Ministerstwo Finansów zastanawia się nad źródłem finansowania dla inwestycji kolejowych o wartości 80 mld złotych. Resort proponuje zaciągnięcie kredytów, czego jednak nie chce Ministerstwo Infrastruktury. A czas ucieka.W 2019 roku Karol Trammer w książce “Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej” napisał, że modernizacje kolei w Polsce sprawiają wrażenie robionych po to, aby wydać pieniądze przyznane przez Brukselę. Trzy lata później okazało się, że problemem nie jest już tylko ich wydanie, a samo sfinansowanie ze źródeł krajowych.Przyszły rok jest ostatnim na realizację inwestycji objętych perspektywą unijną trwającą od 2014. Problem w tym, że nowe kontrakty nie są podpisywane.
Umowa na zaprojektowanie odcinka kolei dużych prędkości została właśnie podpisana. Poinformowała o tym spółka Centralny Port Komunikacyjny.Mowa o odcinku między Warszawą, a Łodzią. Jego długość to 140 kilometrów.- Spółka CPK podpisała umowy na zaprojektowanie linii, która jest pierwszym elementem nowej sieci kolejowej, a zarazem pierwszym fragmentem kolei dużych prędkości w Polsce –podał CPK.
Przedsiębiorstwo Polregio odwołało 7 pociągów na trasie Szczecin-Gryfino. Branżowe media podają, że ta decyzja ma związek ze zwiększeniem przewozów węgla.
Dziś otwarto nowy kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Tak zwany przekop mierzei łączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Kanał Żeglugowy gwarantuje Polsce bezpieczeństwo i suwerenność, podkreśla rząd. Uroczystości miały się rozpocząć o godz.11, jednak ze względów organizacyjnych zaczęły się dopiero o 13. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, jak ważna jest obecna inwestycja. Przypomniał, że dotychczas wpłynięcie na Zalew Wiślany nie było możliwe bez zgody Rosji. “Polska zwycięża dziś, tutaj, na Mierzei Wiślanej” podkreślił. Data otwarcia nie została wybrana przypadkowo. 17 września 1939 roku wojska ZSRR zaatakowały Polaków, którzy od 1 września toczyli już wojnę z Trzecią Rzeszą. “Nie chodzi o to, żeby tędy przepływały największe statki. Od tego mamy inne porty” powiedział prezydent. Otwarcie kanału jest symbolicznym akcentowaniem polskiej suwerenności.
W Niemczech pociągi napędzane wodorem obsługują regularne połączenia. Premier Dolnej Saksonii podkreślił, że ten projekt jest wzorem do naśladowania na całym świecie.
Osiedle z dala od zgiełku miasta to coraz bardziej popularna inwestycja. Jednak tak rażącego odcięcia od świata mieszkańcy osiedla Siewierz Jeziorna się nie spodziewali. W związku z tym, że brakuje bezpiecznych chodników i dróg rowerowych są skazani na samochody. Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie powstało słabo skomunikowane osiedleJakie są jego największe wadyJaką propozycję mają mieszkańcy
Eksport towarów z Polski poza terytorium Unii Europejskiej może być objęty 0% stawką VAT. By z niej skorzystać, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest posiadanie komunikatu IE-599. Przez eksport rozumiemy wywóz towarów z kraju członkowskiego, w naszym przypadku z Polski, poza terytorium UE (oprócz zaopatrzenia statków, samolotów i innych środków transportu wykorzystywanych do celów prywatnych). Wywóz powinien być potwierdzony przez właściwy organ celny.Kluczowym dla zastosowania stawki 0% jest posiadanie komunikatu IE599, potwierdzającego wyprowadzenie towarów. Jak informuje Ministerstwo Finansów, zawiera on: „dane zgłoszenia w momencie zwolnienia towarów do procedury wywozu, informację o potwierdzeniu wywozu lub zatrzymaniu towaru na granicy oraz ewentualnie informacje z UWA (Urzędu Celnego Wyprowadzenia). Jest przekazywany zwrotnie zgłaszającemu oraz innym organom i instytucjom, które mogą być zainteresowane daną operacją.”
Prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko kwestie związane z zarządzaniem firmą, szukaniem klientów i pozyskiwaniem kontraktów. To także konieczność odnalezienia się w prawdziwym gąszczu przepisów, szczególnie ważne są te, które odpowiadają za prawidłowe rozliczenie się z fiskusem.
W polskim prawie od 1991 roku funkcjonuje podatek od środków transportu, który regulowany jest przez Ustawę z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych. Kogo obowiązuje dany podatek, od jakiego środka transportu musi być odprowadzany i w jaki sposób go wyliczać?
Przewóz pieniędzy przez granice Unii Europejskiej już nie będzie taki łatwy. W czwartek 3 czerwca zaczynają bowiem obowiązywać nowe przepisy, które nakładają nowe obowiązki na obywateli. Strażnicy graniczni sprawdzą, czy przewoźnicy się z nich wywiązują.Z tego artykułu dowiesz się:Jak ma wyglądać przewóz pieniędzy po zmianachJakie są kwoty graniczne wyznaczone w nowej unijnej regulacjiJakie nowe obowiązki zyskają służby graniczne
Samoloty linii lotniczych American Airlines w dalszym ciągu nie będą serwowały alkoholu. Wszystko z powodu ataku na stewardessę innego przewoźnika - Southwest Airlines. Przez ostatni rok agresja pasażerów przybrała na sile i tego typu niepokojących zdarzeń jest znacznie więcej.Z tego artykułu dowiesz się:Jak swoją decyzję tłumaczą linie lotnicze American AirlinesOd kiedy obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholuCo wydarzyło się na pokładzie samolotu Southwest Airlines
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów to sytuacja, w której towar jest wywożony do kraju należącego do Unii Europejskiej. Istnieją jednak konkretne warunki, które musi spełniać takie działanie, aby było nazwane WDT. Sprawdź, jak rozróżnić dostawę od eksportu.
Dostawy to w dalszym ciągu ogromny problem dla polskich przedsiębiorców, którzy sprowadzają produkty z zagranicy. Brak komponentów i materiałów stawia pod znakiem zapytania realizację zamówień. Eksperci zaznaczają, że sytuację komplikuje również wzrost cen surowców, który ostatecznie przełoży się na podwyżkę cen niektórych produktów dostępnych na polskim rynku.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie problemy rodzą zagraniczne dostawyKtóre surowce podrożałyJakie są nastroje wśród przedsiębiorców
Kamper to wyjątkowo bezpieczna forma podróżowania w dobie pandemii. Jednak nie tylko koronawirus sprawił, że Polacy coraz częściej decydują się na taką formę spędzania urlopu. Karawaning zyskuje na popularności również dlatego, że zwiększyła się oferta producentów. Z tego artykułu dowiesz się:O ile zwiększył się popyt na kamperyOd czego zaczął się ten boomKto najczęściej decyduje się na zakup pojazdów
Grzywna czeka na przewoźników i właścicieli publicznych środków transportu. Za nieutrzymywanie odpowiedniego reżimu sanitarnego mogą otrzymać nawet 250 zł kary. Wystarczy przestrzegać kilku prosty zasad, aby uchronić się przed dotkliwymi konsekwencjami.Z tego artykułu dowiesz się:Jaka grzywna grozi za brak higieny w środkach transportuDo jakiego zapisu nawiązuje nowa karaCo zrobić, aby jej uniknąć