BiznesINFO.pl Finanse Bez tego nie dostaniesz renty wdowiej. Jedna decyzja przekreśla wszystko
Fot. Marek Bazak/East News

Bez tego nie dostaniesz renty wdowiej. Jedna decyzja przekreśla wszystko

12 lutego 2025
Autor tekstu: Sylwia Nowosińska

Renta wdowia to nowe świadczenie, które może podreperować budżety części polskich seniorów, którzy z przyczyn losowych utracili męża lub żonę i zmagają się z trudną sytuacją z powodu niskich emerytur. Wielu Polaków nie wie jednak, że jedna decyzja podjęta w trakcie trwania małżeństwa może nam całkowicie zablokować dostęp do renty wdowiej w przyszłości.

Tak rośnie wsparcie z budżetu państwa dzięki rentom wdowim

Od początku 2025 r. roku zaczęły w Polsce obowiązywać przepisy, które umożliwiają seniorom, którzy pochowali małżonka lub małżonkę, łączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Te zmiany potocznie nazwano rentą wdowią, ponieważ zwiększenie wysokości świadczeń ma poprawić warunki życia seniorów , którzy po śmierci męża lub żony zostali sami z wysokimi rachunkami za utrzymanie gospodarstwa domowego.

Te osoby mogą skorzystać ze zwiększenia świadczeń w postaci połączenia 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnej emerytury albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej. Wielu Polaków już teraz, podejmując jedną decyzję finansową w trakcie małżeństwa, zamyka sobie drogę do pobierania renty wdowiej w przyszłości.

Polacy wykorzystują kryzys, żeby podbić brytyjski rynek. Te branże mogą zbić majątek
Polacy masowo ogłaszają bankructwo. Eksperci: to rozwiązanie ma kilka korzyści

Ten warunek jest konieczny do uzyskania renty wdowiej

Co do zasady małżonkowie w Polsce mają po ślubie wspólny majątek, czyli tzw. wspólność majątkową. Według polskiego ustawodawstwa wspólność majątkowa powstaje między małżonkami w momencie zawarcia małżeństwa. Obejmuje ona wszystkie składniki majątku nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Te dobra wchodzą w skład majątku wspólnego, w przeciwieństwie do rzeczy zgromadzonych wcześniej — przed zawarciem małżeństwa.

Zdarza się jednak, że para zdecyduje się na inne rozwiązanie, czyli rozdzielność majątkową. Bywa tak np. w sytuacji, kiedy jeden z małżonków jest wspólnikiem w niektórych rodzajach spółek i nie chce narażać męża lub żony na utratę majątku w przypadku, gdy w biznesie pojawią się kłopoty. Małżonkowie, podejmując decyzję o rozdzielności, nie mają jednak świadomości, że w ten sposób mogą pozbawić się w przyszłości prawa do renty wdowiej . Jak to możliwe?

Urzędnicy ZUS są nieugięci. Trzeba spełnić wszystkie warunki jednocześnie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej precyzuje, jakie warunki są konieczne, aby zdobyć do uzyskania renty wdowiej. Wszystkie wskazane przez ZUS wymagania muszą być spełnione równocześnie. Jednym z nich jest pozostawanie z żoną lub mężem we wspólności majątkowej do dnia jej lub jego śmierci. Pozostałe warunki wymagane przez ZUS do wypłaty tego świadczenia to:

  • osoba, która ubiega się o rentę wdowią ma co najmniej 60 lat (jeśli jest kobietą) i 65 lat (jeśli jest mężczyzną)
  • osoba ubiegająca się o rentę wdowią nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończył/ukończyła 55 lat, jeśli jest kobietą lub 60 lat, jeśli jest mężczyzną,
  • osoba, która chce otrzymać świadczenie, nie może być w kolejnym związku małżeńskim. Zawarcie małżeństwa oznacza utratę prawa do świadczenia.

Zobacz też: Przez jeden błąd przy zakładaniu firmy stracisz sporo pieniędzy. Ekspert radzi, jak go unikać

Tak Poczta Polska traktuje seniorów. Lekarzom puściły nerwy. Proszą ministra o interwencję
Szybki zwrot podatku przed rozliczeniem PIT. Jeśli się na to zgodzisz, możesz pożałować
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Nowosińska

Dziennikarka, absolwentka politologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w "Dzienniku Polskim" i “Fakcie”. Zajmuje się tematami m.in. z zakresu prawa, polityki społecznej, gospodarki i nieruchomości.

Kontakt:

sylwia.nowosinska@biznesinfo.pl

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat