doczeka się zmian. Ministerstwo Finansów ugięło się pod wpływem fali krytyki, jaka wylała się na nie po publikacji poprzedniej wersji zapisów. W poprawkach wzięto pod uwagę liczne postulaty i stanowiska różnych branż oraz środowisk. Zmiany ucieszą między innymi właścicieli garaży oraz miejsc parkingowych.
W ostatnim czasie prosumenci zgłaszali zastrzeżenia do nowelizacji ustawy podatkowej wywołane brakiem wskazania w projekcie, jakie elementy instalacji PV mają zostać opodatkowane. Pojawiły się obawy, że opodatkowanie może wzrosnąć nawet 10-krotnie. Ministerstwo finansów właśnie wydało w tej sprawie ważny komunikat.
Podwyższenie wieku emerytalnego to kwestia, która wywołuje sporo kontrowersji wśród polskiego społeczeństwa. Wielu ekspertów wskazuje, że zmiany w tym temacie są konieczne. Czy rząd planuje podwyżkę wieku, w którym Polacy mogą przechodzić na emeryturę? Padła jasna deklaracja ze strony ministra finansów, Andrzeja Domańskiego. Szef resortu nawiązał też do podwyżek podatków.
Minister finansów Andrzej Domański ogłosił, że tegoroczne dochody budżetu państwa z podatku VAT były w lipcu znacznie wyższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dane opublikowało też Ministerstwo Finansów. ”Gospodarka rośnie” – podsumowuje minister. Z tego tekstu dowiesz się:● Ile wynoszą obecne dochody budżetu państwa.● Jaki wpływ mają na to poszczególne podatki.● Czym minister tłumaczy obecne wzrosty.● Jakie są przewidywania i priorytety ministra finansów.
Podatek dochodowy PIT od smartfonów? O konieczność lub jego brak zapytał Krajową Inspekcję Skarbową przedstawiciel firmy, która zatrudnia blisko 4 tys. osób. Profil działalności wymagał, by pracownicy uzbrojeni byli w służbowe telefony. Firmę niepokoiło, czy powinna regulować w związku z tym zaliczki na PIT. Urząd wydał interpretację indywidualną, która posłuży wielu.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych, który został przyjęty przez rząd. Oznacza to, że wejdą w życie ważne zmiany w rozliczaniu się ze skarbówką, które będą dotyczyły wielu Polaków. Wiemy, kto skorzysta z tych zmian. Przedstawiamy szczegóły.
Dwukrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego było jedną z obietnic wyborczych koalicji 15 października. Donald Tusk szedł z nią na ustach po zwycięstwo w wyborach parlamentarnych i wciąż można znaleźć ją wśród słynnych już 100 konkretów, które miały zostać zrealizowane w ciągu pierwszych 100 dni rządów nowego premiera. Od zaprzysiężenia rządu minie za klika dni 9 miesięcy, a wypowiedź udzielona właśnie przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego wypowiedź wskazuje, że zamiast przybliżać się do wprowadzenia wyższej kwoty wolnej od podatków, oddalamy się od niego.
Wydawać mogłoby się, że w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej naleciałości systemu radzieckiego, które nadal są żywe w zasadzie u wszystkich naszych wschodnich sąsiadów, mamy już w dużej mierze wykorzenione. Bizantyjska biurokracja, łapownictwo, nepotyzm czy elementarny brak poszanowania dla wspólnoty to jednak nie dla wszystkich nad Wisłą zamierzchła przeszłość. Według badania przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych wschodnie wzorce nadal trzymają się u nas zaskakująco mocno.
Nowy podatek ma stymulować prozdrowotne nawyki żywieniowe Polaków. Wpływy, jakie miałyby wygenerować, zasiliłyby z kolei dopłaty do żywności zdrowej - przez co ci, którzy decydując się na fast food, dopłacaliby do menu tych, którzy z niego rezygnują. Tyle w teorii. W praktyce blisko 60 proc. Polaków ma nadwagę. Dobry początek?
Darowizny w rodzinie są powszechną praktyką, pozwalającą na przekazywanie środków finansowych i dóbr materialnych między bliskimi. Choć darowizny te często są zwolnione z podatku, niewłaściwe ich udokumentowanie może prowadzić do interwencji fiskusa i nałożenia surowych kar. O czym należy pamiętać, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z darowiznami od najbliższej rodziny.
Popularny youtuber Wojek odwiedził w ostatnim czasie restaurację Belvedere, która wysoko pozycjonuje się w kulinarnym krajobrazie Warszawy. Po wizycie zaprezentował rachunek opiewający na ponad 1,4 tys. zł. Zwrócił on uwagę Agaty Jagodzińskiej z Krajowej Administracji Skarbowej, która w działaniu luksusowej restauracji dopatrzyła się działania niezgodnego z prawem.
Najnowsze dane GUS zapowiadają podwyżki podatku od nieruchomości, ciężarówek i autobusów oraz opłat lokalnych - maksymalne stawki tych podatków wzrosną od 1 stycznia 2025 r. o 2,7 proc. O ile więcej zapłacimy?
Niepokojące wnioski płyną z dziwnych zapisów w projekcie ustawy dotyczącej opodatkowania elektrowni, przygotowanej przez Ministerstwo Finansów. Podatkiem mają być objęte całe farmy fotowoltaiczne, a nie tylko elementy konstrukcyjne utrzymujące panele. Dla wielu może to oznaczać znaczne koszty.
Z początkiem lipca weszły w życie nowe przepisy, które dają fiskusowi narzędzia do walki z szarą strefą najmu krótkoterminowego. Okazuje się bowiem, że ok. 60 procent tego typu obiektów noclegowych oferowanych na popularnych portalach działa nielegalnie.
Darowizny w rodzinie są częstą praktyką, jednak niewłaściwe ich udokumentowanie może prowadzić do konieczności zapłacenia wysokiego podatku. Aby uniknąć przykrych niespodzianek ze strony fiskusa, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach prawnych. Co należy zrobić, aby uniknąć problemów?
Szykują się wielkie zmiany w podatkach. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić modyfikacje, które wiele zmienią w tym, ile daniny płacić będą Polacy. Jedną z najważniejszych zmian będzie reforma podatku od nieruchomości. Niemniej rewolucja nie ominie również opłaty uzdrowiskowej, czy opłaty skarbowej. Wyjaśniamy.