Minęło prawie 5 lat odkąd Asystent Google, zapowiadany jako gruntowna zmiana w tym, jak obsługujemy smartfony z Androidem, został zaprezentowany w wersji obsługującej język polski. Jaki jest dziś jego stan? Jakie są możliwości? A także, co szczególnie ważne w kontekście choćby prac nad Google Bard, jaka jest jego przyszłość?
Prognozowanie pogody to niezwykle ważne i ogromnie zasobożerne zadanie, którego rezultaty mają wpływ w zasadzie na każdy aspekt ludzkiej działalności. Naukowcy zatrudnieni w należącej do Google DeepMind twierdzą, że właśnie dokonali rewolucji w tym obszarze, dzięki czemu prognozy są skuteczniejsze niż w przypadku tradycyjnych modeli fizycznych.
Elżbieta Jaworowicz, znana z programu “Sprawa dla reportera”, zwróciła się na antenie TVP do widzów z ważnym apelem. Opowiedziała o oszustwie, w jakie została zamieszana. To ważna przestroga nie tylko dla oglądających stację, ale i dla każdego Polaka, który korzysta z internetu.
Nie przestają zaskakiwać nowe negatywne zastosowania mechanizmów deepfake, które mają na celu zafałszowanie rzeczywistości. Dochodzi do kradzieży wizerunków, głosów, nierzadko w celu oszustw. Okazuje się, że deepfake’i można także wykorzystać do rozpowszechniania uprzedzeń rasowych.
Powstał specjalny dokument dotyczący sztucznej inteligencji. Świadectwo nazwano “Deklaracją z Bletchley”. Nad omawianą w piśmie kwestią bezpieczeństwa dotyczącego algorytmów zgodziło się współpracować 28 krajów.
W Warszawie powstało nietypowe muzeum - melt museum. Próżno szukać drugiego takiego obiektu w naszym kraju, ani nawet w tej części Europy. “To pierwsze w Polsce multisensoryczne immersyjne doświadczenie”. O co chodzi w tej immersyjnej rozrywce dla całej rodziny? Parę słów o wystawach, godzinach otwarcia i biletach.
W trzeciej dekadzie XXI wieku coraz bardziej palącym problemem jest konieczność wymyślenia nowego podejścia do pracy. Redukcja godzin, wolne piątki, a nawet dochód bezwarunkowy – wszystko może stanowić odpowiedź na rosnącą automatyzację. Ale nie każdy jest do tego przekonany.
Za miesiąc minie rok, odkąd światu udostępniono do eksperymentów ChatGPT. Wówczas ruszyła lawina – powstała trudna do oszacowania liczba mniej lub bardziej wartościowych prognoz i podcastów. Jedni śmiali się z nieporadności modelu, drudzy byli zaniepokojeni długofalowymi skutkami. Na horyzoncie maluje się jednak coś nowego. Coś, co może sprawić, że ChatGPT stanie się przestarzałe.
Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu z nas odwiedziny na cmentarzach są czasem refleksji nad przemijaniem. Branża pogrzebowa wciąż się rozwija, a technologiczne rozwiązania już wkrótce mogą sprawić, że pogrzeby będą wyglądały zupełnie inaczej niż te sprzed lat. Najciekawszą propozycją wydaje się „przemowa z zaświatów”.
Budowanie sieci neuronowych i prace nad szeroko pojętą tzw. sztuczną inteligencją są dziś ograniczane dwoma czynnikami: zapotrzebowaniem na moc obliczeniową oraz energię. IBM opracował prototyp dość nietypowego procesora, który ma rozwiązać przynajmniej jeden z nich. Poznajcie IBM NorthPole.
Wytypowana przez startup Metroc grupa więźniów została zatrudniona do bardzo nietypowego zadania. Chodzi o szkolenie algorytmów sztucznej inteligencji. Dlaczego akurat osadzeni mają za zadanie wykonywać tę pracę i ile im za to płacą?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podda kontroli ogrom Polaków. Urząd rozesłał już pisma. W przypadku niektórych osób może chodzić o nawet kilka tysięcy złotych niedopłaty, którą muszą jak najszybciej uregulować.
Po premierze ChatGPT rozpoczęła się trwająca w zasadzie na całym świecie debata na temat roli tzw. sztucznej inteligencji w życiu współczesnego człowieka oraz zagrożeń i pozytywów, jakie może przynieść SI. W Dolinie Krzemowej przeciągają się natomiast, jak tę rewolucję spieniężyć, zwłaszcza w branży kreatywnej.
Starzejące się społeczeństwo, gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji, mniejsza liczba osób w wieku produkcyjnym – te czynniki mają duży wpływ na zmiany na rynku pracy. O jakich zajęciach możemy więc powiedzieć, że to zawody przyszłości? Jakie branże wygrają wyścig z SI? Komentarza udzieliła ekspert Anna Panek, Dyrektor Departamentu HR z Soonly Finance.
IKEA wprowadziła nowe, bardzo przydatne narzędzie, które ułatwi życie wielu klientom. Jak podkreśla firma, jest to łatwe w obsłudze rozwiązanie, dostępne dla każdego, a skorzystać można z niego w aplikacji mobilnej IKEA na Android i IOS. Zostało stworzone, aby inspirować klientów i przyspieszyć pewne procesy.
Jeden z banków, który wprowadził do oferty program Bezpieczny kredyt 2%, wdrożył również związaną z nim innowację w postaci nietypowego pomocnika. Na bieżąco odpowiada on na pytania klientów i wspiera także doradców bankowych. Jak dokładnie to działa?
W zasadzie od początku popularyzacji deepfake’ów, zarówno fałszujących treści wideo, jak i audio, można było się zastanawiać – czy tak zaawansowany mechanizm obróbki multimediów, który z tak dużą precyzją może zafałszowywać stan faktyczny, może mieć w ogóle jakiekolwiek dobre strony? To samo pytanie zadali sobie naukowcy z Uniwersytetu Bath, a ich odpowiedź jest twierdząca.
Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową budzi coraz większe wątpliwości, czy w długoletniej perspektywie, bez gruntownej modernizacji bieżącej infrastruktury, da się je w ogóle zaspokoić. Ma w tym pomóc Jupiter, pierwszy eksaskalowy superkomputer w Unii Europejskiej, który z dwóch powodów jest ważniejszy niż dotychczasowe europejskie HPC.
Jednym z najciekawszych i najbardziej frapujących eksperymentów w historii psychologii społecznej, obok eksperymentu więziennego, jest ten przeprowadzony w latach 60. XX w. przez Stanleya Milgrama. Naukowcy z Uniwersytetu SWPS w ostatnim czasie odtworzyli badanie, jednak w nowatorskim i arcyciekawym wariancie – w roli autorytetu występował nie człowiek, lecz robot.
Dziwacznych wpisów w sieci można znaleźć bez liku. Ten jednak jest wyjątkowy, bo jego autor już od jakiegoś czasu wzbudza ogrom emocji, a teraz jeszcze pogłębił zaniepokojenie u wielu osób. Tekst w formie wiersza krąży w internecie od kilku dni. Za alarmujący odbierają go zarówno internauci, jak i eksperci. “Miażdżące duszę”, głosi jedna z opinii.
Przybywa zgłoszeń, w których coraz bardziej autonomiczne systemy elektroniczne zaczynają stanowić zagrożenie dla swoich użytkowników. Słyszeliśmy już o „inteligentnych” zamkach, które w wyniku awarii producenckiej chmury uwięziły swoich użytkowników w ich mieszkaniach. To jednak stosunkowo niegroźna sytuacja w porównaniu z tym, co wydarzyło się Brianowi Morrisonowi z Glasgow.
148 dni – tyle trzeba było, by scenarzyści będący członkami związku Writers Guild of America osiągnęli porozumienie z AMPTP, jednym z największych stowarzyszeń zrzeszających największych producentów filmowych i telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych. Strajk, który de facto sparaliżował Hollywood, był w dużej mierze związany z gwałtownym rozwojem sztucznej inteligencji.
John Romero to człowiek, któremu nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choćby otarł się branżę gier wideo w ciągu ostatnich 40 lat. Twórcy i współtwórca takich tytułów jak „Doom”, „Quake” czy „Wolfenstein 3D” na stałe wpisał się na karty branżowej historii. Dziś jednak zajmuje go inna kwestia – sztuczna inteligencja. Romero ma co do jej najbliższej przyszłości ciekawe przewidywania.
Można odnieść wrażenie, że po ogromnym początkowym sukcesie i trudnej do oszacowania liczbie publikacji udostępnionych na ten temat, czar ChatGPT wśród zwykłych internautów nieśpiesznie blaknie. To się jednak może wkrótce zmienić – OpenAI ogłosiło właśnie bardzo duże nowości, które znacząco rozszerzają możliwości wchodzenia w interakcji z modelem. Bez przesady są to największe zmiany od czasu premiery.
YouTube ma ponad 2 miliardy aktywnych użytkowników miesięcznie, którzy oglądają 1 miliard godzin filmów dziennie. Nic więc dziwnego, że platforma nieustannie się rozwija i pozwala zarówno odbiorcom cieszyć się nowymi opcjami, jak i twórcom czerpać korzyści z nowych funkcjonalności.
Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjrzy się działalność ChatGPT w Polsce. Na wniosek Łukasza Olejnika, specjalisty w zakresie cyberbezpieczeństwa, urząd rozpatrzy skargę, według której OpenAI, właściciel ChatGPT, niezgodnie z obowiązującym w Unii Europejskiej prawem przetwarza dane osobowe. To jednak nie jedyne zarzuty.
Microsoft ogłosił, że już 26 września do użytkowników zacznie trafiać kolejna duża aktualizacja Windowsa 11. Duża nie oznacza tutaj kolejnej garści poprawek i pomniejszych nowości, jakie trafiają do systemu co pół roku. Mowa o czymś naprawdę dużym – funkcji Windows Copilot, która może się okazać jedną z największych aktualizacji Windowsa w historii.
O ile ChatGPT okazał się pierwszym silnikiem przetwarzania języka naturalnego, który spotkał się z masową popularnością, tak nieco mniej uwagi poświęcano rozwijanemu równolegle przez OpenAI silnikowi DALL-E, którego działanie jest nie mniej imponujące. Właśnie ogłoszono testową dostępność nowej generacji, DALL-E 3 z bardzo ważnymi zmianami.