Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca Polakom wiele świadczeń, które kojarzy większość z nas. To na przykład emerytury, czy też 800 plus. Są jednak takie dodatki, o których istnieniu wciąż wie tylko garstka osób, a skorzystać mogą tysiące. Jednym z nich jest właśnie renta szkoleniowa. Komu przysługuje i ile wynosi?
Nowy bon dla seniorów zapowiadany był jeszcze podczas kampanii wyborczej. Teraz Marzena Okła-Drewnowicz, ministra do spraw polityki senioralnej jasno podkreśliła, że nowa forma wsparcia z pewnością zostanie wprowadzona oraz podała termin. Przedstawiamy szczegóły.
Zaledwie kilka dni temu zapadła ostateczna decyzja w sprawie budżetu na 2024 rok. Dzięki temu wiemy już, że na tzw. babciowe przewidziano 1,5 miliarda złotych. Może to oznaczać, że kwota świadczenia wzrośnie.
Jakiś czas temu pojawiły się głosy dotyczące wprowadzenia nowego świadczenia, które miałoby przysługiwać wszystkim, bez względu na zatrudnienie, dochody i wiek. W niektórych krajach właśnie prowadzone są testy takiego rozwiązania. Jak miałoby to funkcjonować w Polsce?
Od 1 stycznia 2024 roku podwyższone zostało popularne świadczenie wychowawcze 500 plus i już teraz wynosi 800 złotych. Jak się okazuje, na dodatkowe pieniądze w ramach tego dodatku mogą liczyć nie tylko rodzice, ale także i dziadkowie. Konieczne będzie jednak spełnienie konkretnych warunków.
O zapowiedzianej podwyższenie zasiłku pogrzebowego wciąż wiadomo niewiele, powoli ustalane są jednak kolejne szczegóły. Najwięcej pytań budzi oczywiście kwota. Obecnie zasiłek wynosi 4000 zł. Czy kwota wzrośnie do 8000 zł? Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Sebastian Gajewski, rozwiewa wątpliwości.
Znamy szczegóły procedury przyznawania nowego świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnościami. Jak ustalany jest poziom potrzeby wsparcia i ile wynosi świadczenie? To nawet 3,5 tysiąca złotych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina - bez tego nie dostaniemy pieniędzy. Zarówno beneficjenci emerytur, jak i rent, zasiłków czy innych świadczeń nie mogą o tym zapominać. Czasu na dopełnienie formalności jest niewiele.
W czwartek, 18 stycznia, sejm przyjął ustawę budżetową na ten rok. Znamy planowane dochody, przewidziany deficyt i plany rządu związane z programami socjalnymi. Wiemy też, kiedy ustawa trafi do prezydenta.
Jednym z obowiązków ZUS jest kontrolowanie, czy osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim wykorzystują je prawidłowo. Kontrolą podlegają również lekarze. Co może sprawdzić ZUS podczas kontroli?
Kolejna obietnica wyborcza ma zostać już wkrótce spełniona. Bon senioralny ma wesprzeć usługi opiekuńcze i inne podstawowe potrzeby. Rada ds. Polityki Senioralnej ma rozpocząć pracę nad tym dodatkiem już w lutym.
Nowe świadczenie wspierające wypłacane jest osobom z niepełnosprawnością od początku 2024 roku. Jako że czasu na przyzwyczajenie się było niewiele, pytań o nową formę wsparcia wciąż jest mnóstwo. Co zrobić, gdzie i jakie dokumenty złożyć? Wyjaśniamy.
Jak zapowiada rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po marcowej waloryzacji ma wzrosnąć próg uprawniający do świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji — tzw. 500 plus dla niesamodzielnych. Przypominamy, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać pieniądze.
Świadczenie rodzinne 500 plus zostało podwyższone wraz z nadejściem nowego roku. Niektórzy rodzice otrzymali wypłaty w starej wysokości, a wszystko miało zostać uregulowane do 29 lutego wraz z wyrównaniem od 1 stycznia. Teraz głos zabrała szefowa MRPiPS i przekazała nowe informacje w tej sprawie.
Nowy rząd już od dawna zapowiada wzrost zasiłku pogrzebowego. Teraz wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada, że nastąpi to już wkrótce. Możemy liczyć nawet na 8 tysięcy złotych.
Od początku 2024 roku trwa przyznawanie świadczenia wspierającego. Do urzędów ustawiają się kolejki, ale sama procedura składania dokumentów wzbudza wątpliwości. Niektórzy zapominają o najważniejszym warunku.
Waloryzacja przyniesie znaczące zmiany w wypłatach wszystkich polskich emerytów. Ile wyniosą emerytury po waloryzacji w 2024 roku? Podajemy konkretne kwoty.
Wydatki związane z mieszkaniem pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Dlatego w tym roku więcej osób będzie mogło złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy. Sprawdzamy, jak dostać pieniądze.
Nowy rok przynosi kolejne zmiany dla emerytów. Sprawdzamy, na jakie pieniądze mogą liczyć seniorzy z okazji trzynastej emerytury i co przyniesie waloryzacja.
Emerytura opiewająca nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych? Właśnie takie świadczenia otrzymują polscy rekordziści. Najwyższe z nich przewyższają nawet wynagrodzenie premiera. Oto sposób na wysoką emeryturę.
Coraz więcej Polaków pobiera ,,mikroemerytury”. Problem jest większy niż można się spodziewać. I trzeba go szybko rozwiązać. Jest już na to pomysł.
Nowy rok zapowiada się dla seniorów bardzo pozytywnie pod względem wysokości świadczeń. Planowane są dwie waloryzacje, a także trzynasta i czternasta emerytura. Sprawdzamy szczegóły.
W 2024 roku do 800 plus ma być szacunkowo uprawnionych 6,6 mln dzieci. Po podwyżce budżet programu wynosi 64 mld złotych. Kolejne pieniądze trafią do rodziców jeszcze w tym tygodniu.
O uchodźcach i migrantach z Ukrainy wiele się mówi. Że zarabiają wielkie pieniądze, żyją na koszt państwa, a co za tym idzie, podatników, a nawet, że mają lepiej od Polaków. Ostatni raport NBP rozjaśnia tę kwestie. Ile z tego to mit?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca przeróżne świadczenia, które kojarzą niemal wszyscy. Jednak okazuje się, że nie wszystkie dodatki finansowe są tak znane. Idealnym tego przykładem jest renta szkoleniowa, z której może skorzystać naprawdę wiele osób. Komu się należy to świadczenie?
Od 1 stycznia 2024 roku ZUS ma przyznawać świadczenie wspierające. Ma być to pomoc finansowa dla osób z niepełnosprawnościami. Tymczasem wiele wniosków złożonych na samym początku roku zostało już odrzuconych.
Wraz z początkiem nowego roku zaszły spore zmiany w wypłatach popularnego świadczenia rodzinnego. Teraz rodzice otrzymają już nie 500, a 800 złotych w ramach tego dodatku. Jak na razie mają zagwarantowane comiesięczne wypłaty, ale wkrótce będą musieli złożyć odpowiedni wniosek, by dalej otrzymywać pieniądze.
Polacy nie dostali obiecanych przez rząd przelewów z 800 plus? Media donoszą, że niektórzy rodzice skarżą się, że — tak jak w ubiegłym roku — na ich konta spłynęło zaledwie 500 zł. ZUS wystosował specjalne stanowisko w tej sprawie. Doszło do pomyłki?