Wiadomo, co ze stopami procentowymi. Ostatnia decyzja RPP w tym roku
Rada Polityki Pieniężnej podczas swojego grudniowego posiedzenia podjęła decyzję ws. poziomu stóp procentowych. Okazuje się, że zaskoczenia nie ma - spełniły się bowiem oczekiwania ekspertów oraz rynku.
Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
Jak co miesiąc, Rada Polityki Pieniężnej zebrała się na kolejne posiedzenie . Jednym z jego tematów był poziom stóp procentowych, który od kilku miesięcy rozgrzewa dyskusje w przestrzeni publicznej.
Z informacji przekazywanych przez portal wiadomosci.radiozet.pl wynika, że w tym roku stopy procentowe zostały obniżone przez RPP dwa razy . Pierwsza obniżka miała miejsce we wrześniu i wynosiła 75 pkt. bazowych, zaś druga w październiku i wynosiła 25 pkt. bazowych.
Jest decyzja ws. stóp procentowych
Przed środowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, poziom stopy referencyjnej wynosił 5,75 proc. w skali rocznej . Jest to główna stopa NBP, lecz istnieją również inne - przykładowo, wysokość stopy lombardowej to 6,25 proc., a dyskontowej - 5,85 proc. w skali rocznej.
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej podjęta na środowym posiedzeniu nie zaskakuje. Stopy zostały pozostawione bez zmian na poziomie, na którym znajdują się od październikowego posiedzenia RPP.
Zgodnie z oczekiwaniami
Okazuje się, że tym samym spełnione zostały oczekiwania rynku i przewidywania ekspertów. Według części z nich, powodem takiego kursu jest polityczna niepewność co do przyszłego roku - wiele elementów obecnie funkcjonujących, tak jak np. zerowy podatek VAT na żywność, wygasa wraz z końcem roku i nie wiadomo, czy zostanie przedłużonych na 2024 rok.
Ile może potrwać taka pauza w polityce RPP co do stóp procentowych? Według cytowanej przez wiadomosci.radiozet.pl wypowiedzi Adama Antoniaka, ekonomisty ING BSK, najbliższe obniżki stóp mogą nastąpić najwcześniej w marcu . Z kolei wypowiedź Bartosza Sawickiego, analityka Cinkciarz.pl przytaczana przez portal wskazuje, że Rada może chcieć zaczekać na marcową projekcję inflacyjną . Innym ważnym elementem jest również nowelizacja budżetu, która ma uwzględniać zmiany postulowane w kampanii wyborczej.
źródło: wiadomości.radiozet.pl