BiznesINFO.pl Polska i Świat Cen biletów lecą w dół? Pasażerowie muszą być przygotowani na jedno
Fot. Pixabay/JESHOOTS-com

Cen biletów lecą w dół? Pasażerowie muszą być przygotowani na jedno

26 września 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Wakacje w 2024 roku nie należały do najtańszych. Mimo to, ostatni sezon okazał się bardzo korzystny dla pasażerów linii lotniczych. O ile spadły ceny biletów i opłaty za bagaż? Koniec września to wciąż doskonały moment na zaplanowanie wycieczki. Wkrótce jednak wiele osób może się rozczarować. Co szykują przewoźnicy?

Drogie wakacje, tanie loty. A potem wielkie zmiany

W ostatnich latach niemal żadna branża nie uniknęła podwyżek . Polacy więcej płacą za zakupy, nawet mimo ciągłych przecen , rosną także rachunki za energię, nawet mimo finansowego wsparcia . Podwyżki były szczególnie odczuwalne w okresie wakacyjnym — w tym roku wiele osób musiało z tego powodu całkowicie zrezygnować z wakacji. Zaskoczeniem mogły jednak okazać się ceny biletów lotniczych , które czyniły wypoczynek za granicą szczególnie atrakcyjnym. Gdzie najchętniej lataliśmy ”po taniości”?

Nadchodzi prawdziwa rewolucja w emeryturach. ”To nieuniknione”

Ceny biletów lotniczych, wakacje 2024

W porównaniu do zeszłego roku, bilety potrafiły być tańsze o niemal 40%! Najwięcej mogliśmy zaoszczędzić lecąc z Warszawy do Kopenhagi, gdzie spadek wyniósł dokładnie 37%, ale także z Krakowa do Paryża (31%), z Warszawy do Malagi (29%), z Warszawy do Barcelony (28%) i z Warszawy do Rzymu (22%). Jak podaje firma Fru.pl, średnia cena biletu na długi, sierpniowy weekend wynosiła 1658 zł . To o 8,4% mniej w stosunku do sierpnia 2023. Najpopularniejszymi kierunkami okazały się natomiast Włochy, Hiszpania i Grecja , ale dużym zainteresowaniem cieszyła się także Malta. W tym ostatnim przypadku bilety w dwie strony potrafiły kosztować zaledwie 300 zł.

Plan Polski i UE na zeroemisyjność. Ceny znowu wzrosną

Kolejny sezon wakacyjny nie zapowiada się już jednak tak różowo, jeśli chodzi o ceny biletów lotniczych. W całej Unii Europejskiej przewoźnicy mają dążyć do ograniczenia emisji CO2 do zera — a to łączy się z dodatkowymi wydatkami. Linie lotnicze mają nie tylko postawić na zrównoważone paliwo lotnicze (SAF), ale również wykupić uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Nie ma wątpliwości, że w latach 2025-2028 powinniśmy spodziewać się wyższych cen — nie tylko na wakacje.

Wszyscy próbują się do tego dostosować i przygotowywać, stąd też producenci tworzą nowe samoloty, które są mniej paliwożerne, które emitują mniej CO2. A czy przełoży się to ostatecznie na cenę biletu dla klienta? Na pewno — wyjaśnił Marcin Kubrak, współzałożyciel Enter Air, w programie Biznes Klasa.

Co dalej ze stopami procentowymi w Polsce? Od tego będzie zależała decyzja
Rosjanie wciąż zarabiają na Europie. Niemcy bezlitośnie: ten kraj jest ich "furtką"
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie