WhatsApp zastąpi wszystkie inne komunikatory? To sprawka UE. Ujawniono szczegóły
Meta, czyli właściciel popularnego komunikatora, poinformowała, że już wkrótce jej aplikacje zyskają funkcjonalność, która dla wielu osób może się okazać nielichym zaskoczeniem. Zarówno WhatsApp, jak Messenger, zyskają możliwość odbierania wiadomości od innych komunikatorów, takich jak Signal, Telegram, czy nawet iMessage. Obie aplikacje od Meta będą mogły odbierać wiadomości również od siebie nawzajem. Jak się okazuje, odpowiedzialna za to jest Unia Europejska, a chodzić ma o… wyrównywanie szans.
Połączyć dwa miliardy z pozostałymi
WhatsApp to niekwestionowany lider na rynku komunikatorów internetowych. W codziennej komunikacji regularnie używają go 2 miliardy ludzi. Wciąż bardzo popularny jest również wywodzący się bezpośrednio z Facebooka Messenger. Obie aplikacje są własnością należącej do Marka Zuckerberga firmy Meta. Na rynku nie brakuje jednak innych komunikatorów, które wybierają osoby o innych preferencjach, więc często, by móc skontaktować się ze wszystkimi swoimi znajomymi, na swoim urządzeniu trzeba mieć zainstalowanych kilka aplikacji, które w gruncie rzeczy służą do tego samego – wymiany wiadomości.
Już wkrótce ma się to jednak zmienić. Unia Europejska zatwierdzając Digital Markets Act chce wyrównać szanse różnych podmiotów na rynku. Jeśli WhatsApp oraz Messenger nadal będą chciały działać w Europie, będą musiały się dostosować do nowych regulacji. O tym, że dokładnie tak się stanie, Meta poinformowała właśnie oficjalnie.
Użytkownicy zdecydują
Meta ogłosiła, że otworzy swoje flagowe aplikacje na komunikatory innych podmiotów. To oznacza, że osoby korzystające z WhatsAppa lub Messengera za pośrednictwem tych aplikacji będą mogły odbierać wiadomości od znajomych, którzy wyślą je zupełnie innymi komunikatorami.
Jak wynika z opublikowanych przez Meta informacji oraz zdjęć, by odbierać wiadomości od zewnętrznych aplikacji, użytkownicy WhatsAppa i Messengera będą musieli zdecydować w jaki sposób ich komunikator ma traktować zewnętrzne wiadomości. Do wyboru będzie trzymanie ich w osobnym katalogu, lub przechowywanie zbiorcze wraz z wiadomościami pochodzącymi z tego samego komunikatora.
To nie są łatwe rzeczy
Osoby korzystające z WhatsAppa i Messengera będą też mogły zdecydować z jakich innych komunikatorów chcą odbierać wiadomości. P roces integracji zapowiada się bardzo intuicyjnie, więc nawet ci najmniej zaawansowani powinni sobie z nim bez problemu poradzić.
Proces integracji rozmaitych komunikatorów nie jest najłatwiejszym zadaniem. Ujednolicenia wymagają metody transmisji danych, protokoły, dostosować trzeba również takie elementy jak informacje o tym, że w danym momencie ktoś pisze, o tym, że wysłana wiadomość została dostarczona do adresata lub odczytana, a nawet emotikony oraz reakcje. Meta zapowiedziała, że do 2027 umożliwi także wykonywanie połączeń głosowych z aplikacjami zewnętrznymi.