Zbliża się koniec karty podatkowej. Rząd likwiduje ją pod kołderką Polskiego Ładu
Przedsiębiorcy prowadzący własną firmę od przyszłego roku nie skorzystają już z najprostszej formy rozliczenia z fiskusem – rząd likwiduje kartę podatkową. Tylko ci, którzy będą opłacać kartę 31 grudnia 2021 r., zachowają w przyszłych latach prawo do kontynuacji.
Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczenia z fiskusem, niestety zniknie wraz z wprowadzeniem "Polskiego ładu". Mogli z niej skorzystać przedsiębiorcy prowadzący określony rodzaj działalności oraz nieprzekraczający wskazanej w ustawie liczby zatrudnianych osób.
– Opodatkowanie w formie karty podatkowej będzie dotyczyć wyłącznie podatników, którzy korzystali z tej formy na dzień 31 grudnia 2021 r. i będą kontynuować stosowanie tej formy opodatkowania. Od 1 stycznia 2022 r. nikt nowy nie będzie mógł złożyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie – poinformowało Ministerstwo Finansów.
Z karty podatkowej mogą skorzystać jedynie osoby fizyczne. Podstawowym warunkiem takiego rozliczenia jest prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej albo działalności w formie spółki osobowej – ale wyłącznie spółki cywilnej. Aby wybrać tę formę rozliczania się z fiskusem, wystarczyło złożyć wniosek do 20 stycznia danego roku do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
Zmiany w rozliczaniu się z fiskusem
Jak czytamy w projekcie ustawy " Z dniem 1 stycznia 2022 r. podatnicy tracą prawo do złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 9, w brzmieniu dotychczasowym".
Oznacza to, że od 2022 r. na karcie podatkowej będą mogły rozliczać się wyłącznie osoby prowadzące własny biznes, które już wcześniej zdecydowały się na tę formę opodatkowania. Przepisy "Polskiego ładu" zablokują opcję przystąpienia do karty podatkowej w kolejnych latach dla przedsiębiorców, którzy dopiero otworzą działalność lub będą chcieli zmienić formę opodatkowania.
Zmiany w składkach zdrowotnych
Zmieni się również sposób rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wyniesie ona 9 proc. dochodu podatnika. Dotychczas można było odjąć od podatku 7,75 proc. podstawy tej składki, z czego korzystali również osoby korzystające z karty podatkowej. Projekt przewiduje, że przedsiębiorcy na karcie podatkowej, będą płacić 9 proc. od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, łącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski.
Karta podatkowa - kto z niej korzysta?
Karta podatkowa jest specjalnym sposobem rozliczenia, dostępnym dla wybranych zawodów, głównie rzemieślników. Mogą z niej korzystać taksówkarze, kosmetyczki, fryzjerzy, hotelarze czy korepetytorzy.