Sprawa środków z Krajowego Planu Odbudowy najwyraźniej przyspiesza. Pojawiła się bowiem deklaracja Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, co do możliwego terminu wypłaty pierwszej transzy pieniędzy przez Brukselę.
Ogromne pieniądze trafią z Unii Europejskiej do Polski. Zapadła kluczowa decyzja dotyczą miliardów euro wypłacanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Bruksela dała zielone światło konkretnym projektom. Jak wysoka jest przegłosowana kwota zaliczki?
Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez samochodu. W tym gronie są też seniorzy, który autem mogą podjechać na zakupy, do lekarza, do urzędu czy w odwiedziny do swoich najbliższych. Jednak wraz z wiekiem pojawiają się u nich problemy ze wzrokiem, z koncentracją, reakcja staje się opóźniona, zdarzają się zasłabnięcia za kierownicą. To wszystko sprawia, że temat kierowców-seniorów trafił pod obrady przedstawicieli krajów członkowskich Unii Europejskiej – donosi Onet.
Wyrazem potępienia zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę było nałożenie różnych sankcji: gospodarczych, wizowych oraz indywidualnych. Niedawno Komisja Europejska przedstawiła projekt kolejnego, już 12. pakietu sankcji, który m.in. zakładałby zakaz sprowadzania rosyjskiego LPG. Polska zabiegała o to już przy poprzednim pakiecie. Jednak w 2022 roku to nasz kraj zakupił od Rosji więcej gazu niż wszystkie państwa UE razem wzięte. Czy zatem wprowadzenie embarga może stanowić problem dla polskich kierowców?
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) to program składający się z różnorakich inwestycji i reform. Łącznie Polska ma otrzymać kilkadziesiąt mld euro z Unii Europejskiej, by przeznaczyć te pieniądze m.in. na cele klimatyczne i transformację energetyczną. Hasło “środki z KPO” pojawia się w przestrzeni publicznej nad wyraz często, a politycy różnych stron regularnie zapewniają, że niebawem finanse zostaną odblokowane. Ważną zapowiedź w tej sprawie złożył w piątek 18 listopada premier Mateusz Morawiecki – donosi serwis money.pl.
Unijne miliardy euro mogą niedługo ponownie popłynąć z Brukseli do Polski. Co więcej, nie ma żadnych warunków wstępnych, aby środki z funduszy spójności uzyskać. Problem dotyczy z kolei pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Niedawno Donald Tusk udał się do Brukseli, gdzie odbył dwa ważne spotkania dotyczące europejskich funduszy. Wziął również udział w szczycie Europejskiej Partii Ludowej. Media podają, że w przypadku utworzenia rządu, szef PO będzie walczył nie tylko o pieniędze z KPO, bo zablokowanych środków jest więcej.
To bardzo pracowity tydzień dla szefa PO, Donalda Tuska. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że to właśnie on jest kandydatem opozycji na premiera nowego rządu. We wtorek Tusk udał się z innymi przedstawicielami KO do Prezydenta RP Andrzeja Dudy na konsultacje. Zaledwie dzień później pojechał się do Brukseli i powziął pewne kroki w celu odblokowania miliardów euro dla Polski.
W najbliższą niedzielę czeka nas kolejna zmiana czasu. Tym razem przestawimy zegarki o godzinę do tyłu z godz. 3:00 na 2:00. W spełnianiu tego obowiązku nie jesteśmy osamotnieni – dotyczy on bowiem mieszkańców blisko 70 krajów świata. Zdaniem wielu osób obowiązek ten, realizowany u nas nieprzerwanie od 1977 roku, nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów, a wręcz przeciwnie – powoduje kłopoty ze snem czy problemy z koncentracją. Na zdrowiu się zresztą nie kończy. Stąd też nie dziwią wyniki najnowszego sondażu IBRIS, o których informuje “Rzeczpospolita”.
Wiemy już, że spore szanse na utworzenie rządu mają trzy partie opozycyjne - Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica. W ostatnim czasie oficjalnie potwierdzono, iż wspólnym kandydatem tych partii na premiera będzie szef PO, Donald Tusk. Były przewodniczący Rady Europejskiej podjął już nawet zdecydowane kroki w celu odblokowania miliardów euro dla Polski, które są zablokowane ze względu na ograniczenie niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
Mówią, że czas to pieniądz, a zmiana czasu… to temat niekończących się dyskusji w przestrzeni publicznej. Przyzwyczailiśmy się do tego, że w ostatnią niedzielę marca przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października – do tyłu. Od kilku lat o zniesieniu tego obowiązku mówi Polskie Stronnictwo Ludowe i jak dowiedział się “Fakt”, politycy tej partii nie zamierzają odpuścić tematu.
Zmiana czasu z letniego zimowy to dla wielu osób prawdziwa udręka. W dzisiejszych czasach wiele zegarków przestawia się co prawda automatycznie, o innych trzeba jednak pamiętać. Ale sedno problemu leży tak naprawdę gdzie indziej - chodzi o negatywny wpływ zmian na samopoczucie i zdrowie. Teraz ponoć w końcu ma się to zmienić. Kiedy przestawianie zegarków odejdzie w zapomnienie?
Od poniedziałku 16 października zaczęły obowiązywać pierwsze ograniczenia w zakresie sprzedaży mikroplastiku. To efekt działań Komisji Europejskiej, która chce zapobiec uwolnieniu do środowiska około pół miliona ton mikrodrobin plastiku. Nowe przepisy mają więc powstrzymać zarówno sprzedaż samych mikrodrobin plastiku, jak i produktów, do których są one celowo dodawane, a które uwalniają się do środowiska podczas użytkowania. Poniżej wyjaśniamy, jakie produkty zostaną wskutek tego wycofane z rynku.
21 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Ogólnoeuropejskim Indywidualnym Produkcie Emerytalnym (w skrócie: OIPE). Rozwiązanie to pozwoli gromadzić oszczędności w euro i to już od ukończenia 15. roku życia. Co trzeba wiedzieć o europejskiej formie emerytury, kto nie może z niej skorzystać i czy te pieniądze można dziedziczyć?
Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński wywołał burzę swoim ostatnim przemówieniem. Zasugerował, że Unia Europejska może zakazać Polakom chodzenia na grzyby. „To część naszej wolności i nie damy sobie tej wolności zabrać” - mówił Kaczyński.
UE ma kolejny pomysł, jak radzić sobie z kryzysem klimatycznym. Jak podaje Busines Insider, powołując się na hiszpańskie media, papier toaletowy mógłby być produkowany ze słomy.
Powołując się na informacje przekazane przez Deutsche Welle, Gazeta.pl podaje, że w czerwcu po raz pierwszy w Unii Europejskiej zarejestrowano więcej aut elektrycznych niż diesli. Serwis przekazał również, że sprzedaż samochodów w pierwszej połowie roku znacząco wzrosła.
Unia chce wprowadzić nową opłatę sieciową w ramach „Sending Party Pays”. Testy tego typu opłaty w jednym z krajów przyniosły fatalne efekty. Będą wyższe rachunki za internet i telefon?
Przyjęcie euro przez Bułgarię będzie możliwe dopiero za trzy lata. Sami Bułgarzy postanowili jednak nie czekać aż tak długo, zatem wpadli na lepszy pomysł - chcą dopuścić euro do obiegu w kraju, zachowując jednocześnie lewy.
Biorąc pod uwagę nowe wytyczne Unii Europejskiej, ponad milion budynków w Polsce kwalifikuje się obecnie do zakazu sprzedaży i wynajmu. Dotyczy to zarówno domów, bloków, jak i kamienic. Chodzi o klasę energetyczną nieruchomości.
Unia Europejska zamierza wprowadzić nowe przepisy dotyczące praw jazdy, które mogą zacząć obowiązywać już w styczniu 2024 r. Zmiany odczują przede wszystkim starsi kierowcy, którzy będą musieli przejść obowiązkowe badania, informuje Gazeta.pl.
W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie wykluczają, że temat powróci w najbliższej kampanii wyborczej. Jednak tego typu zmiany budzą kontrowersje, a dodatkowo wysoka inflacja nie sprzyja takim działaniom.
Od piątku 12 maja do niedzieli 14 maja trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Z tej okazji wiele instytucji kulturalno-naukowych oraz innych podmiotów oferuje odwiedzającym bezpłatne korzystanie z różnorakich atrakcji lub tańsze bilety wstępu.
Konsumenci często skarżą się, że sprzęt psuje się tuż po upływie okresu gwarancyjnego. Unia Europejska planuje wprowadzić regulacje dla producentów sprzętów, które mają zachęcić do skupienia się na trwałości produktów.
Zbieranie nakrętek w celach charytatywnych wpisało się na dobre w polski krajobraz. Okazuje się jednak, że i ten element będzie musiał odejść do lamusa z powodu legislacji Unii Europejskiej.
Minister rolnictwa Robert Telus ujawnił na antenie RMF FM, iż chciałby publikacji listy firm, które zarobiły na imporcie zbóż z Ukrainy. Jego zdaniem, jest to kwestia dni.
Według najnowszych doniesień “Rzeczpospolitej”, najwięcej powiadomień dotyczących zagrożeń zgłoszonych w unijnym Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach przesłała Polska. Wśród nich znalazły się informacje m.in. o pestycydach w paszach czy salmonelli w mięsie drobiowym.
We wtorek 18 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych, w skrócie – OIPE. Tzw. europejska emerytura stanowi odpowiedź UE na problem niskiego zainteresowania odkładaniem pieniędzy na jesień życia.