BiznesINFO.pl Finanse Fiskus zajrzy do ślubnych kopert? Jeśli o tym zapomnisz, możesz zapłacić surową karę
fot. Rawpixel/materiały własne

Fiskus zajrzy do ślubnych kopert? Jeśli o tym zapomnisz, możesz zapłacić surową karę

18 czerwca 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Wśród prezentów ślubnych często znajdujemy zastawy, tostery, ekspresy do kawy, czy zestawy sztućców. Wielką popularnością cieszą się też jednak wyjątkowo praktyczne koperty z gotówką. Nie wszyscy jednak wiedzą, że są to darowizny, które należy zgłosić… Urzędowi Skarbowemu.

Jeśli w coś zamieszana jest skarbówka, to coś nie może być proste

Podczas ślubu czy wesela mało komu przychodzi do głowy, że zawartość koperty jako darowizna może podlegać opodatkowaniu. W rzeczywistości kwota otrzymana od najbliższych z okazji ślubu w istocie nie podlega opodatkowaniu… jeśli spełni się określone warunki.

Pieniądze nie mogą być na przykład przekazane w kopercie.

Problem w tym, że ponieważ sprawa ma związek z polskim Urzędem Skarbowym, nie może być ona tak prosta, jak mogłaby być. Ustawa z 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn mówi, że owszem: ”zwalnia się z podatku nabycie własnych rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę”.

To, na co należy zwrócić uwagę, to to, że by rzeczywiście nie były one obciążone podatkiem, spadek lub darowiznę należy zgłosić Urzędowi Skarbowemu. Co więcej, trzeba to zrobić do 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Nawet 1780 zł dodatku do emerytury. Trzeba złożyć wniosek i spełnić jeden warunek

Koperta? Odpada!

Ustawa o podatku od spadków i darowizn mówi, że osoby, które otrzymały darowiznę i chcą być zwolnione z odprowadzenia podatku, muszą udokumentować otrzymanie pieniędzy „dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym”.

To znaczy, że darowizna przekazana w gotówce nie spełnia wymagań ujętych w ustawie. Krótko mówiąc, weselna koperta kwalifikuje się niestety do otwarcia i przekazania części zawartej w niej kwoty Urzędowi Skarbowemu.

Ponadto zwolnienie z podatku w przypadku przekazu pieniężnego obowiązuje jedynie w przypadku najbliższej rodziny. Jeśli przelew wykona dalsza rodzina, trzeba już będzie zapłacić podatek, a jego wysokość będzie zależna od stopnia pokrewieństwa i wyniesie od 3 aż do 20 proc. kwoty.

Co jeśli nie pokażę koperty fiskusowi?

W świetle przepisów prawa, jeśli na przykład z okazji ślubu otrzymamy od rodziny kopertę z pieniędzmi i zdecydujemy się nie poinformować o tym Urzędu Skarbowego, może się to wiązać z konkretną karą. Fiskus może na nas nałożyć karny podatek w wysokości 20% od otrzymanej darowizny , który jest wyższy niż ten nakładany w przypadku jawnego opodatkowania, który wynosi od 3% do 20% w zależności od grupy podatkowej i progu kwoty .

Rewolucyjne zmiany w Uberze. Ci pasażerowie będą musieli się z tym pogodzić
W tej sieci było najtaniej w maju. Biedronka i Lidl daleko w tyle, wielkie zaskoczenie
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa

Mam to szczęście, że dzieciństwo mogłem spędzić w świecie bez internetu, a dorosłość spędzać w świecie z internetem i to w najbardziej memicznym spośród krajów. Od ludzi wolę zwierzęta, od telewizji radio, a od piwa whisky. Można mnie było słyszeć w radiu ESKA, WAWA i Super Nova, ale nie można oczekiwać, że zdołam opowiedzieć o sobie w trzech zdaniach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie