Koniec monopolu PKP? Kolejne firmy składają wnioski o dostęp swoich składów do polskich torów. Gepard Express i RegioJet mogą niedługo złamać tradycję. Niewykluczone, że ich śladem pójdą następni.
Emirates SkyCargo świętuje 10-lecie działalności na dwóch lotniskach. Od 2014 r. flota ciężarówek popularnego przewoźnika przetransportowała ponad 2 miliony ton ładunku na trasie: Dubai World Central-Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju.
Średnio zarabiający Polak musi pracować nawet 4 lata, jeśli chce kupić nową Teslę. Mimo to nie jest to marka pierwszego wyboru w Polsce. Można spotkać coraz więcej elektryków chińskich marek, które w porównaniu do Tesli mają bardzo przystępne ceny. Eksperci z portalu rankomat.pl postanowili przeanalizować rynek samochodów elektrycznych. Sprawdzone zostało, ile wypłat trzeba przeznaczyć na zakup auta tego typu i jak bardzo jest opłacalne nabyć chińskiego elektryka?
Od 2027 roku kierowcy samochodów osobowych i motocykli będą mogli korzystać z autostrady A4 na odcinku Katowice-Kraków bez opłat. Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o nieprzedłużaniu umowy z obecnym zarządcą, co oznacza, że trasa ta przejdzie pod zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To ważny krok w kierunku ujednolicenia zasad korzystania z dróg w Polsce, co ma na celu zwiększenie komfortu i wygody dla kierowców.
W ostatnich latach elektryczne hulajnogi stały się niezwykle popularnym środkiem transportu, szczególnie w miastach. Warto zdawać sobie sprawę, że zasady korzystania z tego środka transportu ściśle określają przepisy.
Unia Europejska stawia na transport i to transport zrównoważony. Ten czynnik jest dla wspólnoty kluczowy z punktu widzenia gospodarczego. Zasady nowej generacji transportu są trzy. Ma on być wydajny, przyjazny dla środowiska oraz bezpieczny. Przyjęto już pierwsze pakiety wniosków. Cele stawiane przed krajami członkowskimi - w tym Polską - są ambitne.
Emeryci powinni wiedzieć, że wielu z nich może skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Taki przywilej nie jest jednak dostępny dla wszystkich seniorów. Aby korzystać z bezpłatnych przejazdów, trzeba spełnić jeden, kluczowy warunek. Przedstawiamy szczegóły.
Okazuje się, że polscy seniorzy mają możliwość korzystania z komunikacji miejskiej zupełnie za darmo. Taki przywilej nie przysługuje jednak wszystkim, bowiem trzeba spełnić jeden, kluczowy warunek. Kto konkretnie może jeździć bez konieczności kupowania biletu?
Tylko w listopadzie br. z usług PKP Intercity skorzystało 5,4 mln pasażerów, a od stycznia narodowy przewoźnik przewiózł aż 62 mln osób. Podróżujący mogą korzystać z różnych promocji m.in. tańszych biletów dla studentów, seniorów czy grup. Jest też pewne zasłużone grono osób, które tylko do 30 grudnia ma prawo do ulgi w wys. 33 proc. O kogo chodzi?
Przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem elementów stalowych mogą zastanawiać się nad sposobem na transport odpadu metali. Tego rodzaju czynność to dość złożony proces, zatem najlepiej jest zlecić przewóz profesjonalnej firmie zajmującej się spedycją międzynarodową. Specyfika odpadów metali wymaga od przewoźnika zastosowania się do specjalnych przepisów. Realizacja trasy przebiega z wykorzystaniem specjalnych aut z naczepami typu walking floor, wywrotkami, a także, w niektórych przypadkach, standardowymi plandekami. Każdy pojazd musi posiadać widoczne oznaczenie, czyli białą tabliczkę z literą A.
Jedna z uczennic z Małopolski podczas dojazdu do szkoły musiała zapłacić 12 zł za przejechanie 1,5 km autobusem. Razem z rodziną postanowiła nagłośnić sprawę - wybuchła afera, a przewoźnik musiał się ze sprawy wytłumaczyć.
W dzisiejszych czasach mieszkańcy miast coraz częściej postanawiają przesiąść się z samochodów do środków komunikacji publicznej. Wynika to przede wszystkim z chęci zaoszczędzenia czasu, bo w taki sposób nie stoimy w korkach i nie musimy szukać miejsca parkingowego. Jednak coraz więcej osób zdaje sobie również sprawę z tego, jak bardzo zła jest jakość powietrza w polskich miastach. Okazuje się, że już jutro wielu Polaków będzie mogło całkowicie za darmo podróżować komunikacją miejską.
Zawód motorniczego znajduje się w poważnym kryzysie. Wiele osób odchodzi z pracy już po kilku tygodniach. Do pracy nie zachęcają również zarobki.
Transport ponadgabarytowy jest ważnym ogniwem dzisiejszej globalnej gospodarki. Wraz z rozwojem przemysłu, rośnie zapotrzebowanie na przerzut coraz większych, cięższych i bardziej skomplikowanych towarów. Transport ogromnych elementów, takich jak turbiny wiatrowe, stal, rurociągi, maszyny przemysłowe czy konstrukcje offshore, to duże wyzwania logistyczne, które wymaga specjalistycznego podejścia.
Wzorem innych lotnisk na świecie, warszawskie Lotnisko Chopina ogłosiło wprowadzenie kapsuł przeznaczonych do spania. Nie będą one jednak darmowe - ujawniono cennik opłat za skorzystanie z usługi.
W ostatni weekend sierpnia zmieni się organizacja ruchu na lotnisku Warszawa-Radom. Część samolotów zostanie przekierowana do innych portów lotniczych; a to dopiero początek zmian.
Podróżujący komunikacją miejską bardzo często narzekają na kontrole biletów. Sami kontrolerzy muszą niekiedy mierzyć się z agresywnymi pasażerami, którzy nie mają ochoty współpracować w przypadku braku biletu, co jest jednym z elementów czyniących ten zawód bardzo trudnym. Kusi on jednak zarobkami, które są dość spore.
Mocno kontrowersyjny pomysł prosto z Półwyspu Apenińskiego. Włoski resort infrastruktury i transportu postanowił walczyć z plagą pijanych kierowców w nietypowy sposób. W tym celu zobowiązał się do zafundowania darmowych przewozów taksówką osobom pod wpływem alkoholu. Muszą one jednak spełniać pewien warunek.
Urlop w Zakopanem może, a wręcz powinien być przyjemny, jednak aby tak było, musimy mieć oczy dookoła głowy. Poza kieszonkowcami, czy też oszustami proponującymi chociażby popularną grę w trzy kubki, nabici w przysłowiową butelkę możemy zostać także przez nieuczciwych prywatnych przewoźników. Ci nierzadko posuwają się do naprawdę podstępnych zachowań, tylko po to, by ukraść klientów komunikacji miejskiej i wzbogacić się naszym kosztem. I nie chodzi tu tylko o tzw. busy, ale także wyrachowanych taksówkarzy.
Miesiąc po otwarciu, tunel pod Świną w Świnoujściu zostanie zamknięty. Jak wynika z informacji miasta, w czasie zamknięcia będzie można korzystać z przeprawy Warszów.
Samo przejście na emeryturę nie wystarczy, by móc bezpłatnie korzystać z usług komunikacji miejskiej. W większości polskich miast taka możliwość pojawia się po ukończeniu konkretnego wieku. Zanim jednak to się wydarzy, osoby starsze nieraz mają prawo uzyskać zniżki na bilety.
Instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz opracowały E-pack – inteligentną paczkę wielokrotnego użytku, która cały czas monitoruje stan oraz położenie przesyłki. Dzięki temu odbiorca będzie mógł na bieżąco sprawdzać, czy zamówiony przedmiot jest transportowany w odpowiednich warunkach. Inteligentna paczka ma być również odpowiedzią na wzrost cen papieru i potrzebę ograniczenia śladu węglowego.
Czteroosobowa rodzina z Niemiec miała lecieć samolotem Lufthansy na wakacje. Ich lot został odwołany, a przewoźnik rozłożył ręce - w takiej sytuacji nie tylko polecieli innymi liniami, lecz pozwali Lufthansę o zwrot kosztów. Ze sporym sukcesem.
Po pierwszym tygodniu funkcjonowania lotniska w Radomiu pojawiły się dane dotyczące tegoż okresu. Port lotniczy obsłużył ponad tysiąc pasażerów, a spółka Polskie Porty Lotnicze zapowiada zwiększenie ilości lotów.
Od 8 kwietnia osoby które zostawią swój bagaż w pojazdach komunikacji miejskiej w Warszawie będą musiały zapłacić mandat w wysokości nawet 500 zł.
W corocznym raporcie TomTom Traffic Index liderem zestawienia w naszym kraju jest Łódź. W 2022 roku na staniu w korkach w godzinach szczytu kierowcy spędzili tu 77 godzin. Autorzy raportu wskazali, że przejazd 10 km w tym mieście zajmuje średnio 19 minut i 30 sekund.
Podróżujący PKP Intercity zyskają w przyszłości możliwość zniżek na przejazdy i wymiany zdobytych punktów na nagrody rzeczowe. Członek zarządu spółki Tomasz Gontarz przekazał na łamach PAP, że polski przewoźnik zamierza wprowadzić program lojalnościowy.
W poniedziałek 19 grudnia kurierzy Pyszne.pl rozpoczęli strajk. Początkowo miał się on odbyć tylko w Lublinie, ale do strajkujących dołączyli pracownicy rozwożący jedzenie w innych miastach Polski. Powodem akcji są zarobki — dostawcy jedzenia działający w obrębie Wrocławia i Krakowa dostali dodatki za pracę weekendową, a kurierzy z innych miast zostali pominięci.