Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Unia Europejska

Unia Europejska

Anna Moskwa
29.03.2023 21:40 „Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku”. Polska jako jedyna głosowała przeciwko

We wtorek 28 marca Unia Europejska przegłosowała wprowadzenie norm emisyjnych, które od 2035 roku będą na tyle restrykcyjne, że jedynie samochody napędzane prądem i bez udziału paliw kopalnych będą mogły je spełnić. Potocznie mówi się więc o wprowadzeniu zakazu sprzedaży/rejestracji nowych aut spalinowych po 2035 roku. Polska jako jedyne państwo UE była przeciwna nowym przepisom. 

Mateusz Morawiecki
29.03.2023 14:34 Polskie wysiłki docenione przez UE. Premier zapowiada miliardy na amunicję

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polka otrzyma miliardy z Unii Europejskiej na produkcję i zakup amunicji. 

Mateusz Morawiecki
25.03.2023 10:26 Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”

Szef polskiego rządu uczestniczył w szczycie UE w Brukseli. Poinformował, że Polska będzie największą beneficjentką Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, a pieniądze trafią do nas bardzo szybko. 

Kobieta pracująca zdalnie
16.03.2023 14:51 Dobre wiadomości dla pracowników, gorsze dla pracodawców. Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy

Sejm uchwalił zmiany, które wpłyną na sytuację pracowników. Chodzi o nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza wiele nowości, czytamy na stronie pit.pl. 

Pieniądze
14.03.2023 10:51 Już od 15 marca można składać wnioski o dopłaty. Rolnicy otrzymają spore wsparcie

W zeszłym roku ARMiR przekazała rolnikom ponad 16,9 mld zł. Wkrótce będzie można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na 2023 r., jednakże rolników czekają zmiany dotyczące dofinansowania, czytamy na stronie interia.pl. 

bloki-renowacja-polska
05.03.2023 17:02 Czeka nas wielka fala renowacji budynków. Rząd podał termin wdrożenia poważnych zmian

W przyszłym roku wejdzie w życie system podziału budynków na klasy energetyczne. Będzie to efekt zmienionej dyrektywy o efektywności energetycznej budynków. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało PAP, że budynki zostałyby prawdopodobnie podzielone na klasy od A+ do G, przy czym nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny kształt systemu.

flaga Niemiec
02.03.2023 11:06 Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku pod znakiem zapytania. Niemcy tworzą grupę sprzeciwu

Niemiecki rząd planuje zatrzymać wprowadzenie zakazu rejestracji nowych aut spalinowych po 2035 roku. Polska także jest przeciwna tej regulacji.  

Samochód do nauki jazdy
02.03.2023 09:35 17-latek za kierownicą ciężarówki. Komisja Europejska chce zmian w przepisach

Komisja Europejska chce ujednolicenia przepisów dotyczących egzaminów na prawo jazdy w całej Unii Europejskiej. Procedowane zmiany miałyby przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg. Niektóre propozycje, o których informuje portal „Money.pl", wydają się kontrowersyjne.

unia europejska
22.02.2023 18:41 Unia Europejska przekaże Polsce prawie 13 miliardów euro

- Wynegocjowaliśmy dla Polski ponad 12,9 miliarda euro. Oznacza to, że to jeden z największych funduszy, jakie udało nam się wynegocjować – przekazał niedawno podczas spotkania z dziennikarzami minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Jacek Sasin
22.02.2023 12:52 Sasin prosi o pomoc. Europejskie regulacje niosą katastrofalne skutki dla polskich kopalń

Wicepremier Sasin apeluje w sprawie rozporządzenia UE dotyczącego redukcji metanu. Alarmuje, że nowe regulacje mogą się przyczynić do likwidacji polskich kopalń.  

uniaeuropejska-pixabay-1582223699
10.02.2023 19:00 Zakaz kotłów gazowych. Bruksela jednak zgadza się na wyjątki

Pierwotny plan Unii Europejskiej zakładał, że zakazany zostanie montaż kotłów gazowych. Zaszły jednak poważne zmiany - Bruksela zdecydowała się na kompromis dotyczący ekologicznych kotłów.Zmiany miały być częścią planu “Fit for 55”. Pierwotnie, miał on całkowicie zakazać montażu kotłów gazowych po 2030 roku.Jak jednak donosi Business Insider, brukselska Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii przyjęła sprawozdanie dot. dyrektywy. Wprowadzone zostały zmiany dot. typów kotłów, które będzie można stosować po 2030 roku.

jabłko-owoc-iberion-biznesinfo
05.02.2023 15:10 Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Polska jest jednym z głównych eksporterów jabłek, dostarczamy je do 67 krajów. Z danych przedstawionych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wynika, że w 2021 r. znacznie zmieniły się trendy w eksportowaniu tego towaru za granicę. Według danych podanych przez portal „sad24.pl”, w 2021 r. z Polski wyeksportowano ponad 900 tys. ton jabłek. Dla porównania, w 2020 r. było to ponad 600 tys. ton. Mogłoby się wydawać, że wzrost zainteresowania polskim produktem na poziomie 300 tys. ton powinien być zadowalający dla właścicieli sadów. Nic bardziej mylnego. W strukturze odbiorców polskich jabłek przodują kraje Unii Europejskiej, do których łącznie trafiło ponad 500 tys. ton owoców. Jednakże pod względem pojedynczych odbiorców, najwięcej z nich dotarło do Niemiec, Egiptu i Białorusi.

Anna Moskwa east news
23.01.2023 10:50 Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku. Polski rząd jest przeciwny

Na antenie TVP Info minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przyznała, że wprowadzenie zakazu sprzedaży aut spalinowych już za 12 lat jest nierealne. Podkreśliła, że Polska zawsze miała wobec tego takie stanowisko, co umieściło ją w mniejszości państw Unii Europejskiej.

To oni doradzają Władimirowi Putinowi, oto najważniejsi ludzie na Kremlu
22.01.2023 21:39 Ponad 90% zachodnich firm nie opuściło Rosji. Robią interesy, nie zwracając uwagi na politykę

Według belgijskiej gazety „Het Laatste Nieuws” prawie 92% firm zachodnich (w tym państw z G7 oraz Unii Europejskiej) nie opuściło Rosji i nadal prowadzi tam swoją działalność.Powszechne myślenie, że większość firm amerykańskich i europejskich uciekła z Rosji po rozpoczęciu wojny, która toczy się już prawie rok, jest błędne. Jak się okazało jest to mit. Według analizy Belgów, jest zupełnie inaczej. Tylko 8,5% firm z USA i UE nie ma już w Rosji. Ogromna większość(91,5%) jest na miejscu, nadal handluje i robi interesy z Rosją.Dane przedstawiające te mocno zaskakujące dla wielu osób wyniki są efektem pracy analityków z uniwersytetu w St.Gallen oraz szkoły biznesu IMD w Lozannie.Po przeprowadzeniu badania, naukowcy wyliczyli, że przed wojną w Rosji funkcjonowało ponad 1,4 tysiąca firm z krajów UE i G7.„Wydaje się, że zachodni decydenci oraz duży biznes nie są zgodni w ocenie konieczności wycofania się z Rosji” – twierdzą autorzy badań.Biznes zignorował politykę i polityków, dla biznesmenów najważniejsze jest przetrwanie ich własnych firm oraz realizowanie zysków. Poza kilkoma rzucającymi się w oczy wielkimi graczami (np. McDonald's), przedsiębiorcy w zasadzie zignorowali patriotyczne apele rządów zachodnich państw wywołane silnymi emocjami (które już znacząco opadły) zaraz po rozpoczęciu wojny. Większość zachodnich firm, które uciekły z Rosji to firmy państwowe.Jeżeli firmy prywatne nie wycofały się w okresie poprzednich 10 miesięcy, kiedy presja była gigantyczna, mało prawdopodobne jest, że zrobią to w bliskiej przyszłości.

grzegorz puda
09.01.2023 21:30 Polska otrzyma od Unii Europejskiej ponad 12,9 miliardów euro

Podczas konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda poinformował, że Polska otrzyma z funduszy UE 12,9 miliardów euro.

EN 01475915 0009 (1)
06.01.2023 21:57 Koszty życia w Europie pozostają niezmiennie wysokie

Szczyt inflacji już za nami - tak podała w piątek agencja Associated Press. Jednakże w tym samym komunikacie zaznaczyła, że koszty życia w dalszym ciągu pozostają na wysokim poziomie.Agencja Associated Press w opublikowanym w piątek komunikacie przytoczyła dane Eurostatu. Wynika z nich, że grudniowy wynik inflacji CPI w strefie euro był wyższy o 9,2 proc. w porównaniu do grudnia 2021.

Unia Europejska
01.01.2023 19:58 Chorwacja przyjęła euro. Sikorski, Bosak, Miller i inni komentują

Kilka dni temu informowaliśmy, że Chorwacja dołączyła do strefy euro, żegna się ze swoją narodową walutą – kuną. Kraj ten staje się więc już 20 członkiem strefy euro.Coraz więcej sąsiadów Polski przyjmuje europejską walutę, zdaje się, że nie jest to w tych krajach temat tak dzielący jak w Polsce. W naszym kraju kwestia ta jest bardzo kontrowersyjna i każda wzmianka o euro w Polsce niesie za sobą lawinę komentarzy i ostrych publicznych debat.

Gubernator obwodu kaliningradzkiego żartuje z Polaków i obiecuje, że "przerzuci węgiel"
15.12.2022 18:23 Rosja wściekła na Litwę za Kaliningrad. Zaplanowała już konkretny odwet

Unia Europejska nałożyła wobec Kaliningradu szereg ograniczeń. Co zrozumiałe, nie podoba się to Rosji. Sąsiad ze wschodu planuje w związku z tym złożyć przeciwko Litwie skargę do Światowej Organizacji Handlu.Latem tego roku, a dokładnie w czerwcu, Litwa postanowiła ograniczyć transport ładunków do i z Kaliningradu.Sankcjami objęte zostały towary takie jak wyroby z metalu czy cement.- Jeśli Rosja chce swobodniej handlować i powrócić do normalnej relacji ze światem, musi przynajmniej wycofać wszystkie swoje siły zbrojne z Ukrainy, zapłacić reparacje i odbudować zrujnowaną gospodarkę – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nausėda.

Polska-unia europejska-falaga-biznesinfo (1)
13.12.2022 21:37 Ponad 13 mld złotych na wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw

Obszar badań i rozwoju, nowe rozwiązania czy poszerzanie kompetencji – to tylko niektóre z celów, na które można pozyskać dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).Wnioski o wsparcie przyjmowane będą m.in. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wsparcie jest zorganizowanie w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Budżet wynosi 2,8 mld euro.

unia europejska
11.12.2022 19:49 18 miliardów euro dla Ukrainy w 2023 roku. Rada UE zatwierdziła pomoc

W sobotę Rada UE uzgodniła pakiet legislacyjny, który pozwoli na udzielenie Ukrainie pomocy finansowej w wysokości 18 mld euro. Kwota ta będzie przeznaczona na pomoc w roku 2023. "Ukraina może liczyć na UE. Będziemy w dalszym ciągu udzielać Ukrainie wsparcia, również finansowego, tak długo, jak będzie to konieczne. Przyjęte dziś przepisy oznaczają, że przez cały 2023 rok Ukraina może liczyć na regularną pomoc finansową ze strony UE" – powiedział Zbynek Stanjur, czeski minister finansów.Pomoc finansowa potrzebna jest m.in., aby sfinansować najpilniejsze potrzeby kraju oaz odbudować infrastrukturę krytyczną.Celem pożyczki jest również wsparcie rekonstrukcji kraju po wojnie. Poprzez tego rodzaju działania, Europa wspiera Ukrainę w procesie jej integracji z Unią Europejską.Wsparcie to ma pomóc Ukrainie w przezwyciężeniu trudności gospodarczych oraz wzmocnić jej stabilność finansową. Pożyczki będą miały 10-letni okres karencji.

Morawiecki
07.12.2022 20:02 Na transformację Śląska zostanie przeznaczone co najmniej 5 mld 100 mln euro

Podczas spotkania "Fundusze Europejskie dla Śląska" premier Mateusz Morawiecki mówił o planach inwestycyjnych, które planuje rząd na Śląsku. Przeznaczone na nie mają zostać gigantyczne pieniądze.

Euro
28.10.2022 14:18 Innovation Coach — wprowadź innowacje w swojej firmie i sięgnij po unijne dotacje

Na innowacje w przedsiębiorstwach Unia Europejska w latach 2021-2027 przekazała prawie 8 mld euro w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Ponad połowa pieniędzy FENG przeznaczona będzie dla przedsiębiorców, którzy planują innowacje i projekty badawczo-rozwojowe. Duża pula pieniędzy aż prosi się, by z niej skorzystać, a w tym polskim przedsiębiorcom pomóc może usługa informacyjna Innovation Coach.

Unia Europejska
16.10.2022 18:57 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz chce większej UE. Dołączy wiele państw

Lider najbogatszego oraz największego pod względem populacji kraju UE, Olaf Scholz chce większej Unii Europejskiej. Jest za jej rozszerzaniem się na wschód.

mateusz morawiecki pensje
04.10.2022 21:07 Gigantyczne pieniądze dla Ukrainy. Ile da Polska. Nowa propozycja Morawieckiego

Na swoim koncie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki podzielił się swoimi przemyśleniami na temat wparcia finansowego dla Ukrainy. Pisał m.in. o tym jak duże powinno być to wsparcie ze strony UE.

Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców
20.09.2022 18:51 5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Decyzja o przekazaniu 5 mld euro dla Ukrainy została formalnie zatwierdzona przez UE. Została ona podjęta przez ministrów do spraw europejskich we wtorek, w Brukseli."W kolejnym kroku decyzja zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Następnie zostanie uzgodnione porozumienie między KE i rządem Ukrainy. W październiku KE może pozyskać środki na rynkach finansowych i przekazać je Ukrainie. Równolegle państwa członkowskie będą prowadzić procedury krajowe ws. udzielenia gwarancji dla pożyczki" – podało PAP źródło unijne.Pełny pakiet wsparcia wynosi 9 mld euro.

Ursula von der Leyen
14.09.2022 16:56 Ursula von der Leyen: Polska miała rację. Trzeba było słuchać Polaków

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podobnie jak premier Finlandii przyznała, że Polska i kraje bałtyckie miały rację ostrzegając resztę UE przez Putinem.Wczoraj premier Finlandii Sanna Marin mówiła o tym, że jej kraj oraz UE powinna słuchać Polaków oraz krajów bałtyckich, które żyły pod rządami sowieckimi.Teraz Ursula von der Leyen powtarza te słowa.

gazowiec wikimedia
25.08.2022 11:02 Izrael planuje zwiększyć dostawy gazu do Europy

Izrael planuje zwiększyć dostawy gazu do Europy, poinformowała w środę agencja Bloomberg. W pierwszej połowie roku produkcja tego surowca wzrosła o 22 proc.

węgiel PDP
11.06.2022 15:28 Dodatkowe obostrzenia dla palących węglem niedługo staną się faktem. UE już pracuje nad przepisami

Europa uzależniona od rosyjskich surowców kombinuje jak poradzić sobie z kryzysem energetycznym, który spadł nagle po rezygnacji z zakupów od Rosji, Unia Europejska nie zawiesza planów zakazu stosowania pieców na paliwa kopalne. Pakiet "Fit fo 55" zakłada redukcję emisji dwutlenku węgla w UE do 55 proc. do roku 2030. To oznacza szereg przepisów, które uderzą w posiadaczy pieców węglowych, olejnych i gazowych. Stopniowa rezygnacja z pieców na węgiel, olej opałowy czy gaz jest jednym z priorytetów polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Dokładając do tego polskie wewnętrzne restrykcje spadające na użytkowników kotłów o klasie energetycznej niższej niż 3,4 czy 5, zamiast kompletować materiał opałowy na zimę, może lepiej od razu zastanowić się nad wymianą źródła ogrzewania. Wiele pieców o wysokiej emisyjności, to piece na węgiel. Na konsekwencje mogą narazić się jednak również użytkownicy starych pieców na olej opałowy i gazowy.