BiznesINFO.pl Finanse Coraz więcej mieszkań dostępnych na sprzedaż. Wiadomo, jak zmienią się ceny
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Coraz więcej mieszkań dostępnych na sprzedaż. Wiadomo, jak zmienią się ceny

23 listopada 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Przez lata deweloperzy wielokrotnie przekonywali Polaków, że ceny mieszkań mogą tylko rosnąć. Czy rzeczywiście tak jest w sytuacji, kiedy na rynku dostępna jest rekordowa liczba mieszkań? Dziennikarze “Gazety Wyborczej” sprawdzili, jak zmieniają się ceny przy rosnącej podaży.

Ceny mieszkań w Polsce nareszcie czeka załamanie

"Gazeta Wyborcza" donosi o znaczącym wzroście liczby ofert sprzedaży mieszkań w całej Polsce. W części miast mowa nawet o podwojeniu liczby ogłoszeń w stosunku do 2023 r. Ceny, które miesiącami rosły w ogromnym tempie w końcu doprowadziły do wyhamowania sprzedaży.

W takich okolicznościach korzystniej wypada sytuacja kupującego, jednak jeszcze lepsze może się dla niego okazać to, co dla spędza sen z powiek sprzedawcom nieruchomości, deweloperom i branży budowlanej - czekanie.

ZOBACZ: Wiadomo, ilu Polaków nie spłaci kredytu mieszkaniowego przed emeryturą. Niepokojące dane

Wiadomo, ilu Polaków nie spłaci kredytu mieszkaniowego przed emeryturą. Niepokojące dane

Dane mówią wszystko - nadchodzi "festiwal obniżek", ale warto zaczekać

Danych Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że liczba mieszkań w najbliższym czasie nadal będzie rosnąć. Świadczą o tym wydane pozwolenia na budowę - od stycznia do października 2024 r. było ich ponad 170 tys., blisko o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu. W samym październiku sprzedanych mieszkań było mniej niż nowych ofert .

W efekcie już dziś w miastach wojewódzkich znajdziemy ponad 50 tys. ofert. W najpopularniejszych serwisach z ogłoszeniami ogłoszeń z rynku wtórnego i pierwotnego znajdziemy już 227 tys. "GW" odnotowuje, że to 68 tys. więcej niż przed rokiem i 34 tys. więcej niż jeszcze 6 miesięcy temu.

Optymizmem co do spadków cen napawa także liczba rozpoczętych budów. Do końca października było ich w 2024 roku 132,9 tys., o 43,7 proc. więcej rok do roku . To daje nadzieję, że mimo spadków cen deweloperzy nie będą wstrzymywać dalszych inwestycji i budów w oczekiwaniu na powrót podwyżek.

Według informacji “Gazety Wyborczej” prawdziwy "festiwal obniżek" pojawi się w przyszłym roku.

Fikcja ofert - sprzedawcy próbują maskować spadające ceny

W interesie branży deweloperskiej, budowlanej, sprzedawców , pośredników jest rzecz jasna, aby za wszelką cenę nie zapanowało przekonanie, że mieszkania w Polsce tanieją. To może skłaniać do odwlekania decyzji, zwiększania podaży i dalszych spadków cen . Dlatego już teraz stosowane różne mechanizmy maskowania obniżek .

W serwisie otodom.pl próbowano na przykład maskować historię cen w ofertach , tak aby nie było widać, że doszło do spadków. Ponadto sprzedawcy zaczęli w całym kraju uruchamiać konkursy czy loterie, dzięki którym można "wygrać" nawet 10-procentowy rabat .

Wystarczy osobiście porozmawiać ze sprzedawcami, by dowiedzieć się, że już na starcie negocjacji jest on w stanie obniżyć ceny nawet o dwucyfrowy procent w stosunku do kwoty z internetowego ogłoszenia. A jak dowodzą źródła GW i dane GUS - to dopiero początek.

Ceny mieszkań i wynajmu w Warszawie odjechały. Jest najgorzej w Europie
Rodzi się nowa klasa społeczna. Już ponad milion Polaków zarabia na wynajmie
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat