Ważny komunikat dużego banku. Pieniądze Polaków w niebezpieczeństwie
Klienci jednego z najchętniej wybieranych w Polsce banków otrzymali niepokojące informacje — ich dane i pieniądze mogą być w poważnym niebezpieczeństwie. Aby nie narazić się na kłopoty, należy zachować znaczną ostrożność i rozwagę podczas korzystania z usług bankowości.
Warto ostrożnie poruszać się w internecie
Wśród cyberprzestępców nie brakuje kolejnych, coraz bardziej „wyrafinowanych” metod oszukiwania ludzi — swoich ofiar upatrują szczególnie w bazie klientów bankowości internetowej. Ich działanie jest coraz skuteczniej maskowane, a wiadomości, które wysyłają, wyglądają coraz bardziej realistycznie i skłaniają odbiorców do podejmowania pochopnych, działań, najczęściej podyktowanych emocjami.
![Czaszka](https://images.iberion.media/images/origin/East_News_a98b05ffa3.jpg)
Warto ostrożnie poruszać się po internecie i weryfikować informacje, w które decydujemy się wejść. Skutki kliknięcia w nieodpowiednie okno, czy link mogą być opłakane. Dotkliwie przekonali się o tym klienci jednego z renomowanych banków.
Konsekwencje ataku cyberprzestępcy mogą być fatalne
Co ciekawe, stereotypowy obraz cyberprzestępcy, jako hakera z nadludzkimi zdolnościami informatycznymi, wcale nie jest prawdziwy. Oszuści bazują na prostych technikach socjopatycznych, aby wzbudzić w ofierze silne emocje (np. strachu) i skłonić do impulsywnego działania.
Obraz cyberprzestępcy utrwalony w kulturze masowej przedstawia osobę o wyjątkowych kompetencjach technologicznych, piszącą na klawiaturze w tempie karabinu maszynowego i w kilka minut włamującą się do systemów FBI i Pentagonu. Rzeczywistość jest inna – oszuści najchętniej posługują się działaniami, które nie wymagają szczególnych umiejętności technicznych, za to bazują na psychologii i socjotechnice. - przekazuje Anna Kwaśnik z Państwowego Instytutu Badawczego NASK, w Kwartalniku Policyjnym
Najczęściej wybieraną metodą przez oszustów jest phishing — czyli podszywanie się pod znaną firmę, instytucję lub bliską osobę. Cyberprzestępcy kontaktują się z ofiarami najczęściej za pomocą różnych środków komunikacji, takich jak e-maile, komunikatory, wiadomości SMS czy nawet połączenia głosowe, oraz QR kody. Wszystkie próby oszustwa opierają się na tym samym mechanizmie. Chodzi o to, by ofiara uwierzyła w fałszywą historię i podążała za wskazówkami rozmówcy. Żeby skutecznie przyciągnąć uwagę, przestępcy stosują różne sztuczki – mogą grać na emocjach, obiecując korzyści lub wzbudzając strach przed stratą i wywierając presję na szybką decyzję.
Takie przestępstwa skutkują najczęściej wyłudzeniem poufnych informacji, utratą danych, a w konsekwencji utratą pieniędzy. Kolejny bank mierzy się właśnie z działaniami cyberprzestępców wobec swoich klientów. Wydano oficjalny komunikat w tej sprawie. CO należy wiedzieć?
Bank pilnie przestrzega przed oszustami
Firma CyberRescue przestrzega przed klikaniem w nieznane linki, a także podawaniem danych logowania na niezweryfikowanych stronach. Teraz wydała pilny komunikat o oszustach, którzy próbują wyłudzać wrażliwe dane od klientów banku BNP Paribas:
Jeśli na Twoją skrzynkę wpadła wiadomość rzekomo od banku z informacją o zablokowanym rachunku, bo karta była używana na wielu urządzeniach… wstrzymaj się i nie klikaj żadnych linków! - zaleca CyberRescue.
![BNP Paribas](https://images.iberion.media/images/origin/East_News_9757035c59.jpg)
Oszuści wysyłają fałszywe maile, w których zachęcają potencjalne ofiary do szybkiego kliknięcia, klasycznie wzbudzając poczucie strachu i presji.
Co możemy przeczytać w takiej wiadomości? Informacje, że używana karta 'powiązana jest z wieloma urządzeniami' i ze względów bezpieczeństwa konto zostanie zablokowane. Dodatkowo musisz się spieszyć, bo masz tylko 12 godzin na weryfikację, inaczej Twoje płatności zostaną trwale wyłączone. W wiadomości znajduje się też link do rzekomej strony BNP Paribas, gdzie mamy "potwierdzić swoją tożsamość - opisano w komunikacie
Należy pamiętać, że BNP Paribas nigdy nie prosi swoich klientów o przekazywanie danych w takiej formie. Co jeśli jednak kliknęliśmy taki link? Jak się zabezpieczyć? Przede wszystkim należy natychmiast skontaktować się z bankiem i zgłosić, że mogliśmy paść ofiarą oszustwa. Należy także sprawnie zmienić dane logowania do bankowości.
Zobacz też: Polacy wykorzystują kryzys, żeby podbić brytyjski rynek. Te branże mogą zbić majątek