Pomimo zmiany władzy, prace nad powrotem zakazu fotografowania są kontynuowane. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia, który zawiera wzór tabliczki zakazującej fotografowania. Pomysł nie budzi zadowolenia wśród wielu grup.
Obecnie tzw. Track&Trace obejmuje jedynie papierosy i tytoń do ich samodzielnego skręcania. Już niedługo, bo od maja bieżącego roku, ma się to jednak zmienić - przepisy w systemie rejestrowania wyrobów tytoniowych mają zostać rozszerzone. To także zmiana dla punktów sprzedaży.
Sprawa zmiany czasu od kilku lat budzi ożywione dyskusje. Okazuje się, że chęci zmiany obecnej sytuacji nie kończą się na rozmowach - projekt ustawy znoszącej zmianę czasu między zimowym oraz letnim ma wrócić do Sejmu.
Trwają prace nad projektem dodatkowego świadczenia dla małżeństw z długim stażem. Kto dostanie dodatkowe 5 tysięcy złotych? Czekamy na ostateczną decyzję Ministerstwa Rodziny.
3 stycznia przed Komisją Finansów Publicznych pojawiło się wyzwanie w postaci nie jednego, a dwóch projektów ustawy okołobudżetowej na nowy rok — jeden autorstwa rządu, drugi prezydenta. Poprzedni projekt został zawetowany przez Andrzeja Dudę.
Przyszłoroczne wakacje kredytowe cały czas stoją pod znakiem zapytania. Niepewność podsycana jest plotkami rodzącymi się w kuluarach sejmowych. Teraz zaskakującą decyzję w sprawie złożonego projektu ustawy o wakacjach kredytowych podjęła Polska 2050.
Długie dyskusje dotyczące zakazu handlu w Wigilię w końcu znalazły zakończenie. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w kontekście ustawy zezwalającej na handel w dwie niedziele poprzedzające Wigilię i wprowadzeniu zakazu handlu w dniu 24 grudnia. Jest ona ostateczna.
Na stronach Sejmu pojawił się projekt nowej ustawy. Zakłada on wprowadzenie rewolucyjnej zmiany w sklepach. Docelowo ma ona wybitnie pomóc klientom w podejmowaniu decyzji przy wyborze kupowanych produktów.
Dość zaskakujący projekt ustawy złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej w Sejmie. Ma on dotyczyć majątków, ale jak się okazuje - nie chodzi o te należące do polityków. Głównym argumentem jest polityka “czystych rąk”.
Nowa wersja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym niesie poważny problem dla rodzinnych ogródków działkowych. Przepisy drastycznie ograniczają bowiem liczbę stref, w których mogą się one znajdować. W efekcie tysiące działkowców w całej Polsce może zobaczyć, jak spełnia się ich najgorszy sen.
Dwa miesiące po podpisaniu przez prezydenta ustawy dotyczącej aptek, dokonał się niespodziewany zwrot w sprawie. Ustawa została bowiem zaskarżona przez Konfederację Lewiatan do Komisji Europejskiej. Podzielenie przez KE opinii Konfederacji oznaczać będzie spore problemy dla Polski.
W Polsce działa około 450 ogólnodostępnych strzelnic. Możliwe, że pojawi się ich więcej. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma uprościć proces budowy strzelnic przez uczelnie.
W ostatnim czasie rząd przyjął nowelizację Prawa geologicznego i górniczego. Jak wskazuje serwis Prawo.pl niektóre z procedowanych rozwiązań prawnych budzą spore wątpliwości samorządów, ekologów oraz właścicieli nieruchomości. Nowela krytykowana jest przede wszystkim za ograniczenie prawa własności bez odszkodowania i ingerencję w kompetencje samorządów. Kontrowersyjna nowelizacja oczekuje na podpisanie prezydenta, co może wydarzyć się lada dzień.
Nad projektem ustawy likwidującym prawo użytkowania wieczystego obradował dziś Senat. Decyzja podjęta przez izbę wyższą parlamentu niestety nadal nie wskazuje konkretnego terminu wprowadzenia zmian.
Piątkowe głosowania w Sejmie przyniosły również zmiany dla właścicieli nieruchomości. Uchwalono bowiem ustawę o likwidacji użytkowania wieczystego.
Prezydent podpisał ustawę o nadaniu kierowcom motorniczym statusu funkcjonariusza publicznego. Oznacza to, że m.in. kary za ataki na kierowców, motorniczych czy maszynistów będą surowsze niż dotychczas.
Rząd przyjął projekt noweli Prawa geologicznego, który ma zapewnić złożom surowców w Polsce szczególną ochronę. Największą nowością jest wprowadzenie definicji "złoża strategicznego”, jednakże niektóre z procedowanych rozwiązań prawnych budzą spore wątpliwości.
Nadchodzi prawdziwa rewolucja w prawie pogrzebowym. Jak wynika z informacji jednego z pełnomocników Prezesa Rady Ministrów, Wojciecha Labudy, projekt odpowiedniej ustawy jest blisko rozpatrzenia przez rząd.
Na stronie internetowej Sejmu pojawił się projekt ustawy złożonej przez grupę posłów PiS. Zakłada on wprowadzenie regulacji, które ułatwią uczelniom budowę strzelnic. Wnioskodawcom chodzi o kształtowanie postaw patriotycznych, czytamy na stronie forsal.pl.
Z najnowszej edycji raportu „Barometr prawa” autorstwa firmy Grant Thornton wynika, że w Polsce w 2022 roku uchwalono niemalże 32 tys. stron nowego prawa, co stanowi wzrost o 51 proc. w stosunku do 2021 roku. Autorzy raportu wskazują, że gdyby obywatel chciał być ze wszystkimi zmianami na bieżąco, musiałby na samo czytanie aktów legislacyjnych poświęcić w zeszłym roku 2 godziny i 10 minut – każdego dnia roboczego.
Rząd chce poprawić jakość opieki w placówkach medycznych. W ostatnich dniach Sejm uchwalił poprawki Senatu do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, informuje portal pulsmedycyny.pl.
Producenci napojów wyliczają kary, jakie grożą im, jeśli dwie uzupełniające się ustawy nie wejdą w życie w podobnym terminie.
W piątek, 3 lutego do konsultacji i opiniowania skierowany został rządowy program, mający poprawić trudną w ostatnim czasie sytuację na polskim rynku nieruchomości. Mowa o jednym z flagowych projektów rządu - „Pierwsze Mieszkanie”. „Chcemy zadbać o to, żeby mieszkanie był w stanie kupić każdy polski obywatel. Dlatego pracujemy nad programem ‚Pierwsze Mieszkanie’, które ma pomóc w zakupie pierwszego M. osobom, które jeszcze go nie mają” - mówił minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda. W procedowanym projekcie ustawy rząd przewidział dwa rozwiązania, których celem jest umożliwienie posiadania na własność mieszkania przez młodych ludzi - Bezpieczny kredyt 2 % i Konto Mieszkaniowe.
Procedowane zmiany prawne uderzą nie tylko w internetowe zrzutki, ale także w nowożeńców i jubilatów. Jak można się spodziewać, takie działania wzbudzają kontrowersje i niezadowolenie wielu grup społecznych. Gwałtowne zmiany prawne nie przynoszą korzyści, a wprowadzają zamęt i zamieszanie. Podobnie jest z proponowanymi przez Sejm zmianami, nad którymi obecnie pracuje Senat.
Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Nowy system zastąpi dotychczasowy mechanizm rekompensat.
Burmistrz Nowego Targu apeluje do mieszkańców, aby odebrali zamówiony węgiel. Niektóre osoby otrzymają dodatek węglowy dopiero w 2023 roku.
PGE Paliwa wstrzymała do odwołania dostawy węgla do kilku gmin w województwie pomorskim. Decyzję podjęto z przyczyn niezależnych od spółki.
Węglokoks podał dane dotyczące zaopatrywania gmin w węgiel opałowy. Spółka realizuje założenia ustawy o preferencyjnym zakupie paliwa stałego.