BiznesINFO.pl Polska i Świat Donald Trump zaprzysiężony. Padły bardzo mocne słowa
fot. US Capitol, YouTube

Donald Trump zaprzysiężony. Padły bardzo mocne słowa

20 stycznia 2025
Autor tekstu: Marcin Śliwa

20 stycznia Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych, formalnie rozpoczynając swoją drugą kadencję. Podczas przemówienia inauguracyjnego w Waszyngtonie Trump podkreślił, że jego priorytetem będzie odnowa amerykańskiego potencjału w sferze gospodarczej, militarnej i społecznej.

Przemówienie pełne obietnic i zdecydowanych deklaracji określało nowe kierunki polityki USA, z naciskiem na „stawianie Ameryki na pierwszym miejscu" oraz odzyskanie suwerenności i bezpieczeństwa narodowego. Niektóre deklaracje mogą jednak budzić uzasadniony niepokój na arenie międzynarodowej.

Wojsko na granicy USA

Jednym z głównych punktów wystąpienia była zapowiedź ogłoszenia stanu wyjątkowego na południowej granicy Stanów Zjednoczonych. Trump oświadczył, że wojska amerykańskie zostaną skierowane do wzmocnienia ochrony granic z Meksykiem, aby natychmiast wstrzymać nielegalne przekraczanie granicy. W ramach tej strategii administracja Trumpa zamierza przywrócić politykę „Remain in Mexico".

Ogłoszę stan wyjątkowy na naszej południowej granicy. Wszelka nielegalna imigracja zostanie natychmiast wstrzymana, a my rozpoczniemy proces odsyłania milionów przestępczych cudzoziemców do miejsc, z których przybyli. Przywrócimy moją politykę „pozostań w Meksyku”. Zakończę praktykę „złap i wypuść”. I wyślę wojsko na południową granicę, aby odeprzeć tę katastrofalną inwazję na nasz kraj - mówił Trump.

Trump zapowiedział także, że USA uznają meksykańskie kartele narkotykowe za organizacje terrorystyczne. Siły federalne mają się też skupić na wyeliminowaniu obecności wszystkich zagranicznych gangów i przestępczych siatek, które działają w USA.

Na liście priorytetów znalazły się także kwestie energetyczne. W tym sektorze ogłoszony zostanie stan wyjątkowy, co pozwoli na intensyfikację wydobycia ropy i gazu. Prezydent wyraził stanowczy sprzeciw wobec „Zielonego Ładu" , deklarując jego zakończenie, oraz obiecał wycofanie przepisów promujących samochody elektryczne.

Ameryka znów będzie narodem przemysłowym. Będziemy eksportować naszą energię na cały świat, a ceny spadną – mówił prezydent.

Trump zapowiedział również odbudowę rezerw strategicznych ropy naftowej i wsparcie dla amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Hołownia chce utrudnić wyjście Polski z UE. Ustawa ma osłabić Sejm
Pełne przemówienie Donalda Trumpa. Świat wstrzymał oddech

Podbój Marsa i walka z biurokracją

W swoim przemówieniu, którego pełną treść opublikowaliśmy TUTAJ, Trump nawiązał także do swojego osobistego doświadczenia, przypominając zamach na swoje życie z 2024 roku.

Czuję, że zostałem uratowany przez Boga, aby ponownie uczynić Amerykę wielką – powiedział Trump.

Podkreślił, że jego misją jest przywrócenie wiary i nadziei Amerykanom. W ramach tych działań zapowiedział utworzenie nowego Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), mającego na celu poprawę funkcjonowania administracji federalnej. Elon Musk, wskazany jako przyszły szef departamentu, ma zadbać o przywrócenie kompetencji i efektywności rządowi federalnemu.

Polityk obiecał również realizację ambitnych projektów kosmicznych, w tym wysłanie amerykańskich astronautów na Marsa, gdzie zatknięta ma zostać flaga Stanów Zjednoczonych.

Będziemy też realizować nasze „objawione przeznaczenie” wśród gwiazd, wysyłając amerykańskich astronautów, by zatknęli gwiazdy i pasy na planecie Mars. Ambicja jest siłą napędową wielkiego narodu, a teraz nasz kraj jest bardziej ambitny niż jakikolwiek inny. Nie ma takiego narodu jak nasz. Amerykanie to odkrywcy, budowniczowie, innowatorzy, przedsiębiorcy i pionierzy. Duch pogranicza mamy wypisany w sercach – perorował Trump.

W ramach polityki wewnętrznej prezydent zadeklarował również przywrócenie historycznej nazwy Mount McKinley najwyższej górze Ameryki Północnej.

Trump 3 fot US Capitol YT.png
fot. US Capitol, YouTube

Będą napięcia międzynarodowe

Trump zapowiedział także działania, które mogą mieć duże konsekwencje z punktu widzenia geopolityki i stosunków międzynarodowych. Ogłosił, że USA zmienią nazwy Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską, co może doprowadzić do poważnych napięć z Meksykiem, a także zapowiedział odzyskanie Kanału Panamskiego.

Po tym, jak Stany Zjednoczone – pomyślcie o tym – wydały na ten projekt więcej pieniędzy niż kiedykolwiek w historii i straciły 38 tysięcy istnień podczas budowy Kanału Panamskiego. Potraktowano nas bardzo źle w ramach tej niefortunnej darowizny, której nigdy nie powinno się było dokonać, a obietnica Panamy wobec nas została złamana (…) Co najważniejsze, Kanałem Panamskim zarządza obecnie Chiny, a nie daliśmy go Chinom, tylko Panamie – więc go odbierzemy – mówił Trump.

Przemówienie zawierało również liczne odniesienia do kwestii światopoglądowych. Nowy-stary prezydent zapowiedział, że jeszcze w bieżącym tygodniu zakończy „politykę rządową mającą na celu inżynierię społeczną pod kątem rasy i płci w każdym aspekcie życia publicznego i prywatnego”.

Od dziś oficjalnym stanowiskiem rządu Stanów Zjednoczonych będzie uznawanie wyłącznie dwóch płci: męskiej i żeńskiej – zadeklarował 47. prezydent USA.

Pełne przemówienie Donalda Trumpa. Świat wstrzymał oddech
Nowe prognozy PKB na świecie. Tusk: "Urośniemy 3 razy szybciej niż strefa euro"
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat