BiznesINFO.pl Polska i Świat Bezpłatny transport dla seniorów. Dziś mija ostateczny termin
Fot. Pixabay/pasja1000

Bezpłatny transport dla seniorów. Dziś mija ostateczny termin

25 marca 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Jeszcze tylko dzisiaj seniorzy mogą zgłosić chęć do skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Osoby starsze i osoby z niepełnosprawnością mogą również skorzystać z prawa do głosowania korespondencyjnego. Muszą jednak spełnić warunki — i natychmiast to zgłosić!

Wybory samorządowe

Już 7 kwietnia Polacy znów udadzą się do lokali wyborczych. Tym razem powodem będą wybory samorządowe . Z tej okazji seniorzy i osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z kilku udogodnień: darmowego transportu do i z lokalu wyborczego dla siebie lub dla siebie i opiekuna, a także z możliwości głosowania korespondencyjnego . Jeśli jednak chcemy skorzystać z tych praw, dziś, 25 marca, mija termin zgłoszenia tego wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

To już pewne. Wiadomo, ile wyniesie 13. emerytura. Znamy daty wypłat

Komu przysługuje darmowy transport?

Do lokalu wyborczego bez ponoszenia żadnych opłat mogą wybrać się wszyscy wyborcy z niepełnosprawnością, a także seniorzy , którzy ukończyli 60 lat. Ostatni warunek obejmuje również te osoby, które 60-te urodziny będą obchodzić po 25 marca, najpóźniej w dniu wyborów. Darmowy transport przysługuje również opiekunowi wyborcy , jeśli stan jego zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż.

Zgłoszenie zamiaru skorzystania z bezpłatnego transportu może zostać przekazane wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi miasta drogą elektroniczną, pisemnie lub ustnie.

Wybory korespondencyjne

Osoby uprawnione do darmowego środka transportu mają również prawo do głosowania bez wychodzenia z domu, tzw. wyborów korespondencyjnych. Wówczas zestaw wyborczy zostanie im dostarczony przez Pocztę Polską, a następnie odebrany przez kuriera. Do pakietu wyborczego w postaci karty do głosowania, koperty na nią, koperty zwrotnej, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu i instrukcji głosowania, na życzenie wyborcy może zostać również dołączona nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille’a. Zestaw wyborczy zostanie doręczony najpóźniej sześć dni przed dniem wyborów.

Wyborcy mają również możliwość głosowania przez pełnomocnika. Nie może nim jednak być osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej, mąż zaufania, obserwator społeczny albo osoba kandydująca w wyborach. Mówiąc wprost: pełnomocnik również musi posiadać prawo wyborcze. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa musi zostać złożony do 29 marca.

W przypadku ewentualnej drugiej tury wyborów, wyborcy — jeśli nie zgłosili chęci skorzystania z darmowego transportu lub głosowania korespondencyjnego wcześniej — mogą wyrazić taki zamiar do 11 kwietnia, tj. 10. dnia przed drugą turą.

źródło: radio zet

Pilny komunikat ZUS. Chodzi o ubezpieczenie zdrowotne
Kiedy koniec ze zmianą czasu? Resort wskazał terminy
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat