Tegoroczne wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami – partie obecne na polskiej scenie politycznej prześcigają się w obietnicach, ich kandydaci odwiedzają większe i mniejsze miasta oraz prowadzą aktywną kampanię w mediach społecznościowych. Wszystko po to, by w niedzielę 15 października zdobyć jak najwięcej głosów. Obsługą głosowań zajmą się komisje wyborcze. W tym roku, w zależności od stanowiska, jej członkowie będą mogli zarobić od 600 do 800 zł. Czy od tego wynagrodzenia trzeba płacić podatek i jak zgłosić chęć pracy w komisji wyborczej?
W sobotę 9 września w Tarnowie miała miejsce Konwencja Koalicji Obywatelskiej - “100 konkretów na 100 dni”. Donald Tusk przedstawił program wyborczy, w którym nie zabrakło zapowiedzi wsparcia dla seniorów i przedsiębiorców.
Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, skierował list do uczestników odbywającego się właśnie 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wicepremier zaznaczył, że wydatki na armię ponoszą wszyscy Polacy, ale na bezpieczeństwie nie można oszczędzać.
Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Wielu Polaków chce skorzystać z przysługującego im czynnego prawa wyborczego i zagłosować na wybranych przez siebie polityków. Co do zasady, powinniśmy oddać swój głos miejscu, w którym jesteśmy zameldowani. Przewidziano jednak pewne wyjątki.
Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Już za niecały miesiąc dowiemy się, którzy politycy zyskali zaufanie wyborców. Wybory to okazja nie tylko do oddania głosu na wybranych przez nas kandydatów, ale również ciekawy sposób do podreperowania domowego budżetu.
W czwartek 17 sierpnia Sejm przyjął wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Teraz wniosek trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały o zarządzeniu referendum.
Wybory parlamentarne odbędą się już 15 października. Nie ulega wątpliwości, że obecna kampania jest pełna emocji, a opozycja będzie szukać wszelkich możliwości na pozyskanie każdego głosu, który zwiększy szansę na zwycięstwo w jesiennych wyborach. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że lider Agrounii, Michał Kołodziejczak, wystartuje z listy Koalicji Obywatelskiej.
Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a kampania wyborcza trwa w najlepsze. Już 15 października Polacy będą mogli udać się do lokali wyborczych, aby oddać głos na wybranych przez siebie kandydatów. Okazuje się, że będzie to również dobra okazja, żeby sobie dorobić.
W ubiegłym tygodniu przegłosowano w Sejmie zmiany w kodeksie wyborczym. W efekcie liczba obwodowych komisji wyborczych zostanie zwiększona o ok. 6 tys., co oznacza, że przy jesiennych wyborach parlamentarnych potrzebnych będzie więcej osób do pracy. Warunki uprawniające do zatrudnienia są dość proste. Zwykły członek komisji może zarobić 350 zł. Pytanie, czy to satysfakcjonująca stawka.
Podczas debaty wszystkie kluby i koła opozycyjne wypowiedziały się przeciw wydłużeniu kadencji samorządów do wiosny 2024 roku. Padł nawet pomysł skrócenia kadencji samorządów lub Sejmu, aby uniknąć nachodzenia się wyborów.
Wybory parlamentarne, które czekają nas za kilka miesięcy, wyłonią nową polską władzę na kolejne 4 lata. Temat jest więc niebagatelny, a gra bez wątpienia warta świeczki. W jakie jednak tony uderzyć, by zgarnąć uwagę Polaków? Przecież sam Grzegorz Schetyna mówił, że "jest sposób na pokonanie PiS, ale jeszcze go nie znaleziono". Możliwe, że jeden z trzech tematów, o których pisze Money.pl, przyczyni się do fiaska Zjednoczonej Prawicy podczas jesiennej elekcji.
Paweł Kukiz jesienią pójdzie do wyborów razem z PiS? Udział posłów Kukiz'15 na jednej liście z politykami Prawa i Sprawiedliwości jest bardzo proawdopodobny. O tym były muzyk otwarcie mówił na antenie TVN24. Jak stwierdził, rozmawiał o tym z Jarosławem Kaczyńskim i to właśnie prezes partii rządzącej zaproponował Kukizowi i jego formacji wspólne listy.Ostatnio rozmawiałem z panem prezesem. Wspólne listy jak najbardziej. To nie była moja propozycja, tylko pana prezesa - oświadczył Paweł Kukiz.
Grzegorz Schetyna ma nie lada problem. Lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Włodzimierz Czarzasty, postawił mu bowiem ultimatum na antenie Polsat News. Zgodnie z tym przewodniczący Platformy Obywatelskiej ma czas do środy, by ustalić ostateczny skład Koalicji Obywatelskiej. Jeśli tak się nie stanie, SLD zacznie tworzyć własny blok lewicowy, który będzie konkurował z Platformą i jej sojusznikami.Jeżeli ten projekt zostanie przez ludzi nierozsądnych rozbity, w czwartek zacznę tworzyć blok lewicowy. Jeżeli nie uda się zrobić wspólnej koalicji, w czwartek wskażę winnych. Rozwalamy projekt, który potencjalnie ma możliwość wygrania wyborów - mówił w Polsacie Czarzasty.
Po stronie Zjednoczonej Prawicy wciąż iskrzy jak w małżeństwie, które chce się rozwieść, ale nie ma odwagi zrobić pierwszego kroku. Jarosław Gowin w najnowszym wywiadzie przyznał, że jest gotowy na przedterminowe wybory, a wypychanie Porozumienia z szyku władzy to działanie na szkodę dla Polski.Z tego artykułu dowiesz się:Skąd wynika nowy konflikt po stronie Zjednoczonej PrawicyCzy możemy szykować się na przedterminowe wyboryJak sprawę komentuje Jarosław Gowin
Najnowszy sondaż parlamentarny nie pozostawia złudzeń - Koalicja Obywatelska wciąż stoi w miejscu, a Prawo i Sprawiedliwość nadal zwycięża. Kto jeszcze zasiadłby w ławie sejmowej, gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie?Z tego artykułu dowiesz się:Jak kształtują się wyniki poszczególnych partiiJaki jest przekrój polskiego parlamentuCzy zmiana liderów wpłynęłaby na wynik wyborów
Wybory parlamentarne w listopadzie, rząd mniejszościowy, a może poszukiwanie nowego koalicjanta lub utrzymanie statusu quo? W tej chwili wydaje się, że wszystkie scenariusze są możliwe. Jak zachowa się Jarosław Kaczyński i jak będzie wyglądał obóz rządzący w najbliższym czasie? Przyglądamy się możliwym rozwiązaniom.
Nowy rząd to także nowe twarze. “Fakt” podaje, że obsada większości rządowych stanowisk nie ulegnie zmianie. Oficjalnie pełna lista ministrów będzie znana w przyszłym miesiącu. Ze względu na to, że pierwsze posiedzenie nowego Sejmu zostało wyznaczone na 12 listopada, do 26 listopada musi zostać zaprzysiężony nowy rząd.
Zgodnie z cząstkowymi wynikami wyborów Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne. Na informację o tym, kto zwyciężył w wyborach do Senatu trzeba poczekać na oficjalne dane.