Od 15 lutego Polacy rozliczają się ze skarbówką za ubiegły rok. Podczas składania deklaracji podatkowej mogą skorzystać między innymi z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której odliczą pokaźną sumę. Należy się jednak pospieszyć, bo wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie zeznania.
Polacy mają jeszcze tylko nieco ponad dwa tygodnie na rozliczenie podatku PIT. W pośpiechu warto jednak nie zapomnieć o ulgach podatkowych, również tych mniej popularnych. O niektórych mało kto pamięta.
Od wynagrodzeń Polaków pobierane są liczne opłaty, takie jak podatki czy składki na ubezpieczenie społeczne. Główny Urząd Statystyczny raz w roku przedstawia dane, które wskazują, jakie kwoty są potrącane od zarobków. Okazuje się, że sumy te są naprawdę pokaźne.
Czas na złożenie zeznania podatkowego mija 30 kwietnia. Proces ten znacznie ułatwia usługa Twój e-PIT, która stała się najpopularniejszą formą rozliczenia z Urzędem Skarbowym. W zeszłym roku skorzystało z niego niemal 12 mln osób. Jak zalogować się na Twój e-PIT i skorzystać z usługi?
Inflacja konsumencka w marcu osiągnęła rekordowo niski poziom od pięciu lat. Tę informację — z delikatnym opóźnieniem — przekazał dzisiaj Główny Urząd Statystyczny. W parze z tą wiadomością idzie też jednak zła: już wkrótce ceny mają znów pójść w górę.
W ubiegłym roku fiskus przeprowadził aż o 30% kontroli mniej niż w roku 2022. To samo w sobie nie jest jeszcze alarmujący — taki właśnie trend był już wcześniej zapowiadany. Eksperci są jednak zaniepokojeni. Problemem jest utrzymująca się od lat niska skuteczność egzekucji.
Ministerstwo Finansów ponownie zapowiada ”rekordowe zwroty PIT”. Przelewy z urzędu skarbowego mają być szybkie, a kwoty wysokie. Kluczem jest właściwe złożenie deklaracji. Jak to zrobić?
Już wkrótce wszyscy podatnicy będą musieli złożyć zeznania podatkowe za 2023 rok. Przy okazji wypełniania PIT-u, warto pamiętać o przysługujących nam ulgach podatkowych. Rodzice mogą liczyć nawet na kilka tysięcy złotych. Nie wszyscy jednak spełniają warunki.
Szymon Hołownia ostro skomentował reformę, która miała wprowadzić niekorzystny dla wielu Polaków podatek. To ważna kwestia przede wszystkim dla kierowców. Reforma ostatecznie nie wejdzie w życie?
Już dzisiaj, 15 marca, mija termin zapłaty I w tym roku raty podatku od nieruchomości. Ile wynosi podatek? Podatnicy nie będą zadowoleni. W przypadku braku uiszczenia opłaty, do drzwi może zapukać komornik.
Podatniczka przez pomyłkę złożyła zeznanie PIT-36L. Zaledwie 14 sekund później poprawiła swój błąd, przesyłając PIT-36. Błąd kosztował ją 10 tysięcy złotych.
Podczas rozliczania się ze skarbówką Polacy mogą skorzystać z rozmaitych ulg podatkowych, dzięki którym odliczą całkiem pokaźne kwoty. Większość z tych ulg jest Polakom doskonale znana, choć o niektórych wiele osób wciąż nie ma pojęcia.
Jakiś czas temu rozpoczął się czas rozliczeń ze skarbówką za ubiegły rok. Polacy mają możliwość skorzystania z rozmaitych ulg podatkowych, które przynoszą wiele korzyści. Jedna z nich sprawia, że nie trzeba płacić podatku dochodowego. Należy jednak spełnić pewne warunki. Przedstawiamy szczegóły.
Ministerstwo Edukacji opublikowało obwieszczenie, zgodnie z którym opłaty za przedszkole mają pójść w górę. Jest jednak sposób na uniknięcie podwyżki, a nawet całkowite zwolnienie z opłat. Do kogo należy ostateczna decyzja ws. wysokości opłaty za opiekę nad dzieckiem?
Ministerstwo Finansów pracuje już nad projektem nowego podatku. Tym razem chodzi o globalny podatek minimalny. Czego będzie dotyczyć? Kto go zapłaci? Sprawdzamy szczegóły zapowiedzi resortu.
Nie wszyscy rodzice, którzy korzystają z ulgi na dziecko (tzw. ulgi prorodzinnej) wiedzą o możliwym "dodatkowym zwrocie" jaki mają szansę otrzymać z tego tytułu. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z "dodatkowego zwrotu"?
Jakiś czas temu rozpoczął się okres rozliczania z fiskusem za ubiegły rok. Polacy mogą korzystać z rozmaitych ulg podatkowych, a w tegorocznym zeznaniu PIT są pewne nowości dla sporej grupy podatników. Dzięki nim mogą zyskać jeszcze więcej. Przedstawiamy szczegóły.
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to nie tylko sposób na odłożenie środków na spokojną starość. To również pretekst, by od podatku odliczyć całkiem sporą sumę. Dzięki IKZE może do nas wrócić nawet 3 tysiące złotych. Sprawdzamy, jak to zrobić.
Od 15 lutego można już składać zeznanie podatkowe PIT. Wszyscy podatnicy muszą to zrobić do 30 kwietnia. Niektórzy jednak mają prawo do licznych ulg podatkowych, o których warto pamiętać. Jakie zniżki przysługują emerytom? Co powinni zrobić, żeby z nich skorzystać?
Przy wypełnianiu zeznania podatkowego za poprzedni rok bardzo łatwo jest popełnić błąd - a takich w deklaracji być nie powinno. Jeżeli jednak takowy się trafi, to skarbówka natychmiast go zauważy i wezwie podatnika do wyjaśnienia. A to zaledwie początek nieprzyjemności.
Podczas rozliczania się z fiskusem, polskie przepisy umożliwiają zastosowanie wielu ulg podatkowych. Jedna z nich, przysługująca praktycznie każdemu Polakowi, pozwala na odliczenie w jednym z przypadków niebagatelnej kwoty aż 1520 złotych. Co więcej, można ją zastosować więcej, niż jeden raz.
Ulga podatkowa na dzieci może pozwolić rodzicom na wyższy zwrot podatku. Trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo z niej skorzystać. Sprawdzamy, jak wypełnić rozliczenie PIT i komu przysługuje ulga podatkowa na dzieci.
Jedną z najczęściej stosowanych ulg podatkowych jest ta dla samotnych rodziców. Część potencjalnych beneficjentów jej jednak nie dostanie. Dlaczego? Decyzja ma zależeć od interpretacji urzędników, a nie przepisów. Sytuacja wygląda absurdalnie.
Rozpoczynający się w czwartek sezon na składanie deklaracji podatkowych dla wielu Polaków zacznie się od sporego zaskoczenia. Skarbówka przygotowała bowiem całkiem sporo nowości dla tych osób, które rozliczają się przez internet.
Po tygodniach ciszy, w końcu ruszają prace nad podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Projekt odpowiedniej ustawy w końcu pojawił się na stronie Sejmu. Kto może najwięcej zyskać na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku?
Sezon rozliczeń z fiskusem jest już praktycznie tuż za rogiem. Wraz z nim pojawiają się pytania co do zwrotu pieniędzy z nadpłat. Kto może liczyć na największe zwroty, a kto na mniejsze?
Osoby poszukujące możliwości obniżenia wysokości podatku do zapłacenia mogą skorzystać z bardzo atrakcyjnej ulgi. Za jej pośrednictwem, możliwe jest odliczenie nawet 53 tys. zł. Konieczne jest jednak uprzednie spełnienie warunków.
Tegoroczne rozliczenie podatku może wprawić wielu Polaków w niemałe zdumienie. Spora liczba podatników może bowiem liczyć na pieniądze ze skarbówki. Co najistotniejsze, stanie się tak bez zastosowania jakiejkolwiek ulgi.