BiznesINFO.pl Finanse Zmiany w podatkach w 2025 roku. Na co musimy się przygotować?
Fot. Pixabay/jarmoluk

Zmiany w podatkach w 2025 roku. Na co musimy się przygotować?

16 października 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Rok 2024 powoli dobiega końca, a już od 1 stycznia2025 roku  w życie mają wejść liczne zmiany w prawie podatkowym. Mają obejmować m.in. podatek dochodowy i składkę zdrowotną, a także nowe przepisy dotyczące VAT dla przedsiębiorców z zagranicy. Czasu zostało bardzo niewiele. Warto sprawdzić, co wkrótce się zmieni.

Rewolucja w podatkach 2025

Zapowiedziane zmiany podatkowe wciąż budzą wiele pytań, na które brakuje odpowiedzi. Do 30 listopada ogłoszona powinna zostać nowelizacja przepisów ws. podatku dochodowego , więc to prawdopodobnie w tym zakresie najszybciej zostaną podane konkrety. Poza tym planowane są również zmiany w zakresie VAT-u, które nie mają z góry narzuconego terminu uchwalenia. Na ten moment wiadomo, że do Sejmu trafił pierwszy projekt ustawy, który zakłada zwolnienie z VAT dla małych przedsiębiorców , którzy prowadzą działalność poza Unią Europejską, jeśli roczna sprzedaż nie przekracza 200 tys. zł. Dodatkowo stawka VAT miałaby zostać obniżona do 8% na nawozy, środki ochrony roślin, pasze i karmy dla zwierząt. Ta kwestia nie została jednak jeszcze przedstawiona Radzie Ministrów.

Zacznie się już jutro. Oferta Biedronki zaskoczy nawet stałych klientów

Szykują się zmiany w podatkach: CIT i PIT

Nowe przepisy mają wprowadzić sporą zmianę dla dużych podatników. Po nowelizacji podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) ma wynosić 15% dla największych, międzynarodowych grup kapitałowych. Przepisy, będące skutkiem dyrektywy unijnej, będą dotyczyć przedsiębiorców o rocznych przychodach rocznych 750 mln euro. Planowane jest również uproszczenie procesów kontrolnych dzięki wprowadzeniu obowiązku przesyłania rocznego zestawienia JPK_CIT.

Planowana rewolucja obejmie także mniejszych przedsiębiorców. Od nowego roku możliwe będzie skorzystanie z kasowego PIT-u , który pozwoli rozliczyć przychód i koszty dopiero po uzyskaniu zapłaty za usługę. Przepis ten ma być furtką do zwiększonej płynności finansowej przedsiębiorców, którzy uzyskują nie więcej niż 1 mln zł rocznie, ale nowelizacja ustawy nadal czeka  na zatwierdzenie po poprawkach senatorów.

Składka zdrowotna, podatek od nieruchomości i jeszcze więcej zmian

Przedsiębiorcy mogą nastawić się również na nową wysokość składki zdrowotnej , nad którą pracuje Ministerstwo Finansów, a o której pisaliśmy tutaj . Nowe przepisy szykują się również w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnym i leśnym, a to z powodu zmiany definicji ”budynku” i ”budowli”. W tym drugim przypadku wykluczone zostaną odwołania do przepisów prawa budowlanego — taka zmiana wpłynie także na ujednolicenie opodatkowania garaży.

Ponadto Polacy powinni przygotować się na zmiany w akcyzie na papierosy, wyroby tytoniowe, płyny do e-papierosów oraz podgrzewane wyroby tytoniowe oraz płyny do e-papierosów. Projekt ustawy jest obecnie w fazie prac komisji, ale już teraz wiadomo, że w przypadku płynów do e-papierosów zakłada wzrost akcyzy aż o 75% .

Oskładkowanie śmieciówek ominie studentów? Ekspert ostro o pomyśle rządu
Wielka rewolucja w urzędach. Polacy odetchną z ulgą
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie