Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Świadczenia Socjalne

Świadczenia Socjalne

biznes-info-640x433
13.12.2019 01:00 Możesz jeszcze przejść na wcześniejszą emeryturę. Lista osób uprawnionych jest długa

Wcześniejsza emerytura jest zarezerwowana przede wszystkim, jak przypomina Gazeta Wyborcza, dla osób, które pracują w szczególnych warunkach. Muszą wcześniej udowodnić rzeczone szczególne warunki czy też fakt, że pracowali w zawodzie o szczególnym charakterze. Także staż pracy jest istotny. Według przepisów, osoby, które do 1999 roku nie przepracowały w warunkach specjalnych 15 lat, muszą sprawdzić, czy ich zawód znajduje się na nowej liście dotyczącej ustawy pomostowej.Wspomniany portal wskazuje, że wcześniejsza emerytura obecnie przysługuje m.in. funkcjonariusze SOK, dyżurni ruchu, manewrowi, tancerze zawodowi, kierowcy tirów, piloci, maszyniści czy nastawniczy. Jeśli do końca 1998 roku przepracowali w trudnych warunkacj 15 lat wedle ustawy z 1983 roku, czeka ich wcześniejsza emerytura. Jeśli zaś wykonywany przez nich przed 1999 rokuem zawód nie był zawarty w wykazie z 2008 roku, muszą przepracować jeszcze choć jeden dzień w szczególnych warunkach.

biznes-info-640x433
13.12.2019 01:00 Pobierasz dwa razy 500 plus, zmniejszą ci wypłatę. Bezlitosny wyrok Trybunału

500 plus to niewątpliwie jeden z podstawowych programów socjalnych dla polskich rodzin. Jednakże nie tylko Polska ma swoje 500 plus. W Niemczech program świadczeń wypłacanych na dzieci funkcjonuje pod nazwą Kindergeld. I to właśnie on koliduje ze swoim polskim odpowiednikiem. Zgodnie z decyzją Trybunału Finansowego w Monachium, rodziny ściągające pieniądze z obu tych świadczeń albo zdecydują się na jedno z nich, albo będą dostawać mniej.Sprawa pomniejszonego świadczenia na dziecko stała się głośna, kiedy Polak, który pobierał na dzieci zarówno Kindergeld, jak i 500 plus, poskarżył się do niemieckiego sądu, że instytucje naszych zachodnich sąsiadów nakazały mu zwrot 2 tys. euro. Jak przekonywały, pieniądze musiał oddać z tytułu pobierania pieniędzy na dzieci w Polsce w ramach 500 plus, ponieważ w Niemczech już inkasował wpływy z Kindergeldu.

biznes-info-640x433
15.11.2019 01:00 Renta dożywotnia dla 2 mln Polaków. Wystarczy posiadać mieszkanie lub dom

Renta dożywotnia, jak podaje portal alebank.pl, to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań na zabezpieczenie swojej starości wśród osób biedniejszych i samotnych. Rozwiązanie to polega w skrócie na przepisaniu posiadanej przez seniora nieruchomości na osobę, z którą zawarto umowę, a która w ramach zapłaty za nieruchomość zobowiązała się do przekazywania co miesiąc określonej sumy pieniędzy w ramach właśnie renty.Wspomniany portal alebank.pl cytuje badanie Funduszu Hipotecznego DOM, który zbadał co polscy seniorzy zamierzają zrobić ze swoim mieszkaniem lub domem. Większość, bo 80% zamierza przekazać je bliskim - spośród nich 64% wskazuje na dzieci, 9% na wnuki, 4% na dalszą rodzinę, 2% na małżonka, a 1% mówi o rodzeństwie. Z badania wynika także, iż dla 40% seniorów renta dożywotnia jest rozwiązaniem dla osób bez spadkobierców. - Wyniki naszego badania opinii są spójne z doświadczeniami, które zdobyliśmy w ciągu dziesięciu lat funkcjonowania na polskim rynku. Większość seniorów chciałaby zostawić mieszkanie dzieciom, wnukom lub komuś z rodziny. Tak odpowiedziało łącznie 80 proc. ankietowanych. Dla większości z nich renta dożywotnia jest rozwiązaniem dedykowanym osobom, które nie mają dzieci i innych spadkobierców - komentuje badanie Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.