Przez ostatnie lata, zwłaszcza w okresie pandemii, ogródki działkowe cieszyły się niesamowitą wręcz popularnością. Wiele wskazuje jednak na to, że teraz ich właściciele pożałują tego zakupu. Wszystkiemu winne są nowe przepisy, a stanowisko resortu rozwoju nie uspokaja.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, dzięki której dwie grupy Polaków mogą zyskać dodatek do wynagrodzenia w wysokości 1000 złotych. O dodatkowe pieniądze będzie można się starać już od 1 lipca bieżącego roku.
Zbyt niska emerytura to problem niejednego Polaka. Niektórzy jednak czują się szczególnie niesprawiedliwie potraktowani po tym, jak jedna ustawa zaniżyła świadczenia niemal 40 tys. osób. Wkrótce mogą doczekać się podwyżki.
Lewica przygotowała projekt ustawy, którego założeniem jest wprowadzenie nowego podatku. Zmiany byłyby odczuwalne dla osób kupujących mieszkania. Celem wejścia w życie tej opłaty ma być uregulowanie tzw. flippingu. Przedstawiamy szczegóły.
Szykują się ogromne zmiany związane z składkami ZUS. Nowy projekt rządowy zakłada, że kolejne osoby zostaną zwolnione z opłacania składek. Celem nowych przepisów jest dopasowanie zasad do realiów małych przedsiębiorców.
Polskie Radio oficjalnie zostało postawione w stan likwidacji. To efekt decyzji Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy. Decyzja znalazła się już w Krajowym Rejestrze Sądowym, wraz z nazwiskiem likwidatora.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że rząd szykuje konkretne rozwiązania ws. wydłużenia urlopów macierzyńskich dla rodziców wszystkich wcześniaków lub dzieci hospitalizowanych tuż po narodzinach. Minister przekazała konkretną datę.
Polacy niecierpliwie czekają na kolejne wieści w sprawie czterodniowego tygodnia pracy lub skrócenia czasu pracy do 35 godzin. Eksperci nie mają jednak dobrych wieści. "To byłby strzał w oba kolana", ostrzega Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Z krótszego czasu pracy nici?
Ustawa o prawie geologicznym i górniczym z 2023 wzbudza wśród wielu ekspertów pewien niepokój. Krytycy zaznaczają, że może ona bardzo utrudnić, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwić budowę domów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jednak uspokaja.
Już jakiś czas temu zapowiedziano wprowadzenie nowej formy wsparcia dla seniorów. Teraz padło jasne potwierdzenie, że świadczenie faktycznie wejdzie w życie, a ministra ds. polityki senioralnej podała także konkretny termin. Wiemy też, ile najprawdopodobniej wyniesie bon senioralny. Przedstawiamy szczegóły.
Propozycja wprowadzenia 35-godzinnego tygodnia pracy znajduje coraz więcej zwolenników. W tym gronie znalazł się również Robert Biedroń, który w poniedziałek 19 lutego zapowiedział, że w ciągu najbliższych tygodni w Sejmie zostanie złożony projekt ustawy w tej sprawie.
Bardzo dobre wieści napływają z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej dla rodziców wcześniaków. Minister podjęła ważną decyzję, która przybliża wprowadzenie przełomowego rozwiązania dla rodzicieli tychże dzieci.
Pomimo zmiany władzy, prace nad powrotem zakazu fotografowania są kontynuowane. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia, który zawiera wzór tabliczki zakazującej fotografowania. Pomysł nie budzi zadowolenia wśród wielu grup.
Obecnie tzw. Track&Trace obejmuje jedynie papierosy i tytoń do ich samodzielnego skręcania. Już niedługo, bo od maja bieżącego roku, ma się to jednak zmienić - przepisy w systemie rejestrowania wyrobów tytoniowych mają zostać rozszerzone. To także zmiana dla punktów sprzedaży.
Sprawa zmiany czasu od kilku lat budzi ożywione dyskusje. Okazuje się, że chęci zmiany obecnej sytuacji nie kończą się na rozmowach - projekt ustawy znoszącej zmianę czasu między zimowym oraz letnim ma wrócić do Sejmu.
Trwają prace nad projektem dodatkowego świadczenia dla małżeństw z długim stażem. Kto dostanie dodatkowe 5 tysięcy złotych? Czekamy na ostateczną decyzję Ministerstwa Rodziny.
3 stycznia przed Komisją Finansów Publicznych pojawiło się wyzwanie w postaci nie jednego, a dwóch projektów ustawy okołobudżetowej na nowy rok — jeden autorstwa rządu, drugi prezydenta. Poprzedni projekt został zawetowany przez Andrzeja Dudę.
Przyszłoroczne wakacje kredytowe cały czas stoją pod znakiem zapytania. Niepewność podsycana jest plotkami rodzącymi się w kuluarach sejmowych. Teraz zaskakującą decyzję w sprawie złożonego projektu ustawy o wakacjach kredytowych podjęła Polska 2050.
Długie dyskusje dotyczące zakazu handlu w Wigilię w końcu znalazły zakończenie. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w kontekście ustawy zezwalającej na handel w dwie niedziele poprzedzające Wigilię i wprowadzeniu zakazu handlu w dniu 24 grudnia. Jest ona ostateczna.
Na stronach Sejmu pojawił się projekt nowej ustawy. Zakłada on wprowadzenie rewolucyjnej zmiany w sklepach. Docelowo ma ona wybitnie pomóc klientom w podejmowaniu decyzji przy wyborze kupowanych produktów.
Dość zaskakujący projekt ustawy złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej w Sejmie. Ma on dotyczyć majątków, ale jak się okazuje - nie chodzi o te należące do polityków. Głównym argumentem jest polityka “czystych rąk”.
Nowa wersja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym niesie poważny problem dla rodzinnych ogródków działkowych. Przepisy drastycznie ograniczają bowiem liczbę stref, w których mogą się one znajdować. W efekcie tysiące działkowców w całej Polsce może zobaczyć, jak spełnia się ich najgorszy sen.
Dwa miesiące po podpisaniu przez prezydenta ustawy dotyczącej aptek, dokonał się niespodziewany zwrot w sprawie. Ustawa została bowiem zaskarżona przez Konfederację Lewiatan do Komisji Europejskiej. Podzielenie przez KE opinii Konfederacji oznaczać będzie spore problemy dla Polski.
W Polsce działa około 450 ogólnodostępnych strzelnic. Możliwe, że pojawi się ich więcej. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma uprościć proces budowy strzelnic przez uczelnie.
W ostatnim czasie rząd przyjął nowelizację Prawa geologicznego i górniczego. Jak wskazuje serwis Prawo.pl niektóre z procedowanych rozwiązań prawnych budzą spore wątpliwości samorządów, ekologów oraz właścicieli nieruchomości. Nowela krytykowana jest przede wszystkim za ograniczenie prawa własności bez odszkodowania i ingerencję w kompetencje samorządów. Kontrowersyjna nowelizacja oczekuje na podpisanie prezydenta, co może wydarzyć się lada dzień.
Nad projektem ustawy likwidującym prawo użytkowania wieczystego obradował dziś Senat. Decyzja podjęta przez izbę wyższą parlamentu niestety nadal nie wskazuje konkretnego terminu wprowadzenia zmian.
Piątkowe głosowania w Sejmie przyniosły również zmiany dla właścicieli nieruchomości. Uchwalono bowiem ustawę o likwidacji użytkowania wieczystego.
Prezydent podpisał ustawę o nadaniu kierowcom motorniczym statusu funkcjonariusza publicznego. Oznacza to, że m.in. kary za ataki na kierowców, motorniczych czy maszynistów będą surowsze niż dotychczas.