BiznesINFO.pl Praca Dlaczego Polacy zmieniają pracę? Już nie z powodu pensji
fot. Pxhere/DALL-E

Dlaczego Polacy zmieniają pracę? Już nie z powodu pensji

27 lipca 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Takich wyników nie miały żadne inne przeprowadzane dotąd badania dotyczące powodów zmiany pracy przez pracowników w Polsce. Po raz pierwszy podstawową przyczyną znajdowania nowego pracodawcy nie są zarobki. Badanie dowidzi, że zdecydowanie bardziej istotne stały się inne czynniki.

Pieniądze przestały być najważniejsze

Najnowszy raport ”Monitor rynku pracy” przygotowały i opracowały wspólnie Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster. Badanie dało zaskakujący rezultat. Okazuje się bowiem, że po raz pierwszy kwestia wynagrodzenia nie jest najważniejszym powodem rotacji pracowników.

Jako podstawowy motywator do zmiany zatrudnienia wskazało ją tylko 38. proc. respondentów. Taki wynik kwestie zarobków z zajmowanego dotąd pierwszego, spycha na trzecie miejsce wśród najczęściej podawanych przyczyn zmiany pracy.

Polacy wyprodukują sztuczne mięso. Miliony dofinansowania od rządu

Zadowolenie z miejsca pracy

Z opublikowanych w raporcie danych wynika, że rynek pracy wyraźnie się uspokoił. Rotacja pracowników w firmach jest dziś najniższa od dwóch lat. W ostatnim półroczu pracę zmieniło 18 proc. respondentów. Miejsce zatrudnienia najczęściej zmieniają kierowcy – 24 proc. oraz inżynierowie – 22 proc., a w obrębie jednej firmy kierownicy średniego szczebla – 43 proc.

Poziom satysfakcji z pracy w Polsce jest całkiem wysoki - 73 proc. ankietowanych jest zadowolonych z obecnego zajęcia. Wśród tych najbardziej zadowolonych dominują pracownicy branży IT i telekomu – 85. proc . oraz finansów i ubezpieczeń – 83 proc. Najmniej zadowoleni ze swojego miejsca pracy są sprzedawcy i kasjerzy – 58 proc. oraz pracowników fizycznych  niewykwalifikowanych – 68 proc. i wykwalifikowanych – 69 proc.

Najczęstsze powody zmiany pracy

Pierwsze i drugie miejsce wśród najczęstszych powodów zmiany miejsca zatrudniania zajmują ex aequo chęć rozwoju zawodowego i niezadowolenie z obecnego pracodawcy – po 40 proc. Trzecie miejsce zajmuje wspomniana wcześniej chęć lepszych zarobków – 38. proc. Na czwartej pozycji znalazła się lepsza lub korzystniejsza forma zadtudnienia w nowej firmie – 34 proc.

Średni czas poszukiwania nowego miejsca pracy jest dość długi i wynosi 3,1 miesiąca.

Badanie przeprowadzono w okresie 10-24 maja 2024 roku metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku od 18 do 64 lat, pracujących co najmniej 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych lub samozatrudnionych (o ile posiadają stałą umową o świadczenie usług jednej firmie).

Wojsko wezwie Polaków, w tym kobiety i seniorów. Surowe kary za odmowę
1000 zł miesięcznie dla maturzystów. Termin mija już w sierpniu
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie