Parlament Europejski przegłosował już dyrektywę budynkową. To zła wiadomość dla wszystkich, którzy ogrzewają domy węglem i gazem. Branżę czekają wielkie zmiany w całej UE.
Parlament Europejski przyjął dyrektywę związaną z ogrzewaniem domów. Zarówno te stare, jak i nowe budynki będą musiały spełniać odpowiednie normy energetyczne, a ich właściciele będą musieli zlikwidować kotły na węgiel i gaz. Unia Europejska poinformowała, kiedy zmiany wejdą w życie. Przedstawiamy szczegóły.
Unia Europejska nie zamierza przykładać ręki do postępujących zmian klimatu i dyscyplinuje kraje członkowskie. W tym celu prężnie pracuje nad zmianami w systemie ETS, który wkrótce zastąpi nowa wersja zwana ETS 2. W wyniku wejścia w życie nowych przepisów, na wielu m.in. Polaków może zostać wówczas nałożony podatek od ogrzewania. Podpowiadamy, kto powinien zacząć się obawiać i co zrobić, aby uniknąć dodatkowych kosztów.
W Belgii szykuje się wielka zmiana dla całej Unii Europejskiej. Ten zakaz wpłynie na życie codzienne każdego z nas, w tym na sposób, w jaki robimy zakupy. Rewolucja ma objąć m.in. jednorazowe plastikowe woreczki, ale na tym nie koniec.
Z początkiem tego roku Unia Europejska zadecydowała o wprowadzeniu nowych limitów płatności gotówką. Teraz stanowisko w tej sprawie zajęło Ministerstwo Finansów. ”Czy rząd popiera zmiany?” Padła ważna deklaracja.
Aż pięć banków planuje w najbliższych dniach przerwy techniczne. Przyczyny są różne, a klienci nie będą mogli w tym czasie skorzystać z niektórych usług. Osoby korzystające z usług których banków i kiedy powinny być przygotowane na utrudnienia?
Już wkrótce po raz kolejny będziemy musieli przestawić zegarki. Zmiana czasu z zimowego na letni będzie jednak w tym roku wyjątkowa. O czym powinniśmy pamiętać podczas zmiany czasu w Niedzielę Wielkanocną? Czy to już ostatnia zmiana czasu?
Ministerstwo Finansów pracuje już nad projektem nowego podatku. Tym razem chodzi o globalny podatek minimalny. Czego będzie dotyczyć? Kto go zapłaci? Sprawdzamy szczegóły zapowiedzi resortu.
Dziennik “Fakt” donosi, że Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem rewolucyjnych przepisów związanych z ruchem drogowym, które mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla Polaków. Okazuje się bowiem, że kierowcy będą masowo tracić prawo jazdy. O co dokładnie chodzi?
Obywatelom w Polsce ustawowo w ciągu roku przysługuje 13 dni wolnych od pracy, obejmujących najważniejsze święta. Związkowcy podkreślają jednak, że ta liczba mogłaby zostać wydłużona o kolejne dwa dni i wskazują konkretną propozycję. Wszystko w związku z faktem, iż Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej.
Już wkrótce mija ważna data dla samorządów. Tylko do środy, 28 lutego, samorządy gminne mają czas, by przekazać sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) w 2023 r. Kto nie zdąży wręczyć go regionalnemu zarządowi gospodarki wodnej, zapłaci 10 tysięcy kary. Lepiej się pospieszyć.
Koszty wywozu odpadów od lat niezmiennie idą w górę. Istnieje jednak prosty sposób, by zmniejszyć wydatki z tego tytułu. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Sprawdzamy, kto za wywóz śmieci zapłaci mniej i jak złożyć wniosek.
Wiele wskazuje na to, że kierowcy muszą przygotować się na kolejne podwyżki. Tym razem chodzi o obowiązkowe dla wszystkich kierujących ubezpieczenie OC. Wprowadzenie zmian w tej kwestii jest efektem wejścia w życie unijnej dyrektywy. Okazuje się, że nowe kwoty mogą być o wiele wyższe, niż obecne. Przedstawiamy szczegóły.
Nadchodzą podwyżki dla wszystkich ogrzewających domy węglem i gazem. Już w 2027 roku zaczną obowiązywać unijne opłaty za emisję. Wciąż jednak można uniknąć wyższych kosztów. Zdradzamy jak to zrobić.
Z pewnością wiele osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że tzw. drobne to więcej problemów niż korzyści. Podobnego zdania są liczne kraje Unii Europejskiej, dla których grosze i centy to tylko ekonomiczne i środowiskowe utrapienie. Już niedługo reszta wydawana w drobnych ma zniknąć ze sklepów.
Jeden z programów rządowych rozpoczętych za poprzedniej kadencji Sejmu jest w poważnych tarapatach. Okazuje się bowiem, że brakuje na niego pieniędzy. Dodatkowo, kwestie finansowe są tylko jednym z kilku problemów, jakie trapią wspomniane przedsięwzięcie.
Po informacjach dotyczących odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy, trwa oczekiwanie na ostateczną ich wypłatę. W związku z tym stosowną informację co do terminu przekazała minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Kolejne unijne embargo dla Rosji wejdzie w życie lada dzień. Tym razem chodzi o import LPG z tego kraju. Właściciele samochodów na płynny gaz mają prawo być niezadowoleni. Pomoc finansowa w postaci ”tarczy” raczej się nie pojawi.
Unia Europejska planuje stanowczo ograniczyć możliwości płatności gotówkowych. Nowe przepisy mają za zadanie przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu, omijaniu sankcji czy praniu brudnych pieniędzy. Znamy konkretną kwotę.
W trosce o środowisko, na rynku pojawiły zakrętki przymocowane do butelek. Rozwiązanie to nie spodobało się jednak wielu użytkownikom. Na pewno nie ucieszy ich również wiadomość, że takich butelek będzie więcej. Dokładniej: praktycznie wszystkie będą miały na stałe przymocowaną zakrętkę.
Po właścicielach pieców węglowych, na zmiany w ogrzewaniu muszą szykować się kolejne grupy Polaków. W Brukseli na finiszu są bowiem prace nad nowymi zasadami dotyczącymi budynków w Unii Europejskiej. Doniesienia, niestety, nie są pozytywne.
Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej już niedługo zacznie obowiązywać podatek od ogrzewania węglem i gazem. Czym jest system ETS 2? Ile wyniesie podatek i czy można go uniknąć? UE przewiduje jeden sposób.
Bardzo złe doniesienia napływają z Brukseli. Jeżeli w życie wejdą zmiany przepisów projektowane przez Brukselę, to gigantyczna liczba mieszkańców Polski będzie musiała przeprowadzić remonty swoich domów. Oficjalnym powodem jest ochrona środowiska.
Zaskakujące doniesienia napływają z Brukseli. Unia Europejska zamierza wprowadzić zakaz płacenia gotówką powyżej pewnego pułapu kwotowego. Powodem jest walka z praniem brudnych pieniędzy.
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała w piątek o sukcesie dotyczącym funduszy strukturalnych. Komisja Europejska potwierdziła, że Polska wypełniła ostatnie warunki potrzebne do wypłacenia pieniędzy. W grze są dziesiątki miliardów euro.
Greenwashing od lat jest popularną taktyką stosowaną przez wiele firm. W praktyce jednak jest to zwykłe oszustwo. Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ma uniemożliwić takie działania w przyszłości.
Wiadomości o tym podatku krążyły już od jakiegoś czasu. Teraz jednak naprawdę powinniśmy o nim pamiętać. Chodzi o dyrektywę DAC7. Rewolucyjnymi zmianami mogą objąć m.in. Booking, UberEats, Vinted, Allegro, Amazon, Airbnb, a także Bolt.
Chociaż wydaje się, że wybory dopiero co za nami, w 2024 roku czekają nas kolejne. Znamy najbardziej prawdopodobne terminy. Oba w pierwszej połowie roku.