Rząd przyjął projekt noweli Prawa geologicznego, który ma zapewnić złożom surowców w Polsce szczególną ochronę. Największą nowością jest wprowadzenie definicji "złoża strategicznego”, jednakże niektóre z procedowanych rozwiązań prawnych budzą spore wątpliwości.
Nadchodzi prawdziwa rewolucja w prawie pogrzebowym. Jak wynika z informacji jednego z pełnomocników Prezesa Rady Ministrów, Wojciecha Labudy, projekt odpowiedniej ustawy jest blisko rozpatrzenia przez rząd.
Na stronie internetowej Sejmu pojawił się projekt ustawy złożonej przez grupę posłów PiS. Zakłada on wprowadzenie regulacji, które ułatwią uczelniom budowę strzelnic. Wnioskodawcom chodzi o kształtowanie postaw patriotycznych, czytamy na stronie forsal.pl.
Z najnowszej edycji raportu „Barometr prawa” autorstwa firmy Grant Thornton wynika, że w Polsce w 2022 roku uchwalono niemalże 32 tys. stron nowego prawa, co stanowi wzrost o 51 proc. w stosunku do 2021 roku. Autorzy raportu wskazują, że gdyby obywatel chciał być ze wszystkimi zmianami na bieżąco, musiałby na samo czytanie aktów legislacyjnych poświęcić w zeszłym roku 2 godziny i 10 minut – każdego dnia roboczego.
Rząd chce poprawić jakość opieki w placówkach medycznych. W ostatnich dniach Sejm uchwalił poprawki Senatu do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, informuje portal pulsmedycyny.pl.
Producenci napojów wyliczają kary, jakie grożą im, jeśli dwie uzupełniające się ustawy nie wejdą w życie w podobnym terminie.
W piątek, 3 lutego do konsultacji i opiniowania skierowany został rządowy program, mający poprawić trudną w ostatnim czasie sytuację na polskim rynku nieruchomości. Mowa o jednym z flagowych projektów rządu - „Pierwsze Mieszkanie”. „Chcemy zadbać o to, żeby mieszkanie był w stanie kupić każdy polski obywatel. Dlatego pracujemy nad programem ‚Pierwsze Mieszkanie’, które ma pomóc w zakupie pierwszego M. osobom, które jeszcze go nie mają” - mówił minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda. W procedowanym projekcie ustawy rząd przewidział dwa rozwiązania, których celem jest umożliwienie posiadania na własność mieszkania przez młodych ludzi - Bezpieczny kredyt 2 % i Konto Mieszkaniowe.
Procedowane zmiany prawne uderzą nie tylko w internetowe zrzutki, ale także w nowożeńców i jubilatów. Jak można się spodziewać, takie działania wzbudzają kontrowersje i niezadowolenie wielu grup społecznych. Gwałtowne zmiany prawne nie przynoszą korzyści, a wprowadzają zamęt i zamieszanie. Podobnie jest z proponowanymi przez Sejm zmianami, nad którymi obecnie pracuje Senat.
Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Nowy system zastąpi dotychczasowy mechanizm rekompensat.
Burmistrz Nowego Targu apeluje do mieszkańców, aby odebrali zamówiony węgiel. Niektóre osoby otrzymają dodatek węglowy dopiero w 2023 roku.
PGE Paliwa wstrzymała do odwołania dostawy węgla do kilku gmin w województwie pomorskim. Decyzję podjęto z przyczyn niezależnych od spółki.
Węglokoks podał dane dotyczące zaopatrywania gmin w węgiel opałowy. Spółka realizuje założenia ustawy o preferencyjnym zakupie paliwa stałego.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. W myśl nowych przepisów opłaty za egzaminy na prawo jazdy będą droższe. Ponadto stawki te mają podlegać corocznej zmianie zgodnie ze wskaźnikiem inflacji.
W czwartek Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Wśród zapisów znalazło się wydłużenie okresu zwolnienia podatku od sprzedaży detalicznej paliw.
Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Oznacza to, że samorządy zajmą się sprzedażą węgla dla mieszkańców.
Projekt ustawy o cmentarzach przewiduje nowe zasady likwidacji grobów. Nowa ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2023 roku.
Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy, podaje PAP. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta.W czwartek senatorowie zagłosowali za ustawą wraz z poprawkami. Sejm przyjął poprawki dotyczące tego, że zakupu paliwa stałego dokonuje osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, a nie gospodarstwo domowe. Chodzi o to, że gospodarstwo nie może być stroną sprzedaży, ponieważ nie posiada ono zdolności do czynności prawnych. Posłowie zgodzili się, by dla prawidłowej realizacji zadań związanych z wykonywaniem ustawy wójt, burmistrz albo prezydent miasta mógł wprowadzać niezbędne zmiany w planie dochodów i wydatków budżetu gminy.Prowadzenie przez gminę sprzedaży węgla za pośrednictwem innych podmiotów nie będzie wymagało zmian ich statutów oraz innych dokumentów powołujących podmioty czy zmian regulaminów organizacyjnych.Przyjęto też poprawkę regulującą sytuację gospodarstw domowych znajdujących się pod jednym adresem w odrębnych lokalach, które nie mają jednak odrębnych adresów zamieszkania.Ponadto uznano, że rada gmina powinna mieć swobodę regulacji w takim zakresie, w jakim dane kwestie nie znalazły się w ustawie.Sejm przyjął również poprawkę stanowiącą, że do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych, a niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepis ustawy o dodatku węglowym w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
Już od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe przepisy. Dotyczą one kwestii promowania popularnych wyrobów stosowanych w branży kosmetycznej.Zmiany związane są ze sposobem promowania specjalistycznych produktów takich jak:- implantów- laserów paramedycznych- wypełniaczy zawierających kwas hialuronowy- niciZgodnie z nowymi przepisami, od momentu wejścia w życie nowego prawa, kampania reklamowa nie będzie mogła wykorzystywać wizerunku osób wykonujących zawody medyczne lub podających się za takie osoby, lub przedstawiać osób prezentujących wyrób w sposób sugerujący, że wykonują taki zawód.Firmy, których działalność jest związana w jakiś sposób z ww. produktami, będą musiały dokładnie zapoznać się z nowymi zasadami. Za ich złamanie grozi gigantyczna kara.
Większość rynku towarowych przewozów kolejowych nie będzie uprawniona do zakupu prądu po preferencyjnych cenach. Przedstawiciele niezależnych przewozów kolejowych apelują o objęcie ich ustawą chroniącą przed podwyżkami cen energii.
14 października 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Nowe przepisy obejmują zamrożenie do pewnych poziomów cen energii dla gospodarstw domowych.
Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje wsparcie dla osób, korzystających z energii elektrycznej w celu ogrzania domu. Na pieniądze nie mogą jednak liczyć ci, którzy pozyskują energię z OZE, czyli np. z paneli fotowoltaicznych.
Sejm uchwalił ustawę zamrażającą ceny prądu dla gospodarstw domowych. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta.
RCL opublikowało projekt ustawy o zasadach realizacji pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Na ten cel w roku 2022 przeznaczono w sumie ponad 5 mld zł.
W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o wsparciu odbiorców ciepła. Ustawa wchodzi w życie dziś, 20 września 2022 roku.
Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła wraca do Sejmu. Senat zaproponował poprawki, m.in. wykreślenie zapisu znoszącego normy jakości paliw stałych.
2 września podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu posłowie poparli projekt dopłat do innych źródeł ogrzewania niż węgiel i rekompensat dla ciepłowni za ograniczenia podwyżek cen ciepła. Projektem ustawy zajmie się teraz Senat.
Minister Waldemar Buda podczas konferencji prasowej zapowiedział koniec wzywania Polaków do składania osobistych wyjaśnień w urzędach. Jego zdaniem techniki zdalnej komunikacji są wystarczające, by złożyć wyjaśnienie bez wychodzenia z domu. Zmiany mają wejść od 2023 roku.
Sejm podjął decyzję w sprawie poprawek do ustawy o kredycie hipotecznym. Ustawa nakazuje zwrot wygórowanych opłat pobieranych przez banki podczas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.