Ważne zmiany w skierowaniach do sanatorium. Wiele osób na tym skorzysta
Polscy pacjenci będą mogli odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Zdrowia planuje duże zmiany w kwestii wyjazdów do sanatoriów. Wnioski o skierowanie zostaną uproszczone, ale na tym nie koniec.
Wielkie zmiany ws. sanatoriów
W ostatnim czasie pacjenci — a także potencjalni pacjenci — sanatoriów, mają sporo powodów do narzekań. Wciąż mówi się o rosnących kosztach leczenia , ale same pieniądze nie stanowią głównego problemu. Największy kłopot w rzeczywistości leży w skomplikowanym procesie ; samo wypełnienie wniosku przez lekarza jest bardzo czasochłonne. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Zdrowia, pacjenci i lekarze będą teraz mogli wreszcie odetchnąć z ulgą. Resort planuje wprowadzenie nowego, znacznie uproszczonego wniosku .
Wypełnianie takich formularzy przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jest dziś bardzo czasochłonne. Dlatego wielu lekarzy POZ niechętnie korzysta z tych wniosków, a wcale nie tak rzadko wręcz rezygnują z ich wypełniania, co uniemożliwia pacjentom dostęp do lecznictwa uzdrowiskowego, mimo że mają ku temu wskazania medyczne — uzasadniła dr Aleksandra Sędziak, konsultant krajowa w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej.
Koniec ze starymi wnioskami o skierowanie
Przede wszystkim
nowy
wniosek
zostanie nie tylko skrócony, ale również będzie dostępny w wersji elektronicznej
. Jak podkreśliła dr Sędziak, wszystkie zmiany będą miały na celu ”maksymalnie ułatwić proces kwalifikowania i kierowania pacjentów na leczenie uzdrowiskowe”. Z formularzy ma zniknąć wiele rubryk dotyczących badań diagnostycznych i wcześniejszego leczenia. Zamiast tego
dokument ma stanowić przede wszystkim skierowanie
i określać zalecane leczenie.
Więcej pacjentów skorzysta z leczenia w sanatorium
Prostszy wniosek to nie jedyne ułatwienie, nad którym pracuje
Ministerstwo Zdrowia
. Resort planuje także
rozszerzenie wskazań do leczenia uzdrowiskowego
. Pobyt w sanatorium, po nowelizacji rozporządzenia, ma być zalecany również w przypadkach leczenia scnhorzeń pscynhosomatycznycnh, rekonwalescencji onkologicznej oraz pacjentów po transplantacjach.