BiznesINFO.pl Finanse Co dalej ze stopami procentowymi w Polsce? RPP podjęła decyzję
Fot. East News/Paweł Wodzynski

Co dalej ze stopami procentowymi w Polsce? RPP podjęła decyzję

6 listopada 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Niższe stopy procentowe już w listopadzie? Decyzja Rady Polityki Pieniężnej rozwiewa wątpliwości. Wiadomo już, czy poziom utrzyma się po raz kolejny, a ekonomiści szacują przyszłość inflacji. Eksperci wciąż jednak czekają na czwartkową konferencję prezesa NBP, Adama Glapińskiego.

Znamy decyzję RPP. 14 miesięcy stania w miejscu?

Po raz ostatni Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżce stóp procentowych ponad rok temu — w październiki 2023 roku. Była to jednocześnie ostatnia zmiana w tym zakresie, nic więc dziwnego, że eksperci wyczekują kolejnych decyzji. Jednak zgodnie z prognozami, w listopadzie główna stopa procentowa NBP pozostanie bez zmian, na poziomie 5,75% w skali roku .

Podobnie prezentuje się sprawa stopy lombardowej (6,25%), depozytowej (5,25%), redyskontowej weksli (5,80%) oraz dyskonotwej weksli (5,85%). Listopad ma być zatem 14 miesiącem stabilnych stóp Narodowego Banku Polskiego . A co planuje RPP na początek przyszłego roku? Możemy spodziewać się obniżek?

ZUS ponownie przeliczy emeryturę. Niektórzy mogą dostać podwyżkę

W listopadzie bez zmian. Kiedy inflacja zacznie spadać?

W piątek mają zostać zaprezentowane szczegóły w sprawie głównych założeń NBP, obejmujących inflację CPI i PKB na lata 2024-2026. Z tej okazji warto przypomnieć, że ekonomiści jeszcze przed ogłoszeniem decyzji RPP zapowiadali, że powinno obyć się bez istotniejszych zmian . Taka sytuacja to efekt ostrożności RPP, spowodowanej wzmocnioną przez wygaszenie tarcz inflacją. Nie bez znaczenia pozostaje również brak decyzji rządu w zakresie przyszłych cen regulowanych.

Nadal nie znamy decyzji rządu w sprawie cen energii w 2025 r., więc projekcja zapewne ponownie założy wygaśnięcie tarcz osłonowych z końcem br. W efekcie, trajektorie PKB i inflacji nie powinny się według nas znacząco różnić od tych z lipca — poinformowali ekonomiści Santander Banku Polska, cytowani przez Business Insider.

Nieco innego zdania są eksperci PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem utrzymanie maksymalnej ceny energii elektrycznej jest bardzo prawdopodobne , a co za tym idzie również obniżenie inflacji względem podstawowych założeń projekcji. Według obu scenariuszy ekonomiści przewidują szczyt inflacji na I kwartał 2025 roku. W 2026 powrót do celu inflacyjnego miałby stać się realny.

Eksperci czekają na głos prezesa NBP

Do konferencji Adama Glapińskiego zostało niewiele czasu — ta została zaplanowana na godzinę 15, w czwartek. Czego możemy się po niej spodziewać? Zdaniem ekspertów ING, najbardziej naglącą kwestią pozostaje gorsza od przewidywanej polityka fiskalna i nowelizacja budżetu . Liczą również na określenie stanowiska Narodowego Banku Polskiego na słabe dane o sprzedaży detalicznej, odnotowane we wrześniu.

W naszej ocenie w znaczącym stopniu słaby wynik był związany z czynnikami jednorazowymi, co nie zmienia faktu, że warunkach spowalniającego wzrostu płac i rosnącej inflacji, potencjał zakupowy gospodarstw domowych obniżył się z uwagi na sytuację dochodową — dodają ekonomiści.

Wyższa emerytura dla 100 tys. Polaków. Wreszcie padła data
ZUS zwalnia ze składek. Złożono już prawie 50 tysięcy wniosków
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat