Twórcy komunikatora GG prezentują nowe funkcje i plany na przyszłość
Choć Gadu-Gadu swoje najlepsze czasy ma już zdecydowanie za sobą, to twórcy GG, nie ustają w staraniach, by przywrócić dawną popularność aplikacji. Systematycznie jest ona wzbogacana o kolejne funkcje. Tym razem dotyczą one zdjęć przechowywanych w GG.
GG trochę jak Pinterest
Twórcy GG poinformowali w ostatnim czasie o wzbogaceniu GG o funkcje związane z zarządzaniem zdjęciami dodanymi do aplikacji . Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że odtąd będą one prezentowane i zarządzane w sposób przypominający mechanizmy wykorzystywane na Instagramie czy Pintereście.
Przede wszystkim znacząco odświeżono wygląd samych galerii . Odtąd zdjęcia są wyświetlane w dwóch kolumnach i bardzo przypominają widok znany z Pinteresta. Ponadto w łatwy sposób można zmieniać kolejność zdjęć – wystarczy przytrzymać palec na zdjęciu i przeciągnąć je w żądane miejsce.
Zdjęcia w ogóle zaczną odgrywać ważniejszą rolę na GG, co widać w zmianach wprowadzonych w profilu użytkownika. W najnowszej wersji komunikatora skrót do galerii znajduje się na szczycie widoku profilu.
Eksperymenty z SI
Jak przystało na rok 2023, który w IT bez dwóch zdań zdominowany został przez ekscytację tzw. sztuczną inteligencją, i do GG musiała w ostatnim czasie zawitać funkcja z tym związana. W ostatnim czasie w komunikatorze pojawił się czatbot.
Nie jest to dzieło twórców samego GG, a raczej graficzna nakładka na API jednego z dużych modeli językowych , być może ChatGPT. Mimo to całkiem nieźle spełnia on swoją funkcję i na GG można już rozmawiać nie tylko z ludźmi, ale też z maszyną.
Plany GG na przyszłość
Koniec roku to czas podsumowań także dla osób odpowiedzialnych za rozwój GG. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach odniosły one liczne sukcesy – przede wszystkim, w przeciwieństwie do wielu polskich internetowych legend, GG nie tylko udało się przetrwać, ale jest aktywnie rozwijane . Nie zawsze jest to jednak łatwe za sprawą przestarzałego zaplecza technicznego, którego używanie jest konieczne w celu zapewnienia wstecznej kompatybilności.
W przyszłość GG chce postawić nacisk na rozwój w modelu freemium, w którym z aplikacji będzie można korzystać za darmo lub opłacać konta premium. Ponadto planowany jest rozwój wersji biznesowej oraz zorganizowanie akcji crowdfundingowej , dzięki której rozwój aplikacji będzie mógł wesprzeć każdy.
Zobacz także: Poważny błąd w mObywatelu. Może dotyczyć wielu Polaków