Nowe funkcje stanowią największą aktualizację usługi Bard firmy Google w ciągu sześciu miesięcy od jej powszechnego udostępnienia. Rozszerzenie niesie za sobą ogrom przydatnych możliwości dla użytkowników.
Liderzy Doliny Krzemowej przekonują nas, że prace nad sztuczną inteligencją są kluczowe nie tylko dla branży tech, ale wręcz zrewolucjonizują w mniejszym lub większym stopniu w zasadzie każdy obszar życia. Ma to jednak swoje bardzo wysokie koszty, na co zwracają uwagę analitycy Schneider Electric. Według nich, w pewnym momencie w rozwoju prac nad SI może nam zwyczajnie zabraknąć nam mocy.
Sławny brytyjski aktor Stephen Fry, znany między innymi z takich produkcji, jak „V jak Vendetta” czy komediowej serii „Czarna Żmija”, przestrzega przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji w kinematografii i szerzej w kulturze. Podczas festiwalu CogX artysta podzielił się własnym przykrym doświadczeniem w tym zakresie – za sprawą zaawansowanego oprogramowania przetwarzającego tekst na mowę „skradziono” jego głos.
Google wprowadza w swojej wyszukiwarce nowe funkcje oparte o sztuczną inteligencję. To odpowiedź na to, co oferuje Bing Microsoftu. Podstawowe założenie? Budowanie wiarygodności i przeciwdziałanie “fejk newsom."
Przez lata panowało przekonanie, że bezrobocie technologiczne dotknie w pierwszej kolejności pracowników manualnych, gdyż ich pracę najprościej będzie zautomatyzować dzięki rozwojowi robotyki. Dziś wiemy już, że sytuacja maluje się zgoła inaczej, a obawy o utratę pracy katalizuje popularność silników przetwarzających język naturalny. Badania na ten temat opublikował Gallup.
IKEA do końca bieżącego roku planuje udostępnić w Polsce nowe, cyfrowe narzędzie, które ułatwi wielu klientom życie. Usługa będzie dostępna zarówno na urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS, jak i na komputerach.
Wkrótce minie rok od udostępnienia eksperymentalnej wersji ChatGPT szerokiej publiczności. Przez ten czas z niszowego narzędzia wykorzystywanego przez nielicznych pasjonatów silnik stał się usługą masową, o której twierdzi się, że jest zaczątkiem rewolucji, z której skali nie zdajemy sobie nawet jeszcze sprawy. Znacznie mniej mówi się jednak o jej kosztach.
Jednym z najgroźniejszych przejawów wybuchu zainteresowania rozwojem sztucznej inteligencji są deepfake’i, dzięki którym fabrykować można dowolną wypowiedź, by później przypisywać ją osobie, z której ust dane słowa nigdy nie padły. W ostatnim czasie podobne praktyki zaczęły być wykorzystywane także na polskim politycznym podwórku. Choć nie brakuje głosów, że walkę z deepfake’ami jest już za późno, odpór manipulacjom chce dać Google.
Nowy rok szkolny to intensywny okres nauki: przyswajania nowych informacji i wypracowywania zadowalających stopni. Jak wykorzystać nowe technologie, aby efektywnie zdobywać wiedzę i mieć więcej czasu na swoje pasje? Wraz z pierwszym dzwonkiem podpowiadamy, jak kultowe GG - do którego loguje się 1 mln użytkowników rocznie - może pomóc w codziennej nauce i odrabianiu prac domowych.
Rozwój oprogramowania klasyfikowanego jako sztuczna inteligencja przekłada się bezpośrednio nie tylko na zapotrzebowanie na moc obliczeniową, ale też na energię niezbędną do trenowania modeli. Szacuje się, że opracowanie pojedynczego modelu, a codziennie trenowane są ich setki, jeśli nie tysiące, pozostawia ślad węglowy zbliżony do tego, jaki emitowany jest przez samochód osobowy przez cały okres jego eksploatacji. Pomysł na rozwiązanie tego problemu ma IBM.
Od wielu miesięcy dyrektorzy wykonawczy korporacji z Doliny Krzemowej przekonują udziałowców, że branża tech jest bardziej odporna na gospodarcze wahania. Przez ten czas przekonaliśmy się, że ciągłości funkcjonowania takich korporacji jak Google czy Microsoft nie zagraża nic poza mniejszym niż oczekiwane wpływami, co jednak nie uchroniło przed stratą pracy dziesiątek tysięcy pracowników. Jest jednak korporacja, której trudne czasy zdają się nie imać, a która właśnie ogłosiła 101-procentowy wzrost przychodów.
Platforma Obywatelska opublikowała spot wyborczy, w którym użyto głosu Mateusza Morawieckiego. Część wykorzystanych w nagraniu tekstów faktycznie wypowiedział premier podczas swoich wystąpień, jednak pozostałe wypowiedzi zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję na podstawie rzekomych maili Morawieckiego. W sieci zawrzało.
W tym sektorze jest mnóstwo ofert pracy, często nie trzeba mieć żadnego doświadczenia ani specjalnego wykształcenia, ale jest też możliwość rozwoju i nabywania specjalnych uprawnień. 22 sierpnia obchodzimy Dzień Pracownika Ochrony. Wydarzenie to jest nieoficjalnym świętem, które celebruje się od 1997 roku, a przypada w rocznicę wprowadzenia ustawy o ochronie osób i mienia. Szukasz pracy lub chcesz się przekwalifikować? Zwróć uwagę na ten dział. Ile zarabia w Polsce pracownik ochrony i jak nim zostać?
Podróże po Polsce są świetnym sposobem nie tylko na spędzanie wakacji, ale też wykorzystywania wolnych weekendów. Takie wycieczki praktykują zarówno Polacy, jak i turyści z zagranicy. Oprócz samodzielnego komponowania tras lub korzystania z usług przewodników teraz można sięgnąć także po audioprzewodnik, który da się pobrać na telefon. Powstała do tego specjalna aplikacja — VacationPoland. Jak mówią o niej twórcy, „to nowoczesna wersja przewodnika, która pozwala w przyjemny i wygodny sposób podróżować po Polsce. Na zawsze zapomnisz o nudnych wycieczkach, nieodpowiednich warunkach pogodowych, niewygodnym czasie i zmęczeniu, natłoku turystów i niesmacznych restauracjach. Wszystko, czego potrzebujesz, aby poznać Polskę: telefon, słuchawki i dobry nastrój”. O kulisach powstania apki, jej rozwoju i pomysłach na przyszłość opowiedziała mi Aleksandra Verchanka, współzałożycielka VacationPoland. Jak twierdzi moja rozmówczyni, osoby pracujące przy aplikacji chcą tworzyć „polską turystykę bardziej zaawansowaną technologicznie, budując TravelTech startup ze wsparciem sztucznej inteligencji”.
Dziś, czyli 15 sierpnia, swoje 23. urodziny obchodzi kultowy polski komunikator Gadu-Gadu (GG). Mało kto nie kojarzy charakterystycznego dźwięku nadchodzącej wiadomości GG, emotek, kultowych statusów dostępności “zaraz wracam, “dostępny”, czy opisów informujących o nastroju znajomego na liście kontaktów GG. Do komunikatora wciąż loguje się rocznie 1 mln użytkowników.
Pod hasłem „Silna Biało-Czerwona” od 12 do 15 sierpnia odbywają się Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Po 3 latach nieobecności wraca też wielka defilada Wojska Polskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowały na ten czas liczne atrakcje. W planach pokazy specjalistycznych sprzętów i nowych technologii.
Media społecznościowe rządzą się własnymi prawami. Publikujące w nich osoby potrafią zarabiać niekiedy szokujące sumy za wstawianie filmów, zdjęć i udostępnianie reklam. Niektórzy skrywają w dodatku szokujące sekrety, które zupełnie zmieniają perspektywę odbioru prezentowanych przez nich treści.
Spożywanie arbuza w różnych formach to tylko jedno z jego zastosowań. Naukowcy uwielbiają poddawać tę roślinę różnym eksperymentom, na jej temat powstało mnóstwo specjalistycznych publikacji. W Dzień Arbuza przytaczamy kilka ciekawych odkryć związanych z tym smakowitym owocem. Zobacz, co ma do powiedzenia na jego temat sztuczna inteligencja i jak owoc ten może przysłużyć się w kwestii odnawialnych źródeł energii.
Ten rok jest wyjątkowo ciężki w kwestii wydatków na wyprawkę dla dzieci uczęszczających do szkoły. Więcej zapłacimy na przykład za zeszyty i książki, bo aktualnie ceny papieru nadal są gigantyczne. Wykosztujemy się również na odpowiednie ubrania i inny asortyment niezbędny do szkoły. Za promocjami warto rozglądać się już dziś i wprowadzić w ruch porównywarki cen. Zyskać mogą rodzice, którzy poszukają okazji w sieci, jak i sprzedawcy internetowi, którzy poszerzą ofertę o te produkty.
Meta pracuje nad chatbotami SI, które określa „personami”. Działania te podjęto w ramach kolejnej próby zwiększenia ruchu generowanego przez użytkowników na Facebooku, Instagramie i w Threads. Pogadać będzie można m.in. z Abrahamem Lincolnem. Odpowie na pytania, ale i uszczknie co nieco dla siebie. A właściwie dla Zuckerberga.
”Cześć! To ja. Basia”, przywitała się nowa prezenterka polskiego radia. Jej obecność na antenie Radia Piekary jest wynikiem eksperymentu. Basia ujawniła swoją obecność 22 lipca, w Światowy Dzień Mózgu. Kim jest tajemnicza prowadząca?
Suumit Shah, założyciel indyjskiej firmy Dukaan zwolnił niemal 90 proc. pracowników i zastąpił ich chatbotem. Dzięki temu mógł nawet o 85 proc. zredukować swoje koszty.
Aktualizacja polityki prywatności Google wywołała kontrowersje związane z wykorzystywaniem publicznie dostępnych danych użytkowników. Czy zdajesz sobie sprawę, jakie informacje na Twój temat posiada ten gigant technologiczny? Możesz to sprawdzić.
Watykan chce kształtować przyszłość sztucznej inteligencji. Papież Franciszek nawiązał współpracę z Uniwersytetem Santa Clara, aby opracować poradnik etycznego korzystania z narzędzi opierających się na SI.
“Widełki na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie powoli nie robią już tu wrażenia”, ocenił prezes firmy analizującej zarobki w konkretnych działach.
Media społecznościowe potrafią być doskonałym źródłem dochodu, jeśli podejdzie się do nich z głową. Posty foto i wideo potrafią przyciągnąć ogrom klientów i sprzedać wszystko. Jak do tego najlepiej podejść? Co jest obecnie istotne, by dobrze zaprezentować się w internecie? Na te pytania potrafi odpowiedzieć Angelika, która pomaga ludziom wdrożyć się w arkana tworzenia treści na platformy społecznościowe za pomocą programu Canva. Twórcy internetowi, właściciele wszelakich biznesów i entuzjaści programów graficznych mogą tu zaprojektować wizytówkę, ulotki, a także posty i filmiki, czy też całą stronę internetową. I to za darmo.
Do Dnia Ojca zostało niewiele czasu. Jeśli wciąż nie masz prezentu, bo pomysły na podarki nie są Twoją mocną stroną, to ten prosty trik może Cię uratować. Zapytaj o porady sztucznej inteligencji. Ma mnóstwo sugestii dotyczących prezentów dla taty i chętnie się nimi dzieli. Jak wybrać najlepszy upominek za pomocą programu ChatGPT? Podpowiadamy.
W komunikatorze GG został uruchomiony bot sztucznej inteligencji pod numerem GG: 100. Użytkownicy mogą korzystać z niego przez komputer i telefon. Wyłoniono imię dla bota GG, znamy też wygląd jego awatara.