Wypłata pieniędzy z OFE przed emeryturą. Wyjaśniamy, co można zrobić
Pieniądze zgromadzone w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych najczęściej są wypłacane po osiągnięciu wieku emerytalnego. Czy jest to jednak możliwe wcześniej? Możliwe opcje wypłat mogą wielu zaskoczyć.
OFE a przyszła emerytura
Sprawa Otwartych Funduszy Emerytalnych jest dość ciekawa. Jak podaje serwis biznes.interia.pl, zostały one utworzone wskutek reformy systemu w 1999 roku i są nazywane II filarem emerytalnym . Umożliwiają one odkładanie pieniędzy na jesień życia, ale uczestnictwo w nich jest całkowicie dobrowolne i jednocześnie wiąże się z ryzykiem (środki są inwestowane przez towarzystwa emerytalne).
Środki gromadzone są na koncie w OFE do 10 lat przed datą przejścia uczestnika funduszu na emeryturę . Od tego momentu pieniądze przekazywane są bowiem na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie stają się częścią przyszłej emerytury .
W grze duże pieniądze
W listopadzie 2023 roku, według dostępnych danych, w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych Polacy zgromadzili aż 168 mld zł. Okazuje się również, że mało kto posiada faktyczną wiedzę o zgromadzonych na koncie środkach.
Możliwość sprawdzenia środków zgromadzonych na koncie posiadają wyłącznie uczestnicy OFE. Umożliwiają to z kolei platforma PUE ZUS oraz portal danego funduszu emerytalnego.
Jak wypłacić środki z OFE?
Znając konkretną sumę pieniędzy zgromadzoną na koncie w OFE nasuwa się jedno pytanie. Czy możliwa jest wypłata wszystkich zgromadzonych pieniędzy z konta w Otwartym Funduszu Emerytalnym przed przejściem na emeryturę?
O ile stan środków mogą sprawdzić wyłącznie uczestnicy OFE, tak o wcześniejszą wypłatę środków mogą się starać jedynie ich spadkobiercy po śmierci danego uczestnika. Wypłata jest możliwa w dowolnej chwili - jedynym warunkiem blokującym wypłatę jest korzystanie z emerytury przez zmarłego przez minimum 3 lata.
źródło: biznes.interia.pl