+48 828 828 828 - numer, który musisz zapamiętać. W krytycznej sytuacji jest na wagę złota
Według danych policji co roku w Polsce dochodzi do ok. 10 tys. kradzieży kieszonkowych. W praktyce może ich być nawet kilkukrotnie więcej. Każda z nich to sytuacja stresowa, jednak pierwsze kroki po incydencie mogą znacząco ograniczyć przykre konsekwencje. Dlatego bezwzględnie należy pamiętać o numerze 828 828 828.
Numer bezpieczeństwa, który warto zapamiętać
Podczas kradzieży kieszonkowej traci się często zarówno pieniądze, w tym karty kredytowe, jak i telefon. W ciągu sekundy stajemy nie tylko w obliczu zagrożeń wynikających z tego, że złodziej będzie rozporządzał środkami zgromadzonymi na koncie bankowym , ale też zostajemy pozbawieni możliwości zablokowania środków. Do tego - przy niezastrzeżonym numerze PESEL - dochodzi ryzyko kradzieży tożsamości w celu zaciągnięcia nowych zobowiązań finansowych.
Po feralnym wydarzeniu bardzo ważna jest więc możliwie jak najszybsza reakcja - zastrzeżenie dokumentów, przede wszystkim kart płatniczych . To może być skomplikowane, zwłaszcza jeśli dysponuje się kilkoma tego rodzaju środkami, a w dodatku w wielu bankach. Jest na sposób, który został opracowany przez Związek Banków Polskich.
828 828 828 - jeden numer, by zastrzec karty wydane przez różne podmioty finansowe
Od tego roku kradzieże kart płatniczych można zgłaszać pod jednym, wspólnym numerem - +48 828 828 828 . Jest to inicjatywa Związki Banków Polskich, który pozostaje operatorem systemu . W przedsięwzięcie zaangażowały się nie tylko działające w Polsce banki komercyjne, ale także Narodowy Bank Polski oraz operatorzy kart i systemów płatniczych: MasterCard, Visa, Exatel i First Data Polska.
Wszystko to, by w stresującej sytuacji można było zadzwonić pod jeden numer i zablokować środki, bez potrzeby kontaktowania się z wieloma instytucjami. Sprawne obdzwonienie wielu banków może być przecież dodatkowe utrudnione, jeśli wraz z portfelem skradziono telefon. Dzięki ujednoliceniu formy kontaktu można zastrzec karty wielu banków , choć są ograniczenia - podczas jednego połączenia zastrzega się jedną kartę. Jeśli łupem złodzieja padło więcej środków, wówczas trzeba połączyć się z 828 828 828 tyle razy, ile kart zostało skradzionych.
Jak działa system numeru 828 828 828?
Gdy połączymy się z linią, automat zapyta nas o nazwę banku, po jej podaniu zostaniemy przekierowani pod numer właściwy do banku. Usługa stanowi bramkę kontaktową, zautomatyzowany hub, a nie samodzielny system, co ma zasadniczą zaletę - pojedynczy numer łatwo zapamiętać, a zyskujemy obsługę na poziomie jakości i bezpieczeństwa natywny dla samego banku , do którego jesteśmy przekierowani. Usługi nie realizują osoby trzecie, przez co nie zwiększamy powierzchni do ataku na bezpieczeństwo finansowe i cyberbezpieczeństwo .
System komunikacji pod numerem 828 828 828 sam w sobie jest bezpłatny, choć obowiązuje stawka minutowa zgodna z tabelą opłat operatora. Połączyć można się z nim przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu . Aktualnie w usłudze partycypują podmioty stanowiące 70 proc. rynku kart płatniczych używanych w Polsce, kolejne są w trakcie akcesji.