Bez tego nie dostaniesz renty wdowiej. Lepiej się pospieszyć
Ważna informacja dla wszystkich, którzy od 1 stycznia 2025 roku chcą ubiegać się o otrzymanie renty wdowiej. Nie mogą jej otrzymać osoby, które wcześniej nie zapewniły sobie dostępu do innego świadczenia z ZUS. Bez niego nie ma szans na otrzymanie większego wsparcia finansowego od przyszłego roku.
To trzeba mieć przed wejściem w życie nowych przepisów
Seniorzy, którzy po śmierci małżonka samotnie muszą utrzymać gospodarstwo domowe z jednej emerytury lub renty, teraz mogą liczyć na większą pomoc od państwa. “Renta wdowia” ma pomóc im opłacić rachunki i pokryć inne koszty życia tak, aby po śmierci małżonka ich sytuacja finansowa nie uległa znacznemu pogorszeniu. Choć nazwa renty wdowiej sugeruje, że jest to nowe świadczenie, według przepisów jest to tak naprawdę zmiana zasad wypłacania już istniejących form pomocy z ZUS - renty rodzinnej oraz emerytury i innych świadczeń. Dlatego, jeżeli chcemy ubiegać się o rentę wdowią, trzeba mieć najpierw prawo do renty rodzinnej. Podpowiadamy, jak je zdobyć.
Jaka może być wysokość renty wdowiej?
W praktyce przed wejściem w życie nowych przepisów dotyczących renty wdowiej wdowa lub wdowiec mogli zdecydować, które świadczenie będzie wypłacał im ZUS po śmierci małżonka. Do wyboru mieli: np. własną emeryturę albo rentę rodzinną po zmarłym małżonku.
Wraz z początkiem roku ma się to zmienić. 1 stycznia 2025 r. zaczną w Polsce obowiązywać przepisy, które umożliwiają seniorom łączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Potocznie nazywamy je rentą wdowią. Do wyboru mają wypłatę pieniędzy w postaci: 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej. Suma wypłacanych świadczeń nie może być wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury.
Za dwa lata kwoty będą wyższe.
Od 1 stycznia 2027 r. seniorzy otrzymają 25 proc. zamiast 15 proc. drugiego świadczenia.
Jak złożyć wniosek o rentę wdowią?
Co w sytuacji, gdy nie mieliśmy wcześniej przyznanego prawa do renty rodzinnej po zmarłej żonie lub mężu? Dla ZUS będzie to przeszkoda do wypłaty renty wdowiej. Jeśli wdowa lub wdowiec do tej pory nie posiadali przyznanego prawa do renty rodzinnej, bo wybrała wypłacanie swojego własnego świadczenia po śmierci małżonka, muszą złożyć w ZUS wniosek o ustalenie prawa do renty rodzinnej. Wniosek można pobrać że strony ZUS lub w lokalnym oddziale, wypełnić go tam i złożyć osobiście. Można też przekazać go przez pełnomocnika lub przesłać pocztą.
Zobacz też:
Ważny zasiłek wkrótce będzie wyższy. Wiemy, kto może go otrzymywać
Aby ubiegać się o wsparcie w postaci renty wdowiej
kobiety muszą mieć co najmniej 60 lat, a mężczyźni co najmniej 65 lat
i do dnia śmierci współmałżonka mieć razem z nim wspólnotę małżeńską oraz zdobyć uprawnienie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyło się 55 lat w przypadku kobiet lub 60 lat w przypadku mężczyzn. Osoby, które ubiegają się o rentę wdowią nie mogą być ponownie zamężne. Zawarcie kolejnego małżeństwa oznacza utratę prawa do wypłaty świadczeń