W polskim systemie obsługi numerów alarmowych, na czele ze 112, zostanie wprowadzana ważna zmiana, która realnie przełożyć na skuteczność działań służb. Według doświadczeń w innych państwach wdrożenie tzw. Advance Mobile Location może w skali roku pozwolić uratować w Polsce 67 osób więcej niż dotychczas.
Wydana została nowa wersja systemu operacyjnego dla iPhone’ów. W iOS-ie 17.4 znajdziemy sporo usprawnień i poprawek, jednak na rynku europejskim dzisiejsza premiera to prawdziwa rewolucja. Apple wprowadziło zmiany narzucone korporacji przez europejski akt o rynku cyfrowym.
KOLEO to bez dwóch zdań jedna z najbardziej udanych polskich aplikacji ułatwiających podróże koleją. Regularnie dodawane są nowe funkcje, ale też obsługa kolejnych przewoźników wraz z możliwością zakupów biletów. W KOLEO właśnie pojawiła się nowość, dzięki której podróże pociągiem mogą być jeszcze wygodniejsze.
Niechciane połączenia od telemarketerów mogą być prawdziwą zmorą – jeśli wydaliśmy na nie wiele zgód w różnych usługach, może do nich dochodzić nawet wiele razy tego samego dnia. Niestety wdrożenie RODO tylko nieznacznie zmniejszyło skalę procederu. Jak się więc przed nim chronić?
Do Windowsa zmierza świetna funkcja, z której będą mogli skorzystać wszyscy, którzy za pomocą swoich komputerów biorą udział w wideokonferencjach. Chodzi o wykorzystanie w komputerach możliwości dzisiejszych smartfonów, które często dysponują bardziej zaawansowanymi kamerami czy mikrofonami niż nie takie już stare komputery.
Telefony komórkowe z klawiszami już dawno odeszły w zapomnienie, wyparte przez nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne smartfony. Mimo to posiadacze starych modeli wciąż mogą sporo zarobić na sprzętach, które zalegają w szufladach.
Wśród aplikacji kierowanych do kierowców znajdziemy wszelkiej maści mapy, nawigacje, programy ułatwiające parkowanie i wiele innych. Tymczasem nieco w ich cieniu jest program TaPo24, który stanowi prawdziwe kompendium wiedzy o ruchu drogowym, które z pewnością przyda się nie tylko mniej doświadczonym uczestnikom ruchu. Korzysta z niej nawet polska policja.
Wydany został bardzo przydatny serwis Schrony, dzięki któremu można miejsca ukrycia, schrony i tzw. miejsca doraźnego schronienia. MDS-y mają stanowić część obrony cywilnej przed skutkami katastrof naturalnych, ale też działań militarnych. Niestety dane zgromadzone w aplikacji mają pozostawiać wiele do życzenia.
Posiadacze smartfonów Xiaomi powinni wstrzymać się z aktualizacją swoich urządzeń do najnowszej wersji oprogramowania. W wersji MIUI Global pojawił się błąd, którego naprawa może wymagać całkowitego wymazania z pamięci wszystkich danych. Producent wydał już komunikat w tej sprawie.
Przywykliśmy do tego, że aplikacja mObywatel jest prężnie rozwijana i regularnie pojawiają się w niej przydatne nowości. Oznacza to jednak, że niekiedy trzeba weryfikować potrzebę dalszego rozwijania niektórych jej gałęzi. Tak się właśnie dzieje – z aplikacji właśnie usunięto funkcję, która jeszcze przed kilkunastoma miesiącami była kluczowa.
Aplikacja Moja Biedronka nie ma ostatnio dobrej passy. Po premierze nowej, przebudowanej wersji użytkownicy masowo zgłaszali liczne problemy z działaniem programu. Dziś w działaniu aplikacji nie doświadczymy jednak żadnych błędów w działaniu poszczególnych funkcji, gdyż Moja Biedronka w ogóle przestała działać.
W nowym badaniu naukowcy ostrzegają przed alarmującym zagrożeniem dla posiadaczy smartfonów: możliwością zdalnego podpalenia urządzeń. Atak "VoltSchemer" jest jednym z najnowszych zagrożeń w świecie cyberbezpieczeństwa, który dotyczy posiadaczy smartfonów. W ramach tego ataku cyberprzestępcy wykorzystują lukę w systemach operacyjnych lub oprogramowaniu urządzenia, aby zdalnie manipulować jego baterią lub innymi podzespołami elektronicznymi.
Do ministerstwa edukacji oraz ministerstwa cyfryzacji trafił list, który może znacząco wpłynąć to, jakie prawa będą mieli uczniowie w placówkach oświatowych. Zawarto w nim apel, aby już od 1 września 2024 r. wprowadzony został całkowity zakaz używania w szkołach smartfonów i innych indywidualnych urządzeń elektronicznych.
Wielkimi krokami nadchodzi duża aktualizacja być może najważniejszego w tej chwili komunikatora internetowego. Słynie on z deklasującego konkurencję bezpieczeństwa tajemnicy korespondencji i ochrony prywatności i tożsamości użytkowników. Dla wszystkich nich mamy świetne wieści – Signal lada moment stanie się jeszcze bezpieczniejszy.
Niekiedy za zmianami zachodzącymi w komunikatorze Messenger trudno nadążyć. Nie chodzi już nawet o pomniejsze dodatki, które znajdują wąskie zastosowanie czy drobne optymalizacje. Ostatnią naprawdę dużą zamianą jest uruchomienie szyfrowania end-to-end, co jednak spowodowało pewne ograniczenia w archiwizacji wiadomości. Wiadomo już, jak sobie z tym poradzić.
Wokół tego, jak obchodzić się ze smartfonami, które uległy zalaniu czy zawilgoceniu powstało wielu mitów. Wielu decyduje się, by umieszczać urządzenie w misce suchego ryżu. Tymczasem okazuje się, że może to nie być nie tylko nieskuteczne, ale wręcz szkodliwe.
Na rynku smartfonów relatywnie rzadko dochodzi do dużych przetasowań. Od lat królują iPhone’y i Samsungi, a ostatnie duże zmiany w rankingach popularności nastąpiły za sprawą urządzeń produkowanych w Chinach. Jeden z tamtejszych graczy, który swojego czasu cieszył się popularnością także w Polsce, zdecydował o zakończeniu produkowania smartfonów.
W marcu w życie wejdzie europejski akt o rynku cyfrowym, który jest małą rewolucją. Odczują to zwłaszcza posiadacze smartfonów Apple, które musi otworzyć swój dotąd zamknięty na produkty konkurencji system operacyjny. Apple jednak robi co może, by utrudnić dostarczenie zamienników np. dla domyślnej przeglądarki Safari.
Dla wielu smartfon to nieodłączny kompan, jego utrata wiąże się z dyskomfortem, ale przede wszystkim może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa informacyjnego. Na szczęście naszpikowane czujnikami urządzenia oferują sporo funkcji, które mogą ułatwić ich odnalezienie. Jest jednak przy tym jeden haczyk.
WhatsApp, niekwestionowany lider w świecie komunikacji internetowej, szykuje się na rewolucyjne zmiany, które mogą zaskoczyć i podzielić społeczność użytkowników. Czy kochane numeru telefonów w naszych kontaktach odejdą w zapomnienie? Nowa era WhatsAppa zapowiada odejście od tradycyjnych numerów na rzecz unikatowych nazw użytkowników. Jakie korzyści i kontrowersje niesie ze sobą ta transformacja? Zapraszamy do głębszego zanurzenia się w szczegóły tej zapowiadanej rewolucji.
Bankowość mobilna stała się nieodłączną częścią życia wielu osób, umożliwiając wygodne zarządzanie finansami w dowolnym miejscu i czasie. Jednak dla klientów mBanku nadchodzi czas zmian, które mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki korzystają z usług bankowych na swoich smartfonach. Bank ogłosił plany wyłączenia aplikacji dla użytkowników starszych wersji systemów operacyjnych iOS i Android, co może ograniczyć dostęp do pełnej funkcjonalności dla milionów klientów.
Google rozszerzyło zakres testów zmian w aplikacji mobilnej Gmaila. Już wcześniej wprowadzona została tam obsługa emoji, zmieniony został pasek wyszukiwania, a teraz Google chce jeszcze bardziej upodobnić obsługę poczty elektronicznej do tego, jak działają i wyglądają mobilne komunikatory. Czy takie zmiany mogą się sprawdzić?
W kodzie testowej wersji Androida odnaleziono fragmenty, które jasno wskazują na to, że w systemie pojawi się bardzo ważny i przydatny dla części użytkowników nowy tryb. Dzięki niemu oprogramowanie zostanie przystosowane do potrzeb osób, które nie miały wcześniej kontaktu ze smartfonami czy seniorów.
Trwają ferie, a to świetna okazja do wykorzystania aplikacji mobilnych w celu poczynienia oszczędności na usługach i uzyskania dzięki nim zniżek. Umożliwiają to oczywiście aplikacje samych sklepów, ale też mObywatel, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.
Można odnieść wrażenie, że Google w ostatnim czasie poświęca wiele zasobów na rozwój swoich Map, zwłaszcza w postaci aplikacji mobilnej. Często są to zmiany w funkcjach samochodowych, niemniej teraz do aplikacji zmierza nowość, z której skorzystać będzie mógł każdy.
Klienci mBanku powinni zwrócić uwagę na komunikat opublikowany przez bank, zwłaszcza jeśli ich urządzenia mobilne mają już swoje lata. mBank zapowiedział bowiem zmiany w swojej aplikacji, która poskutkują ograniczeniem jej dostępności.
Poczta Polska poinformowała o gruntownych zmianach w sposobie funkcjonowania przesyłek rejestrowanych, czyli m.in. listów poleconych. Klienci mogą już skorzystać z funkcji, która dotąd była dostępna tylko dla przesyłek obsługiwanych przez firmę kurierską Pocztex – wprowadzony został system powiadomień o dostarczeniu przesyłki.
Smartfony, laptopy czy tablety to urządzenia, które użytkownicy chętnie wymieniają na coraz to nowsze modele. Jak wskazuje Krajowy Rejestr Długów, powołując się na wyniki badania TME, mały sprzęt elektroniczny jest wymieniany co 1-3 lata. Niewłaściwa utylizacja takiego sprzętu może jednak zagrozić m.in. bezpieczeństwu naszych danych. Eksperci radzą, co zrobić, by zabezpieczyć się przed ewentualnym wyciekiem prywatnych informacji.