Wcześniejsza emerytura dla jednej grupy. Musisz złożyć wniosek
Dla nich wiek emerytalny już nie obowiązuje! Jeszcze w tym roku wiele osób może liczyć na wcześniejszą wypłatę świadczenia. Po nowelizacji przepisów grupa beneficjentów wzrosła — i będzie rosnąć dalej. Kiedy i jak można złożyć wniosek o emeryturę stażową? Skorzysta jedna grupa. Sprawdzamy szczegóły.
Wcześniejsza emerytura już we wrześniu
Polacy niezmiennie obawiają się podwyższenia wieku emerytalnego . Obecnie wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, nic jednak dziwnego, że przy obecnej sytuacji demograficznej i apelach ZUS o dłuższą aktywność zawodową, często zadajemy sobie pytanie, jak długo taki stan rzeczy się utrzyma.
Tymczasem
jedna grupa zyskała prawo do wcześniejszej
emerytury
i to ”od zaraz”. Na emeryturę stażową będą mogli przejść już we wrześniu, jeśli tylko spełnią określone warunki.
To efekt nowelizacji Karty Nauczyciela.
Nauczyciele złożą wniosek i dostaną świadczenie
W myśl ustawy o emeryturze stażowej, beneficjenci nie muszą już osiągać wieku emerytalnego . Wystarczy, że spełnią warunek określonej ilości okresów składkowych i nieskładkowych, a świadczenie będzie im przysługiwać nieco szybciej — lub nawet znacznie szybciej. Emerytura stażowa będzie przysługiwać nauczycielom od początku roku szkolnego 2024/2025 , a zatem już od 1 września, a wnioski można składać już w tym miesiącu.
Komu przysługuje prawo do emerytury stażowej?
Wcześniejsze świadczenie mogą otrzymać osoby, które pracują na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego w wymiarze minimum połowy obowiązkowego wymiaru zajęć. Na emeryturę nauczyciele mogą przejść z powodu rozwiązania stosunku pracy osobiście lub z tytułu jego wygaśnięcia, spowodowanego na przykład likwidacją placówki szkolnej. Wymagany staż pracy to w tym przypadku 30 lat, w tym
20 lat faktycznego wykonywania pracy nauczycielskiej
.
Ile wynosi emerytura stażowa?
W tym roku na wcześniejszą emeryturę przejść mogą wszyscy nauczyciele, którzy przed 1 września ukończą 58 lat . Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a w latach 2025 i 2026 wiek ten dodatkowo spadnie do 56 i lat 57. Wysokość świadczenia zostanie ustalona na podstawie zgromadzonych składek podzielonych przez średnią dalszą długość życia, którą określa GUS. Emerytura nie może być jednak niższa niż świadczenie minimalne . W obliczeniach uwzględnione zostaną również środki zgromadzone w ramach OFE, które wraz ze złożeniem wniosku zostaną przekazane na subkonto ZUS .
Co bardzo ważne,
wniosek musi zostać złożony jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego
. Prawo do świadczenia nie ustaje jednak po ukończeniu 60 lub 65 roku życia.