BiznesINFO.pl Finanse Znalazłeś portfel? Dobrze przemyśl następny krok. Zamiast znaleźnego, może być mandat
fot. Marek BAZAK/East News

Znalazłeś portfel? Dobrze przemyśl następny krok. Zamiast znaleźnego, może być mandat

21 stycznia 2025
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Zgubienie portfela z pieniędzmi, kluczy, telefonu, pierścionka czy karty kredytowej to sytuacja, która może spotkać każdego z nas. W takim przypadku pojawia się pytanie, jak postąpić z odnalezionym przedmiotem. Ile wynosi znaleźne i kiedy masz do niego prawo? Zanim podejmiesz decyzję, dobrze zastanów się nad kolejnym krokiem, ponieważ w przeciwnym razie możesz zostać ukarany mandatem.

Co zrobić, kiedy znajdziemy zgubiony portfel?

„Znalezione, niekradzione” – to wyrażenie, które większość z nas słyszała już w dzieciństwie, bawiąc się w piaskownicy. Zgodnie z tym przekonaniem, niektórzy nie potrafią oprzeć się pokusie i zabierają znalezione telefony , torby, portfele czy inne wartościowe przedmioty. Mimo że powszechne przekonanie, przekazywane z pokolenia na pokolenie, sugeruje, że znalezienie przedmiotu nie wiąże się z żadnymi obowiązkami, w rzeczywistości znalazca ponosi odpowiedzialność prawną, zwłaszcza jeśli chodzi o przedmioty o wartości materialnej lub osobistej.

Zwrócenie portfela właścicielowi powinno odbyć się zgodnie z określonymi zasadami i procedurami, które precyzyjnie określa prawo cywilne. Jakie kroki należy poczynić, aby postąpić zgodnie z literą prawa? Co warto wiedzieć o nagrodzie, czyli tzw. znaleźnym?

Nawet 7000 zł zamiast 4000 zł. Dodatkowe pieniądze z ZUS, należy się nie tylko zasiłek
Dodatek za pracę przy komputerze. W tej sytuacji pracodawca nie może odmówić

Jak traktowane jest przestępstwo przywłaszczenia?

Obowiązki związane z rzeczami znalezionymi reguluje Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych, w myśl której każda osoba, która znajdzie cudze mienie, ma obowiązek oddania tej rzeczy właścicielowi lub zgłoszenia jej odpowiednim służbom.

W pierwszej kolejności warto spróbować samodzielnie znaleźć właściciela portfela lub telefonu i skontaktować się z nim w celu zwrócenia zgubionych rzeczy. W dobie rosnącej cyfryzacji ogłoszenie na lokalnych grupach w mediach społecznościowych może znacznie przyspieszyć proces poszukiwań.

Miejsce, w którym znaleźliśmy rzecz, ma również duże znaczenie – w przypadku znalezienia przedmiotu w pojeździe transportu publicznego lub w budynku publicznym, jesteśmy zobowiązani zgłosić to zarządcy tych obiektów. W przypadku znalezienia telefonu, portfela, czy dokumentów, przedmiot należy przekazać policji. Z kolei cenne przedmioty, takie jak papiery wartościowe czy pieniądze, możemy oddać do Biura Rzeczy Znalezionych funkcjonujących w starostwach.

Masz 14 dni na powiadomienie odpowiednich osób o znalezieniu zguby lub rozpoczęcie poszukiwań jej właściciela, w tym także w przypadku zagubionego zwierzaka. Jeśli zaś zdecydujesz się zatrzymać znaleziony przedmiot lub używać go jak własny, takie działanie może zostać uznane za przywłaszczenie, co wiąże się z ryzykiem konsekwencji prawnych.

Jeżeli wartość portfela przekroczy 800 złotych, możesz zostać oskarżony o przestępstwo przywłaszczenia (art. 284 § 1 kodeksu karnego – do 3 lat pozbawienia wolności). Jeśli natomiast wartość będzie niższa, będzie to traktowane jako wykroczenie (art. 119 § 1 kodeksu wykroczeń – kara aresztu, grzywny, ograniczenia wolności).

Uczciwość popłaca. Kiedy można otrzymać tzw. znaleźne?

Oddanie znalezionego przedmiotu jest działaniem zgodnym z zasadami uczciwości i moralności, a ponadto może wiązać się z nagrodą. Zgodnie z przepisami prawa w Polsce, znalazca ma prawo do otrzymania nie więcej niż 10 procent wartości znalezionego przedmiotu jako tzw. znaleźne. Przykładowo, jeśli zgubimy drogi smartfon, osoba, która go odnajdzie, może za zwrot przedmiotu domagać się nawet kilkuset złotych w ramach wynagrodzenia.

Znaleźne przysługuje, gdy spełnione są dwa warunki. Po pierwsze, znalazca musi poinformować właściciela o odnalezieniu rzeczy i zaprosić go do jej odbioru. Po drugie, roszczenie o nagrodę należy zgłosić najpóźniej w chwili przekazania znalezionego przedmiotu uprawnionej osobie. W przeciwnym razie traci prawo do wynagrodzenia.

Polacy coraz rzadziej noszą portfele. Zastąpił je inny gadżet. Niepokojące dane
Już nie cukier ani masło. Jest nowy lider drożyzny. Po cichu drenuje portfele Polaków
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej redaktor naczelna swiatzwierzat.pl, obecnie odpowiedzialna za serwis turysci.pl. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. 
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat