BiznesINFO.pl Praca Czterodniowy tydzień pracy. Ilu Polaków nie chce zmian? Oto wyniki badania
fot. Pxhere

Czterodniowy tydzień pracy. Ilu Polaków nie chce zmian? Oto wyniki badania

29 października 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Perspektywa przepracowywania czterech dni w tygodniu zamiast pięciu otwiera przed ludźmi szereg nowych możliwości. Zyskaliby dzięki temu więcej czasu dla bliskich, ale również dla siebie, który mogliby spożytkować na przykład realizując swoje pasje. Chociaż zdecydowana większość popiera taki kierunek, najnowsze badanie pokazuje, że jednak nie wszyscy. Co sprawia, że niektórzy nie chcą pracować krócej?

W cztery dni zrobisz więcej niż w pięć

Według badania "Nastroje polskiego rynku pracy – perspektywa kandydatów 2024" przeprowadzonego przez Manpower, koncepcja czterodniowego tygodnia pracy cieszy się wśród Polaków dużym poparciem. Wprowadzenie takiego rewolucyjnego rozwiązania testowano już nie tylko za granicą, ale również nad Wisłą – w urzędzie miasta Włocławek od września 2024 roku obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy .

Rezultaty takich testów są bardziej niż pozytywne. W wielu przypadkach wzrosła efektywność pracowników, a także ich motywacja oraz poziom koncentracji. Firmy, które sprawdzały taki wariant u siebie, stwierdzały nawet, że ich wyniki w tym czasie poszły w górę.

Ksiądz otworzył kawiarnię bez paragonów i cennika. "Na koncie mamy 349 zł"

Poparcie dla zmiany jest bardzo duże

Badanie Manpower pokazuje mimo wszystko, że choć zdecydowana większość Polaków popiera krótszy tydzień pracy , to jednak są wśród nich tacy, którzy pozostają co najmniej sceptyczni . W sumie za taką zmianą opowiada się 65 proc. badanych - zdecydowane poparcie dla czterodniowego tygodnia pracy wyraziło 36 proc. respondentów, a odpowiedź „raczej popieram” wybrało 29 proc. badanych.

Zdecydowanych przeciwników było zdecydowanie mniej. Skrócenia czasu pracy zdecydowanie nie popiera 6 proc. ankietowanych, natomiast raczej nie popiera go 10 proc. Co ciekawe, aż 19 proc. zaznaczyło opcję „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Kto nie chce pracować krócej?

Co sprawia, że niektórzy mają negatywny stosunek do ewentualnych zmian? Jak czytamy w raporcie okazuje się, że odpowiedzi na „nie”, które padły w ankiecie, wcale nie odzwierciedlają chęci udzielających je respondentów do dłuższej pracy.

Choć respondenci uważają, że to dobre rozwiązanie, wspierające wellbeing oraz zachowanie balansu między pracą i życiem prywatnym, to obawiają się obniżenia wynagrodzenia, a także zarządzania czasem czy obciążeniem pracą – czytamy w raporcie.

Aż 5 0 proc. oraz 43 proc. badanych w konsekwencji wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy obawia się odpowiednio zmniejszenia wynagrodzenia i wydłużenie czasu pracy powyżej ośmiu godzin. 44 proc. zaznaczyło, że obawia się większego obciążenia pracą, natomiast 26 proc. obawia się, że spadną produktywność oraz wyniki firmy. Jedna trzecia jest natomiast zdania, że wszelkie dywagacje na temat pracy do czwartku nie mają sensu – ich zdaniem coś takiego jest zwyczajnie nierealne.

Związki partnerskie w Polsce. Najnowszy sondaż stawia sprawę jasno
Tyle pensji potrzeba na zakup samochodu. Znamy wyliczenia
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat