Astronomiczne ceny za „czarny diament”. Wiemy, gdzie go szukać i za ile sprzedać
Kiedy jest najlepszy sezon na grzyby? W Polsce to okres od września do listopada. Najwięcej znaleźć można prawdziwków, kozaków i podgrzybków, ale ci, którzy zbierają grzyby po to, żeby zarobić, stawiają raczej na rzadkie gatunki. Należy do nich grzyb zwany „czarnym złotem” albo „czarnym diamentem” - czyli trufla. Za jaką kwotę można sprzedać truflę i przede wszystkim, gdzie ją znaleźć?
Trufla na sprzedaż. Tyle można zarobić
Minął pierwszy miesiąc sezonu na grzyby . Jak grzybiarze opisują obecne warunki pogodowe? Jest za sucho. Jednak po deszczu sprawy mogą przybrać zupełnie innego obrotu, dlatego warto być czujnym by nie stracić okazji na dodatkowy zarobek. Dotyczy to szczególnie osób, które zbierają grzyby cyklicznie. Za niektóre zarobić można pokaźną sumę.
Grzybem, który jest w Polsce najbardziej pożądany, a zarazem najbardziej profitowy, jest trufla letnia . Jego nazwa - „czarne złoto” i „czarny diament” - wskazuje na ceny rynkowe, jakie trzeba za niego zapłacić. Jak podaje Radio ZET, 100 gram trufli kosztuje 150 zł . Jeszcze więcej można otrzymać za gatunek, jakim jest trufla białowa. To koszt rzędu 500 zł.
Gatunki trufli. Jak je rozpoznać?
Trufla letnia , znana również jako trufla burgundzka , to jadalny grzyb podziemny z rodziny truflowatych. Występuje głównie w Europie i Ameryce Północnej, często pod bukami lub dębami, na glebach wapiennych. Po czym można ją rozpoznać? Twardej, ciemnobrązowej skórce z chropowatymi wypustkami oraz jasnym, marmurkowym miąższu, który może przybierać kolor od złamanej bieli do beżu. Ci, którzy ją spróbowali wyczuli dalikatnie pikantny smak z aromatem czosnku. Jest bardziej dostępna i tańsza niż inne odmiany trufli, takie jak trufla zimowa.
Ta przykładowo cechuje się czarną, gładszą skórką i ciemniejszym miąższem z białymi żyłkami. Jej smak również jest nieco inny, bardziej intensywny z ziemistym, orzechowym, lekko słodkawym aromatem. Zasadniczo twierdzi się, że sezon zbiorów trufli letniej przypada (głównie) od maja do września. A trufli zimowej — od listopada do marca. Jednak istnieją jeszcze trufla wielozarodnikowa i trufla wgłębiona.
Warto zaznaczyć, że naturalnie trufla białowa nie występuje w Polsce. A jeśli się pojawi w niektórych regionach Europy Środkowej, są do niezwykle rzadkie przypadki. Jej rodzimym obszarem jest Piemont we Włoszech. Czym się wyróżnia? Biało-złotą, niemal gładką skórką i miąższ, który posiada barwy od orzechowej po brązową, ceglastą. Jako luksusowy przysmak, stosowana jest najczęściej w daniach kuchni włoskiej.
Jak znaleźć truflę letnią?
Znalezienie trufli letniej może być wyzwaniem, ponieważ grzyby te rosną pod ziemią. Do ich poszukiwań często wykorzystuje się specjalnie szkolone psy. Można również próbować szukać trufli samodzielnie, zwracając uwagę na subtelne znaki w naturze, takie jak delikatne wybrzuszenia na powierzchni ziemi w pobliżu określonych gatunków drzew , takich jak dęby, buki, brzozy i leszczyny.
W Polsce trufla letnia nie występuje tylko w jednym regionie. Przykładowo, jej skupiska znaleziono w Borach Tucholskich i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Trufla letnia występuje także w lasach zachodniej Polski, zwłaszcza w regionie Pomorza Zachodniego, w pobliżu Drawska Pomorskiego i Barlinka, a także na Wzgórzach Trzebnickich na Dolnym Śląsku. Co warto mieć na uwadze, zbieranie trufli na terenach chronionych — jak rezerwaty przyrody i parki narodowe — jest niezgodne z prawem.