Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Prawo Cywilne

Prawo Cywilne

pieniądze
02.06.2024 12:19 Dostałeś spadek? To musisz wiedzieć, by uniknąć zapłaty podatku

Otrzymując spadek często nie zdajemy sobie sprawy z przysługujących nam w tym zakresie praw i obowiązków. Jedną z bardziej istotnych kwestii jest podatek od spadku. Co trzeba wiedzieć w tym zakresie?

Szyld kancelarii notarialnej
15.11.2023 12:08 Zasięgnij porady notariusza za darmo. Już za kilka dni, to okazja jakich mało

Większość Polaków ma trudności ze zrozumieniem przepisów prawnych, które zazwyczaj są napisane fachowym językiem, w skomplikowany i wymagający wykładni sposób. Co więcej, nie ułatwiają tego częste nowelizacje przepisów, które sprawiają, że prawo szybko się zmienia. Wizyty u specjalistów, którzy mogliby nam pomóc w zrozumieniu zmian i np. zabezpieczeniu czy podziale naszego majątku, są bardzo drogie. Mamy dobre wieści dla naszych czytelników, bo już za kilka dni w wielu miastach Polski będą mogli za darmo zasięgnąć opinii notariusza. Poniżej przedstawiamy szczegóły tej akcji.

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
13.04.2022 14:02 Eksmisja z mieszkania może wrócić. Rząd przestraszony gradu pozwów, po cichu zmieniają prawo

Zakaz eksmisji już za chwilę może przestać obowiązywać. Właściciele mieszkań mieli do tej pory związane ręce. Od dwóch lat z decyzji rządu mieli zablokowaną możliwość zarobku z tytułu najmu mieszkania. Rząd błyskawicznie wycofał się z postanowień a regulacje włożono do specustawy o pomocy Ukraińcom.

business-962364 1920
01.06.2021 02:00 Zdolność prawna - czym się różni od zdolności do czynności prawnych?

Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych to dwa terminy, które, choć są ze sobą powiązane, w praktyce oznaczają różne atrybuty przysługujące podmiotowi. Tytułem wstępu można powiedzieć, że zdolność prawną ma każdy człowiek od chwili urodzenia, natomiast pełną zdolność do czynności prawnych nabywa wraz z uzyskaniem pełnoletności, czyli ukończeniem 18 roku życia. Zależność między tymi pojęciami rysuje się następująco: można mieć zdolność prawną przy braku zdolności do czynności prawnych, nigdy na odwrót.

old-age-360714 1920
31.05.2021 02:00 Prawo reguluje kolejność dziedziczenia. W spornych przypadkach warto poprosić o pomoc prawnika

Porządek dziedziczenia czasem przypomina węzeł gordyjski, którego rozplątanie wydaje się niemożliwe, na pewno trudne. Jeżeli wartość spadku to uzasadnia warto rozważyć włączenie do sprawy prawnika, który pomoże rozwikłać te kwestie, a w spornych przypadkach skieruje sprawę na drogę sądową. Dziedziczenie tzw. ustawowe (nazwa od regulującej te kwestie ustawy Kodeks cywilny) oznacza usankcjonowaną prawnie kolejność nabywania spadku po osobie zmarłej. Taka droga przenoszenia wartości z osoby zmarłej na jego rodzinę ma miejsce wtedy, gdy zmarły nie pozostawił testamentu, który w Polsce ma pierwszeństwo przed drogą ustawową.

puzzle-3222682 1920
31.05.2021 02:00 Prokurent może mieć w spółce uprawnienia równe zarządowi. Ale jego odpowiedzialność bywa ograniczona

Zdarza się, że zarządowi spółki brakuje czasu i możliwości do realizacji niektórych zadań. W takiej sytuacji sprawdza się prokurent, który może reprezentować spółkę w kontaktach z urzędami czy przed sądem. Zarząd lub przedsiębiorca mogą nadać mu także uprawnienia specjalne.W ustawie Kodeks cywilny, która reguluje tę kwestię, zostały wyróżnione trzy rodzaje udzielanej prokurentowi tzw. prokury, czyli pełnomocnictwa do reprezentacji: samoistną, łączną oraz oddziałową. Prokurent samoistny może reprezentować spółkę samodzielnie lub razem z członkiem zarządu. Prokura łączna oznacza współdziałanie co najmniej dwóch prokurentów, oddzielna powierzana jest kilku, niezależnym od siebie prokurentom.

hammer-802301 640
26.05.2021 02:00 Co musi zawierać pozew cywilny?

Każda sprawa sądowa opiera się na przedstawieniu przez strony pism procesowych, z których najważniejszym jest pozew. Pozew cywilny to pismo formalne wszczynające bieg postępowania. Aby takie postępowanie się rozpoczęło, pozew cywilny musi spełniać szereg podstawowych wymogów formalnych.

contract-408216 640
25.05.2021 02:00 Zachowek – w jakich sytuacjach można uniknąć jego zapłaty?

Pominięcie bliskich krewnych w testamencie nie wyklucza ich udziału w spadku. Zachowek jako pewna forma rekompensaty pozwala uzyskać część majątku po zmarłym. Warto jednak wiedzieć, że zachowek nie zawsze musi być wypłacany. Jak można uniknąć wypłaty tego świadczenia?

vw-beetle-405876 1920
21.05.2021 02:00 Obowiązek meldunkowy nadal obowiązuje. Ale za jego nieprzestrzeganie nie grożą kary.

Meldunek nie daje, co prawda, takich praw do lokalu jak umowa najmu czy akt własności, ale obowiązek nadal istnieje, choć za jego nie przestrzeganie kary nie grożą. Meldunek się jednak przydaje, czasem jest konieczny. Żeby w jednym miejscu dopełnić tego obowiązku, z zajmowanego wcześniej trzeba się najpierw wymeldować. Najłatwiej można to uczynić, bez wychodzenia z domu, przez Internet.