Aż 21 dni dodatkowego urlopu. Wystarczy jeden dokument
Dodatkowy płatny urlop przysługuje wielu Polakom. Mogą z niego skorzystać osoby, które posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Standardowy wymiar to 10 dni, ale w niektórych przypadkach można zwiększyć go do 21 dni.
Dodatkowy płatny urlop. Komu się należy?
Dodatkowy płatny urlop nie należy się osobom, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Żeby skorzystać z wolnych dni, należy przepracować przynajmniej rok u jednego lub różnych pracodawców. Przerwy w zatrudnieniu nie są brane pod uwagę. Szczegółowe zasady określa art. 19 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:
Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
Dodatkowy płatny urlop. Aż 21 dni wolnego
Dodatkowy urlop nie przysługuje osobom uprawnionym do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. Art. 20 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych umożliwia jednak zwiększenie 10 dni dodatkowego urlopu aż do 21 dni:
Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku.
Żeby wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym i uzyskać dodatkowy urlop, niezbędny będzie wniosek lekarza . O 10 dni urlop wydłuży także konieczność wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
Turnus rehabilitacyjny w PIT
Turnus rehabilitacyjny to nie tylko dodatkowe dni wolne. Odpłatność za udział w turnusie jest zaliczana do tzw. wydatków nielimitowanych w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Oznacza to, że w rocznym rozliczeniu PIT można dokonać odliczenia całości kosztu.
Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby niepełnosprawne, osoby utrzymujące osobę niepełnosprawną, lub osoby, które poniosły wydatki na rehabilitację lub wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Przepisy ustawy PIT regulują koszty, które można odliczyć. Konieczne do uzyskania ulgi jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wydatek.