Czy 5 stycznia to niedziela handlowa? Znamy rozpiskę na cały 2025 rok
Czy w tym tygodniu zrobimy zakupy w niedzielę? W które weekendy 2025 roku sklepy będą otwarte? Na te pytania znamy już odpowiedzi. Co więcej, wiemy również, że w tym roku zyskamy dodatkową niedzielę handlową. Mimo to dla fanów zakupów w ostatni dzień tygodnia wciąż mamy złą wiadomość — okazji będzie niewiele. Przynajmniej oficjalnie.
Zakaz handlu w niedzielę 2025
Obserwując trend ostatnich lat mogło się wydawać, że handel w niedzielę powoli odchodzi w zapomnienie. Weekendów, kiedy wszystkie sklepy mogły być otwarte, z każdym rokiem było coraz mniej — od co drugiej niedzieli, przez każdą ostatnią niedzielę miesiąca aż do siedmiu niedziel handlowych w roku. W 2025 jednak sytuacja uległa zmianie.
Tym razem Polacy dostaną nie siedem, ale osiem niedziel handlowych w roku . Jednak osoby, które planowały korzystać z tego faktu przy okazji regularnych zakupów, mogą być rozczarowane. Aż trzy niedziele handlowe wypadną w grudniu , a co za tym idzie, w pozostałych miesiącach weekendowe zakupy zrobimy raczej od święta.
“Czy w tym tygodniu jest niedziela handlowa?”
Na to pytanie odpowiadamy od razu: nie. W tym tygodniu, 5 stycznia, sklepy będą zamknięte . Najbliższa niedziela handlowa wypadnie jednak jeszcze w tym miesiącu, 26 stycznia. Później niedzielnych zakupów nie zrobimy ani w lutym, ani w marcu, podobnie jak nie będzie ani jednej niedzieli handlowej w maju, lipcu, wrześniu, październiku czy listopadzie. Na pełnej liście niedziel handlowych 2025 roku znalazły się natomiast:
- 26 stycznia
- 13 kwietnia
- 27 kwietnia
- 29 czerwca
- 31 sierpnia
- 7 grudnia
- 14 grudnia
- 21 grudnia
Dodatkowa, trzecia już niedziela handlowa w grudniu to efekt wprowadzenia Wigilii jako dnia wolnego od pracy . Zamiast sklepów otwartych do godziny 14:00 24 grudnia, zakupy będziemy mogli zrobić dodatkowo przez trzy weekendy poprzedzające święta.
Coraz więcej sklepów omija zakaz handlu
W niedziele niehandlowe nadal mogą być otwarte sklepy osiedlowe czy franczyzowe, w których za ladą w tym dniu stanie właściciel. Podobnie otwarte pozostają stacje benzynowe czy niektóre apteki. Badania Państwowej Inspekcji Pracy pokazują jednak, że coraz więcej placówek pracuje nawet wtedy, gdy nie ma okoliczności pozwalających na legalne prowadzenie handlu w niedzielę .
W 2024 roku otwartych było aż 36 proc. sprawdzonych sklepów, które w danym dniu powinny być zamknięte. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, związkowcy zakładają, że skala problemu jest znacznie większa. Najwięcej naruszeń wykryto w Szczecinie i Krakowie. W skali kraju odnotowano wzrost o prawie 5 pp. w porównaniu do ubiegłego roku . Zjawisko to pokazuje, że nadal nie wszyscy Polacy pogodzili się z zakazem handlu w niedzielę.