Zeszłoroczna premiera ChatGPT musiała być dla Google jak kubeł zimnej wody – z dnia na dzień silnik LLM, w dodatku finansowany przez Microsoft, poważnie zagroził wyszukiwarce. Korporacja próbowała różnych środków, by zbudować coś podobnego, lecz do premiery udało się doprowadzić się to dopiero teraz – światło dzienne ujrzał duży model językowy Google, Gemini.
W coraz liczniej publikowanych podsumowaniach mijającego roku często powtarzającą się opinią jest ta, że 2023 upłynął nam pod znakiem sztucznej inteligencji. Podobnego zdania jest Yusuf Medhi, od niedawna szef departamentu rozwoju Windowsa. Medhi poinformował o ważnych nowościach, jakie zostaną wkrótce udostępnione w ramach coraz dalej idącej integracja systemu z Copilotem.
W ostatnim czasie część mediów podała informację, że ludzkość opracowała już ogólną sztuczną inteligencję, a także, że ma to być największe osiągnięcie w jej historii. O jakichkolwiek potwierdzeniach tych wieści nie ma mowy, powiększa się za to grono wątpiących i studzących entuzjazm wobec AGI.
Tempo rozwoju silników przetwarzających język naturalny oraz dużych modeli językowych w ciągu ostatniego roku sprawił, że dysponowanie własnymi narzędziami tego rodzaju stanowi o konkurencyjności lub jej braku. W Polsce do podobnych wniosków doszła część środowiska akademickiego i powołała do życia konsorcjum Polish Large Language Universal Model.
Choć nie brakuje zastrzeżeń, by zaawansowane oprogramowanie, duże modele językowe czy silniki przetwarzania języka naturalnego w ogóle nazywać sztuczną inteligencją, to nie brakuje głosów, że ludzkość opracowała już ogólną sztuczną inteligencję. Brad Smith, wiceprzewodniczący Microsoftu, postanowił wyjaśnić tę kwestię.
Władimir Putin wziął udział w tegorocznej odsłonie konferencji Artificial Intelligence Journey w Moskwie. Podczas panelu na temat wpływu AI na rosyjski wzrost ekonomiczny, skomentował plany Federacji Rosyjskiej co do rozwoju własnych algorytmów. Nie omieszkał także skrytykować dotychczasowych postępów w tym obszarze państw zachodnich.
Automatyzacja pracy sprawia, że coraz głośniej mówi się o możliwości skrócenia 5-dniowego tygodnia pracy do 4 dni. Alternatywnie możliwa jest redukcja liczby godzin, jakie dziennie spędzamy na pracy. Według Billa Gatesa aktualne pomysły są jednak niedoszacowane. Według niego będziemy pracować jeszcze krócej.
Nie słabną echa kryzysu, jaki podczas minionych dni miał miejsce w OpenAI, firmie odpowiedzialną za rozwój GPT i ChatGPT. Po wielokrotnych zwrotach akcji Sam Altman wrócił na stanowisko CEO, jednak na jaw wychodzą nowe okoliczności, jakie miały doprowadzić do jego zwolnienia.
Trwający od czwartku kryzys w OpenAI spowodowany decyzją zarządu firmy o odwołaniu jej szefa, Sama Altmana, zdaje się zmierzać ku końcowi. Wyłonił on już bowiem swoich zwycięzców, których sukces trudno zakwestionować i zabezpieczył rozwój m.in. GPT i Chat GPT przynajmniej w najbliższym czasie.
Trwa kryzys w OpenAI. Choć w ciągu kilku dni stanowisko CEO piastowały już trzy różne osoby, a pracownicy stawiają ultimatum, w którym żądają odwołania zarządu, wciąż napływają nowe informacje. Między innymi o tym, że Sam Altman nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
Wiadomość, że Sam Altman został zwolniony z funkcji CEO spółki OpenAI wstrząsnęła branżą. Od jej ogłoszenia minęły trzy dni, a OpenAI ma już trzeciego dyrektora wykonawczego, Altman znalazł nowe zatrudnienie, a setki pracowników firmy stawia zarządowi ultimatum. Na temat bieżącej sytuacji w OpenAI zapewne powstaną książki i filmy.
Zarząd OpenAI podjął niezwykle zaskakującą decyzję o zmianach w kierownictwie firmy odpowiedzialnej za rozwój GPT oraz ChatGPT. Pracę stracił Sam Altman, co dla wielu jest szokujące i stawia pod znakiem zapytania kierunek dalszego rozwoju ChatGPT. Co może oznaczać dymisja Altmana?
Choć YouTube zadeklarował kontrolę nad filmami wykorzystującymi tzw. sztuczną inteligencję, sam zdecydował się udostępnić narzędzia zdolne do zafałszowywania rzeczywistości. Dzięki nim twórcy na YouTube mogą tak przetworzyć swój głos, by brzmiał on jak głosy należące do największych gwiazd współczesnej muzyki popularnej.
Minęło prawie 5 lat odkąd Asystent Google, zapowiadany jako gruntowna zmiana w tym, jak obsługujemy smartfony z Androidem, został zaprezentowany w wersji obsługującej język polski. Jaki jest dziś jego stan? Jakie są możliwości? A także, co szczególnie ważne w kontekście choćby prac nad Google Bard, jaka jest jego przyszłość?
Prognozowanie pogody to niezwykle ważne i ogromnie zasobożerne zadanie, którego rezultaty mają wpływ w zasadzie na każdy aspekt ludzkiej działalności. Naukowcy zatrudnieni w należącej do Google DeepMind twierdzą, że właśnie dokonali rewolucji w tym obszarze, dzięki czemu prognozy są skuteczniejsze niż w przypadku tradycyjnych modeli fizycznych.
Elżbieta Jaworowicz, znana z programu “Sprawa dla reportera”, zwróciła się na antenie TVP do widzów z ważnym apelem. Opowiedziała o oszustwie, w jakie została zamieszana. To ważna przestroga nie tylko dla oglądających stację, ale i dla każdego Polaka, który korzysta z internetu.
Nie przestają zaskakiwać nowe negatywne zastosowania mechanizmów deepfake, które mają na celu zafałszowanie rzeczywistości. Dochodzi do kradzieży wizerunków, głosów, nierzadko w celu oszustw. Okazuje się, że deepfake’i można także wykorzystać do rozpowszechniania uprzedzeń rasowych.
Powstał specjalny dokument dotyczący sztucznej inteligencji. Świadectwo nazwano “Deklaracją z Bletchley”. Nad omawianą w piśmie kwestią bezpieczeństwa dotyczącego algorytmów zgodziło się współpracować 28 krajów.
W Warszawie powstało nietypowe muzeum - melt museum. Próżno szukać drugiego takiego obiektu w naszym kraju, ani nawet w tej części Europy. “To pierwsze w Polsce multisensoryczne immersyjne doświadczenie”. O co chodzi w tej immersyjnej rozrywce dla całej rodziny? Parę słów o wystawach, godzinach otwarcia i biletach.
W trzeciej dekadzie XXI wieku coraz bardziej palącym problemem jest konieczność wymyślenia nowego podejścia do pracy. Redukcja godzin, wolne piątki, a nawet dochód bezwarunkowy – wszystko może stanowić odpowiedź na rosnącą automatyzację. Ale nie każdy jest do tego przekonany.
Za miesiąc minie rok, odkąd światu udostępniono do eksperymentów ChatGPT. Wówczas ruszyła lawina – powstała trudna do oszacowania liczba mniej lub bardziej wartościowych prognoz i podcastów. Jedni śmiali się z nieporadności modelu, drudzy byli zaniepokojeni długofalowymi skutkami. Na horyzoncie maluje się jednak coś nowego. Coś, co może sprawić, że ChatGPT stanie się przestarzałe.
Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu z nas odwiedziny na cmentarzach są czasem refleksji nad przemijaniem. Branża pogrzebowa wciąż się rozwija, a technologiczne rozwiązania już wkrótce mogą sprawić, że pogrzeby będą wyglądały zupełnie inaczej niż te sprzed lat. Najciekawszą propozycją wydaje się „przemowa z zaświatów”.
Budowanie sieci neuronowych i prace nad szeroko pojętą tzw. sztuczną inteligencją są dziś ograniczane dwoma czynnikami: zapotrzebowaniem na moc obliczeniową oraz energię. IBM opracował prototyp dość nietypowego procesora, który ma rozwiązać przynajmniej jeden z nich. Poznajcie IBM NorthPole.
Wytypowana przez startup Metroc grupa więźniów została zatrudniona do bardzo nietypowego zadania. Chodzi o szkolenie algorytmów sztucznej inteligencji. Dlaczego akurat osadzeni mają za zadanie wykonywać tę pracę i ile im za to płacą?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podda kontroli ogrom Polaków. Urząd rozesłał już pisma. W przypadku niektórych osób może chodzić o nawet kilka tysięcy złotych niedopłaty, którą muszą jak najszybciej uregulować.
Po premierze ChatGPT rozpoczęła się trwająca w zasadzie na całym świecie debata na temat roli tzw. sztucznej inteligencji w życiu współczesnego człowieka oraz zagrożeń i pozytywów, jakie może przynieść SI. W Dolinie Krzemowej przeciągają się natomiast, jak tę rewolucję spieniężyć, zwłaszcza w branży kreatywnej.
Starzejące się społeczeństwo, gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji, mniejsza liczba osób w wieku produkcyjnym – te czynniki mają duży wpływ na zmiany na rynku pracy. O jakich zajęciach możemy więc powiedzieć, że to zawody przyszłości? Jakie branże wygrają wyścig z SI? Komentarza udzieliła ekspert Anna Panek, Dyrektor Departamentu HR z Soonly Finance.
IKEA wprowadziła nowe, bardzo przydatne narzędzie, które ułatwi życie wielu klientom. Jak podkreśla firma, jest to łatwe w obsłudze rozwiązanie, dostępne dla każdego, a skorzystać można z niego w aplikacji mobilnej IKEA na Android i IOS. Zostało stworzone, aby inspirować klientów i przyspieszyć pewne procesy.