Waloryzacja w 2024. Wiadomo, ile wyniesie w tym roku
W piątek, 9 lutego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, ile dokładnie wyniesie wskaźnik waloryzacji w 2024 roku. Świadczenia wzrosną o 12,12%, a zatem wyraźnie mniej niż zapowiadano. Ile wyniosą emerytury od marca?
Waloryzacja niższa niż zakładano
Według zapowiedzi rządu Mateusza Morawieckiego, waloryzacja miała wynieść 12,3% . Dzisiejsze oświadczenie nie pozostawia jednak wątpliwości. Realna waloryzacja będzie niższa i wyniesie 12,12% . Dlaczego?
Jak wyjaśnia MRPiPS, r óżnica między oszacowanym a faktycznym wskaźnikiem waloryzacji wynika z ogłoszonego w dniu dzisiejszym przez GUS wskaźnika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w ubiegłym roku . Aż do ustalenia tej wartości, nie sposób było dokładnie wyliczyć poziom waloryzacji i wszelkie zapowiedzi opierały się jedynie na prognozach. Teraz jednak nie ma już wątpliwości, a powody zostały szczegółowo wskazane przez ministerstwo:
Prognozowane przez Ministerstwo Finansów wielkości makroekonomiczne wskazywały, iż wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniesie od marca 2024 roku 112,3 procent i przy takim prognozowanym wskaźniku waloryzacji zostały zabezpieczone środki w budżecie państwa na 2024 r. na emerytury i renty. Nie oznaczało to jednak, że faktyczny wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,3 procent. Faktyczną wartość tego wskaźnika, a zatem wiedzę, o ile wzrosną renty i emerytury w marcu 2024 poznaliśmy po ogłoszeniu przez Prezesa GUS w dniu 9 lutego wskaźnika realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku.
Tyle pieniędzy dostaną seniorzy
Niezależnie od tego, czy wiadomość o wysokości waloryzacji uznamy za dobrą czy złą, jedno jest pewne —
wiemy już, ile pieniędzy dostaną emeryci
. To już nie przypuszczenia, a fakty. Od marca 2024 roku, świadczenie dla osób, które wcześniej otrzymywały 500 zł brutto,
wyniesie 560, 60 zł
. Dla kwoty 1588,44 brutto będzie to już
1780,96 zł
, a dla 2 tysięcy —
2424, 40 zł
.
Czy możemy jeszcze liczyć na zamiany?
Wysokość waloryzacji zależna jest od kilku czynników, z czego niektóre pozostają niezmienne. MRPiPS wyjaśniło, w jaki sposób jest ona wyliczana:
Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Niestety, co również wyjaśniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, właśnie wspomniane 20% sprawia, że nie ma możliwości, by waloryzacja w 2024 roku wzrosła. Decyzja została już bowiem podjęta jeszcze za kadencji poprzedniego rządu i nie ma już prawnej możliwości zmiany tych wytycznych.
źródło: radio ZET