BiznesINFO.pl Technologie Zapukają do drzwi i przeprowadzą kontrolę. Zacznie się już w styczniu
Fot. Green Energy Futures na licencji CC BY-SA 2.0 DEED

Zapukają do drzwi i przeprowadzą kontrolę. Zacznie się już w styczniu

12 grudnia 2023
Autor tekstu: Maciej Olanicki

W Polsce mieliśmy do czynienia z gigantyczny wzrostem zainteresowania pompami ciepła – w tej chwili odnotowywany nad Wisłą wzrost sprzedaży tych urządzeń jest najwyższy w Unii Europejskiej. Jak to jednak bywa w przypadku gwałtownego wzrostu popytu, nie brakuje ofert, które niewiele mają wspólnego z obowiązującymi standardami.

Rynek zalany tanimi pompami

Jak donosi Money.pl, ogromny wzrost zainteresowania pompami ciepła spowodował, że w Polsce rozpoczęło działalność wielu dystrybutorów, których produkty nie spełniają standardów obowiązujących w Unii Europejskie j lub nie są certyfikowane w sposób, który mógłby poświadczyć zgodność. Informacje na kartach produktu mają być fałszowane m.in. przez zawyżanie wartości etykiet energetycznych.

Inny problem z licznymi dostępnymi w Polsce pompami to większe niż deklarowane zużycie energii oraz ogólna niska jakość wykonania. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wpływają liczne skarg i na sprzedawców pomp o zawyżonych parametrach. W tej chwili można mówić o istnym zalewie polskiego rynku przez tanie chińskie urządzenia, na których dystrybutorzy umieszczają własne marki i sprzedają jako polskie.

Od przyszłego roku wielu Polaków czeka nowy obowiązek. Jakich należy spodziewać się wydatków? Ekspert wyjaśnia

Od stycznia ruszają kontrole

Tanie, wyprodukowane w Chinach pompy niskiej jakości, które nie spełniają standardów stanowionych przez prawo UE, mogą lada moment przysporzyć poważnych problemów. Posiadacze pomp, które działają w trybie niezgodnym z europejskimi standardami, wkrótce mogą zostać ukarani grzywną. Pierwszych kontroli należy spodziewać się już od początku 2024 r .

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE zrzeszająca dziesiątki firm produkujących urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, także pompy ciepła, wzywa, aby kontrole uruchomić w całej Polsce, dzięki czemu można byłoby stan i zgodność z normami pomp instalowanych w polskich gospodarstwach domowych. Od 2024 r. w domach powinny być już bowiem montowane wyłącznie pompy z odpowiednią certyfikacją.

Pomogą zmiany w systemie dotacji?

Innym sposobem, dzięki któremu można byłoby ograniczyć napływ azjatyckiego jest modyfikacja systemu dopłat . Na razie nic nie stoi na przeszkodzie, by na tańsze urządzenia niższej jakości otrzymać taką samą dopłatę, jak na sprzęt wyprodukowany w Polsce. Dzięki zmianom chińskie pompy byłyby mniej atrakcyjne cenowo, co mogłoby skłonić konsumentów do wyboru urządzeń producentów, które otrzymało europejską akredytację.

Źródło: money.pl / Izba Gospodarcza Urządzeń OZE

Zapadła decyzja w sprawie małych reaktorów modułowych. ABW wydało negatywną opinię
Największy reaktor fuzyjny na świecie uruchomiony. JT-60SA to przełomowe osiągnięcie
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat