Będzie rewolucja w przelewach. Parlament Europejski już zdecydował
W najbliższych miesiącach dokonają się wielkie zmiany w zakresie przelewów pieniężnych. Wszystko za sprawą decyzji podjętej w tej sprawie przez Parlament Europejski. Rewolucja obejmie nie tylko opłaty, ale również i zabezpieczenia bankowe.
Zmieniają przelewy
Z informacji podawanych przez portal fakt.pl wynika, że poprzez wprowadzenie zmian dotyczących przelewów , Parlament Europejski chce dokonać optymalizacji i modernizacji jednolitego rynku unijnego . Sam opis zmian pozwala jednak stwierdzić, że sami klienci banków na nich skorzystają.
Nic dziwnego - dzisiaj przelewy są czymś całkowicie normalnym, a banki oferują do nich wiele dodatkowych opcji . Problem polega jednak na tym, że są one dodatkowo płatne. Jedną z takich opcji jest szybkie wykonanie przelewu - normalnie może on zająć nawet kilka dni.
Standard, a nie premium
Parlament Europejski swoją decyzją mówi takim praktykom zdecydowane “nie”. Po wdrożeniu decyzji w życie, banki nie będą mogły oferować przelewów natychmiastowych po cenie wyższej od przelewu standardowego . Czas realizacji transakcji ma wynosić do 10 sekund, a nadawca ma otrzymać informację, że pieniądze dotarły na konto.
Co więcej, w przegłosowanej decyzji znalazł się również zapis precyzujący porę realizacji przelewu. Nie pozostawiono tutaj bankom pola manewru - klienci będą mogli liczyć na szybkie przelewy zarówno za dnia, jak i w nocy .
Wprowadzą dodatkowe zabezpieczenia
Nie są to jednak jedyne zmiany, jakie Parlament Europejski wprowadzi do przelewów. Osoby liczące na szybki przekaz pieniężny muszą liczyć się z tym, że będą musiały przejść przez specjalną procedurę bezpieczeństwa .
Chodzi tu naturalnie o przeciwdziałanie oszustwom i wyłudzeniom. Banki zostały zobowiązane nową decyzją do weryfikowania tożsamości odbiorcy przelewu . Najważniejsze jest to, że będzie ona darmowa - i szybko poinformuje nadawcę przelewu o niebezpieczeństwie.
Decyzja Parlamentu Europejskiego będzie obowiązywała w przypadku przelewów w euro . Nie wiadomo, kiedy można spodziewać się rozszerzenia mechanizmów na złotówki.
źródło: fakt.pl
ZOBACZ TAKŻE: PIT 2024. Jak przekazać 1,5% podatku?