Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Ustawa

Ustawa

sejm obrady
05.08.2022 12:31 Sejm odrzuca poprawki Senatu i nie chce rozszerzać dodatku węglowego

Komisje sejmowe nie poparły poprawek Senatu i nie chcą rozszerzać dodatku węglowego.

EN 01373502 0001
22.03.2022 09:30 Prezydent podpisał ustawę powołującą Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o policji i niektórych innych ustaw powołującą w policji Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie odpowiadać za realizację zadań w zakresie rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców. Jak czytamy w informacji na stronie kancelarii prezydenta celem ustawy, jest ustanowienie jednolitej w skali kraju jednostki organizacyjnej Policji – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) i powołanie w tym celu w ramach Policji nowej służby odpowiedzialnej za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości oraz wykrywanie i ściganie sprawców cyberprzestępstw. Ustawa przewiduje przeznaczenie z budżetu państwa, w okresie 10 lat, środków na utworzenie służby zwalczania cyberprzestępczości w łącznej kwocie 4 mld 430 mln zł, co zapewni unowocześnienie wyposażenia i sprzętu, możliwość budowy siedziby nowej jednostki organizacyjnej Policji oraz umożliwi wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy zapobiegających i zwalczających cyberprzestępczość. Kierowanie nowotworzoną jednostką policji powierzono Komendantowi CBZC, jako organowi podległemu Komendantowi Głównemu policji, który jednocześnie staje się bezpośrednim przełożonym policjantów CBZC. Komendanta CBZC będzie powoływał, spośród oficerów Policji, i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Policji, natomiast Zastępców Komendanta CBZC będzie powoływał, spośród oficerów Policji, i odwoływał Komendant Główny Policji na wniosek Komendanta CBZC. Komendant CBZC będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC.

IMG 20220203 125712
02.02.2022 01:00 Wniosek o paszport przez internet. Ustawa o dokumentach paszportowych z podpisem prezydenta

Dnia 1 lutego 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych. Zakłada ona utworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych i uruchomienie w związku z tym nowych e-usług, takich jak możliwość cyfrowego wnioskowania o paszport. Nowy rejestr sprawi m.in., że nie będzie trzeba wypełniać papierowego wniosku o paszport. Po zmianach wniosek elektroniczny będzie generował urzędnik paszportowy, a obywatel będzie się podpisywał cyfrowo. "Przyjęta regulacja określa ramy prawne budowanego, nowego, scentralizowanego Rejestru Dokumentów Paszportowych, który zastąpi w całości funkcjonujący dotychczas Paszportowy System Informacyjny (PSI). Nowy system po wdrożeniu nie tylko da możliwość uproszczenia procesu realizacji spraw paszportowych obywateli polskich, ale także udostępnieni nowe usługi dla obywatela. Dla zapewnienia referencyjności Rejestru Dokumentów Paszportowych przepisy ustawy zakładają przeprowadzenie procesu migracji danych z Paszportowego Systemu Informacyjnego" – czytamy w komunikacie Kancelarii prezydenta.Na podstawie ustawy, uruchomione zostaną nowe e-usługi m.in. możliwość sprawdzenia ważności paszportu oraz możliwość zgłoszenia utraty dokumentu, skutkująca automatycznym unieważnieniem tego dokumentu. Obywatel będzie otrzymywał powiadomienia o zmianach statusu paszportu, np. zbliżającym się terminie utraty ważności. Rodzice będą mogli też złożyć wniosek o wydanie paszportu dla dziecka poniżej 12. roku życia. Przepisy obniżą z 13 do 12 lat granicę wieku, od której wydawane są paszporty z 10-letnim terminem ważności i podpisem. "Ustawa wprowadza ponadto możliwość wyrażenia zgody na wydanie paszportu dla dziecka czy złożenie wniosku o wydanie paszportu dla dziecka poprzez elektroniczne wyrażenie zgody przez jedno z rodziców i wysłanie tej zgody do organu paszportowego" – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.Dokumenty paszportowe wydane przed dniem 27 marca 2022 roku zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych.

Andrzej Iwanczuk/REPORTER
10.01.2022 01:00 Prezydent podpisał nowelę o lasach i ochronie przyrody, doprecyzowującą przepisy unijne

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody, która stanowi reakcję na wezwanie Komisji Europejskiej do usunięcia nieścisłości, dotyczących m.in. dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej, poinformowała w poniedziałek 10 stycznia Kancelaria Prezydenta.Celem ustawy jest wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach oraz ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Czytamy w informacji podanej przez Kancelarię Prezydenta.W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że wprowadzane zmiany są przede wszystkim rezultatem analiz praktycznych doświadczeń w stosowaniu przepisów ww. ustaw oraz mają na celu wyeliminowanie zidentyfikowanych problemów, usprawnienie podejmowanych działań i wyjaśnienie występujących wątpliwości.

EN 01435691 0008
06.01.2022 01:00 Prezydent odesłał do Sejmu ustawę o radiofonii i telewizji

Zgodnie z zapowiedzią złożoną 27 grudnia 2021 r., Prezydent Andrzej Duda skierował dziś do Sejmu weto do ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji – poinformowała w środę kancelaria prezydenta. Andrzej Duda ogłosił swoją decyzję 27 grudnia 2021 roku w specjalnym oświadczeniu. - Mając zastrzeżenia do przepisów nowelizacji ustawy medialnej, rozważałem de facto dwa scenariusze: zwrócenie jej do ponownego rozpatrzenia przez Sejm czy też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział wówczas prezydent Polski. O swoich wątpliwościach w sprawie "lex TVN" mówił już latem, kiedy pośrednio dał do zrozumienia, że zawetuje tę nowelizację. Andrzej Duda stwierdził, że ustawa naruszała kilka podstawowych zasad zapisanych w konstytucji, takich jak wolność gospodarcza czy pewność obrotu gospodarczego - to są takie najistotniejsze fundamenty dla każdego przedsiębiorcy i już to budziło wtedy zaniepokojenie pana prezydenta, o czym publicznie powiedział.

EN 01373502 0001
21.12.2021 01:00 Prezydent podpisał ustawę przedłużającą ważność bonu turystycznego

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. przedłuża ważność bonu turystycznego. Informację przekazała kancelaria prezydent. Według nowych przepisów, do końca września 2022 r. będzie można płacić za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Mowa o ustawie z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. – Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, ma w założeniu jej wnioskodawców stanowić jeden z elementów tzw. „tarczy antykryzysowej” wprowadzającej szereg rozwiązań regulacyjnych minimalizujących negatywne skutki dla gospodarki i społeczeństwa w wyniku stanu epidemicznego powstałego na skutek COVID-19 – głosi informacja podana przez kancelarię prezydenta. W noweli wprowadzono zmiany w ustawie z lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym. – Mają one na celu w szczególności przesunięcie terminu do dokonywania płatności za pomocą bonu turystycznego. Wydłużenie z dnia 31 marca 2022 r. na dzień 30 września 2022 r. terminu na dokonywanie płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego powinno stworzyć uprawnionym warunki do jego pełnego wykorzystania – czytamy. Nowela ma umożliwić także zachowanie ważności dokumentów marynarskich (dyplom, świadectwo przeszkolenia, świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie morskiej) do dnia upływu 90 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później.

EN 01435691 0035 (1)
21.12.2021 01:00 Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, według której Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) jest podmiotem upoważnionym do wykonywania w spółkach praw z udziałów i akcji wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. – Celem nowelizacji jest wprowadzenie przepisów umożliwiających przekazanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wykonywania ww. praw z akcji lub udziałów ministrowi właściwemu do spraw aktywów państwowych. Wprowadzany jest również tryb przekazania wykonywania praw z akcji lub udziałów – przekazanie będzie możliwe pod warunkiem spełnienia przesłanki niezbędności tej czynności dla realizacji polityki gospodarczej państwa, w tym ochrony interesów Skarbu Państwa, na wniosek ministra właściwego do spraw aktywów państwowych i za zgodą ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Z dniem przejęcia przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, prawa z akcji lub udziałów staną się mieniem Skarbu Państwa niewchodzącym w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – czytamy w komunikacie. Nowelizacja umożliwi przekazanie spółek rolnych pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ma to pozwolić na utworzenie państwowego holdingu spożywczego, nad czym pracuje resort aktywów.Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa umożliwiono tworzenie lub przystępowanie do spółek prawa handlowego oraz posiadanie, obejmowanie lub nabywanie akcji lub udziałów w spółkach. Jednakże jeżeli jest to niezbędne dla realizacji polityki gospodarczej państwa, w tym ochrony interesów Skarbu Państwa, na wniosek ministra właściwego do spraw aktywów państwowych KOWR jest obowiązany przekazać temu ministrowi ww. akcje lub udziały. Obecnie w imieniu resortu rolnictwa nadzór nad spółkami rolnymi sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W gestii KOWR są 42 spółki, z czego osiem zostanie przekazanych pod nadzór MAP. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

EN 01435691 0009 (1)
13.12.2021 01:00 Mandaty będą bardzo wysokie zmiany też w punktach karnych. Nowelizacja z podpisem prezydenta

Kancelaria Prezydenta poinformowała w poniedziałek 13 grudnia, że Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym. Ustawa zaostrza kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw Sejm uchwalił na posiedzeniu 29 października, 2 grudnia zaś rozpatrzył wniesione do niej poprawki Senatu. Jak poinformowała kancelaria prezydenta, Andrzej Duda podpisał ustawę w piątek 10 grudnia.

EN 01435691 0035
02.12.2021 01:00 Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nowe świadczenie będzie obowiązywać od stycznia 2022 roku.Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o tym, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Oznacza to dodatkowe 500 plus dla rodziców na drugie i kolejne dziecko. W sumie będzie można tak otrzymać nawet 12 tys. zł.– Obiecaliśmy, że dopłacimy do opieki nad najmłodszymi dziećmi. I dotrzymaliśmy słowa. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie obowiązywał już od 1 stycznia 2022 r. To nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – niezależnie od dochodów – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

EN 01435691 0009
29.11.2021 01:00 Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie zwierząt

Ustawa o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych została podpisana przez Andrzeja Dudę. Ma ona dostosować polskie przepisy do unijnej dyrektywy i m.in. zapobiegać zbędnemu bólowi czy cierpieniu zwierząt wykorzystywanych w badaniach. Ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych ma na celu ochronę zwierząt, a także usprawnienie działania systemu reglamentacji działalności polegającej na wykorzystywaniu zwierząt do celów naukowych lub edukacyjnych, w tym procesu uzyskiwania wpisu do rejestru hodowców, dostawców i użytkowników oraz uzyskiwania zgód na przeprowadzenie doświadczeń na zwierzętach.Podpisana nowelizacja dostosowuje ustawę o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych do aktualnych regulacji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz do potrzeb społecznych, uzupełnia funkcjonujące rozwiązania oraz doprecyzowuje przepisy budzące wątpliwości interpretacyjne i powodujące trudności w stosowaniu ustawy.

mapa polska (1)
15.11.2021 01:00 Rząd zmienił przepisy dotyczące energii. Zwolnią nas z połowy opłat

5 listopada 2021r. w Dzienniku Ustaw RP ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, zawierające przepisy wykonawcze do ustawy licznikowej. Nowa minister klimatu i środowiska Anna Moskwa komentuje przepisy mające wesprzeć magazynowanie energii. Ustawa licznikowa stworzyła ramy prawne dla rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwiających integrację energetyki rozproszonej oraz zniosła dotychczasowe bariery dla funkcjonowania magazynów energii, takie jak podwójne naliczanie opłat sieciowych. – Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m.in. całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z połowy opłaty za przyłączenie magazynu do sieci, uwzględnia magazynowanie energii w systemach: wsparcia OZE, wysokosprawnej kogeneracji i efektywności energetycznej. Zwalnia również z opłat: przejściowej, mocowej oraz kogeneracyjnej – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Pixabay/Ruslan_Kadyrov
16.07.2021 02:00 Wyrżną lasy i postawią fabryki. Pokłosie nowego prawa forsowanego przez PiS

Lasy Państwowe, za sprawą nowych przepisów, będą mogły wymieniać się ziemiami z samorządami w Jaworznie i Stalowej Woli. Na połaciach zieleni mają pojawić się fabryki i siedziby firm z sektora elektromobilności. Ekolodzy są oburzeni nową propozycją PiS.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie uprawnienia zyskają Lasy PaństwoweJakie fabryki mają powstać w Jaworznie i Stalowej WoliCo na temat nowego prawa uważają ekolodzy

Piotr Molecki/East News
12.07.2021 02:00 Lex TVN. Marek Suski w wywiadzie dla "Rz": Nie wykluczam, że stację przejmie państwowa spółka

Marek Suski zainicjował dyskusję na temat przyszłości TVN. Choć za sprawą ustawy medialnej, tzw. lex TVN, rząd chce zmienić zasady przyznawania koncesji to poseł PiS zapewnia, że nie zamierza w ten sposób zlikwidować stacji. Nie wyklucza jednak jej przejęcia przez spółki Skarbu Państwa.Z tego artykułu dowiesz się:W jakiej sytuacji znalazła się stacja TVNJakie są założenia lex TVNCo na ten temat mówi Marek Suski

Biedronka Galeria
09.07.2021 02:00 Biedronka omija zakaz handlu, sieć wchodzi we współpracę z Pocztą Polską. Testy już trwają

Biedronka w ramach pilotażu uruchomiła w kilku placówkach usługi pocztowe. Dzięki temu może bez przeszkód omijać niedzielny zakaz handlu. Sieciówka zastrzega, że działa zgodnie z prawem. Tymczasem wizja ukrócenia nagminnych praktyk sklepów udających placówki pocztowe coraz bardziej się oddala.Z tego artykułu dowiesz się:Z kim Biedronka nawiązała współpracęKtóre sieciówki omijają zakaz handluNa jakim etapie są prace nad zaostrzeniem zapisów ustawy

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Ogladanie telewizji i koniecznosc oplacania abonamentu radiowo - telewizyjnego
06.07.2021 02:00 Reklama po strzelonej bramce. Rząd szuka kolejnych sposobów na zarobek

Reklama ma być emitowana już nie tylko w przerwach wydarzeń sportowych, lecz także w trakcie. Za sprawą nowych przepisów będzie można wypuścić spot np. po strzelonym golu. To nie jedyne zmiany, które proponuje rząd.Z tego artykułu dowiesz się:Jaki nowy zapis planuje dodać rządIle czasu antenowego może aktualnie zajmować reklamaJakie będą skutki nowelizacji prawa

Piotr Molecki/East News
05.07.2021 02:00 Rząd szykuje ustawę. Niestety, wcześniej jej z nikim nie konsultował

Ustawa o biznesie to kolejny pomysł rządu, aby zachęcić Polaków do szczepień. Minister Michał Dworczyk zdradził, że firmy, które otrzymają certyfikat “odpornej firmy” będą mogły liczyć na pewne korzyści. Szczegółów nie zna ani Rada Medyczna, ani przedstawiciele pracodawców.Z tego artykułu dowiesz się:Do czego ma służyć ustawa o biznesieCo na jej temat mówią przedstawiciele pracodawcówDlaczego przyznawanie certyfikatów może okazać się bezskuteczne

Marek BAZAK/East News
29.06.2021 02:00 Nie będzie już tak łatwo udawać pocztę. Nowe przepisy już przygotowane

O handel w niedziele będzie jeszcze trudniej. PiS zamierza bowiem znowelizować ustawę o zakazie handlu, aby ukrócić praktyki sieciówek. Podmioty, które reklamują się jako „placówki pocztowe” będą musiały spełnić dodatkowy wymóg.Z tego artykuł dowiesz się:Z jakim zjawiskiem stara się walczyć PiSKto, w myśl nowych zasad, będzie mógł prowadzić handel w niedzieleKiedy nowelizacja ma wejść w życie

Jakub Kaminski/East News
25.06.2021 02:00 Gotówka obowiązkiem w sklepach. Projekt ustawy złożony przez prezydenta

Gotówka będzie musiała być przyjmowana w sklepach. Projekt ustawy w tej sprawie przedłożył sam prezydent Andrzej Duda. W ten sposób chce zatroszczyć się o klientów, którzy nie są zwolennikami płatności bezgotówkowych.Z tego artykułu dowiesz się:Na jakim etapie są prace nad projektem prezydenckimJak konieczność uregulowania kwestii gotówki argumentuje doradca Andrzeja DudyKto skorzysta na zmianach

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Zakupy w hipermarkecie Kaufland - stoisko z przetworami warzywnymi i owocowymi
14.06.2021 02:00 Zakaz handlu ma być jeszcze bardziej ostrzejszy. Jest zielone światło dla surowych zmian

Zakaz handlu to z punktu widzenia sieciówek ogromne ograniczenie. Dlatego też coraz więcej sklepów korzysta z ustawowego wyjątku i posługuje się statusem placówki pocztowej. Z tym zjawiskiem zamierza walczyć PiS i Solidarność. W najbliższym czasie ma pojawić się nowa ustawa, która ukróci praktyki przedsiębiorców.Z tego artykułu dowiesz się:Jak sieciówki omijają zakaz handluKtóre sklepy zdecydowały się na ten krokJakie zmiany w ustawie zapowiada poseł PiS

Biznesinfo
09.06.2021 02:00 Wodomierze i ciepłomierze do zmiany, nowe prawo przyjęto w maju. Nie tylko liczniki prądu idą do zmiany

Wodomierz i ciepłomierz zostaną wymienione na nowy, zaawansowany sprzęt. Za montaż odpowiadają właściciele lub zarządcy budynków. Skorzystają na tym odbiorcy końcowi, którzy będą płacili za dokładnie tyle wody i ciepła, ile zużyli.Z tego artykułu dowiesz się:Na jaki sprzęt zostanie wymieniony wodomierzDo kiedy trzeba dokonać montażuJakie są inne nowe przepisy

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
09.06.2021 02:00 PiS chce odświeżyć godło Polski. Orzeł też zostanie zmodyfikowany

Godło Polski ma przejść poważną zmianę graficzną. Rząd zapowiada również modyfikacje we fladze, a także nowe opracowanie hymnu. Plany, które sięgają 2017 r., PiS zamierza zrealizować do końca tego roku.Z tego artykułu dowiesz się:Jak ma się zmienić godło PolskiNa czym mają polegać inne modyfikacjeKto przygotował projekt ustawy w tej sprawie

Marek Bazak/EAST NEWS
09.06.2021 02:00 Wino i domowy cydr z nowymi przepisami. Rząd projekt ustawy już przyjął

Wino i cydr wyrabiane w domowym zaciszu znalazły się w centrum zainteresowania rządu. Z nowego projektu ustawy wynika, że uproszczeniu mają ulec wymogi dotyczące wpisu do rejestru działalności związanej z wyrobem lub rozlewem trunków. To nie koniec dobrych informacji dla wytwórców - zwiększą się także limity produkcji alkoholu.Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy w Polsce produkuje się winoJakie będą nowe zasady zgłaszania się do rejestruJakie będą nowe limity produkcyjne

Pixabay/congerdesign
08.06.2021 02:00 UOKiK ukróci proceder pokazów handlowych. Koniec z naciąganiem seniorów

UOKiK zamierza walczyć o dobro seniorów, którzy coraz częściej padają ofiarą nieuczciwych przedsiębiorców. Wystarczy bowiem pójść na pokazy handlowe, aby zdobyć zupełnie bezużyteczny garnek o zawyżonej wartości czy wątpliwy abonament medyczny. Nowa ustawa ma ukrócić naciąganie emerytów.Z tego artykułu dowiesz się:Ile skarg w sprawie naciągania na pokazy handlowe trafia do UOKiKJakie zmiany w prawie przewiduje ustawaNa jakim etapie jest ten dokument

Jakub Kaminski/East News
05.06.2021 02:00 Rząd majstruje przy ustawie o posiadaniu broni. Ma być jeszcze trudniej o zezwolenie

Ustawa o broni już niebawem przejdzie prawdziwą rewolucję. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) planuje wprowadzić przegląd wydawanych pozwoleń na posiadanie broni. Amatorzy uzbrojenia twierdzą, że w ten sposób rząd chce im utrudnić dostęp do broni.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego ustawa o broni ma zostać znowelizowanaJakie zmiany proponuje MSWiACo na ten temat uważają miłośnicy broni

Piotr Molecki/EAST NEWS
03.06.2021 02:00 Liczniki energii na nowo, prezydent podpisał ustawę. Inteligentne urządzenia będą same wysyłać informacje

Liczniki energii zostaną zamienione na nowe, inteligentne sprzęty. Dzięki temu odbiorcy końcowi będą płacili za dokładnie tyle prądu, ile zużyli. Prezydent Andrzej Duda już podpisał ustawę, która zakłada licznikową rewolucję i stworzenie centralnego systemu informacji.Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda harmonogram wymiany urządzeńJak działają nowe licznikiJakie są inne zapisy nowelizacji

Marek Bazak/EAST NEWS
01.06.2021 02:00 Emerytury czerwcowe w końcu takie jak w innych miesiącach. Ale najpierw musi dojść do zmiany przepisów

Wysokość emerytury zależy nie tylko od kapitału początkowego i składek, lecz także od momentu zgłoszenia się po świadczenie. Tracą na tym seniorzy, którzy przechodzą na emeryturę w czerwcu. Z tą niesprawiedliwością postanowił walczyć rząd, choć stosowne przepisy nadal czekają na uchwalenie.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego emerytury czerwcowe są niższeJakie zmiany w tym zakresie wprowadziła specustawa covidowaCo zakłada najnowszy projekt zmian

Piotr Molecki/East News
22.05.2021 02:00 PiS wycofuje projekt poselski dot. Lasów Państwowych. Tłumaczy to poprawkami

Lasy Państwowe muszą jeszcze poczekać na nowe uprawnienia. PiS wycofał poselski projekt nowelizacji ustawy, który umożliwiał zamianę terenów znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych. Dokument ma zostać uzupełniony o nowe zapisy, po czym ponownie trafi do Sejmu.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie uprawnienia miały zdobyć Lasy Państwowe w myśl nowelizacjiIlu posłów opowiedziało się za odrzuceniem projektuJakie zmiany w dokumencie proponował PiS

Fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski, CC BY 2.0
21.05.2021 02:00 Sejm przyjął nową ustawę deweloperską. UOKiK: wzmocni ochronę osób kupujących nieruchomości

Ustawa deweloperska, która została przyjęta przez Sejm ma wzmocnić ochronę kupujących - poinformował prezes UOKiK. Mechanizmy wprowadzone przez ustawę dotyczą głównie tych, którzy kupili nieruchomość na rynku pierwotnym.Z tego artykułu dowiesz się:Na czym polega ustawa deweloperskaJakie są jej najważniejsze postulatyDlaczego jej mechanizmy mają chronić klientów