Jest decyzja RPP. Co ze stopami procentowymi?
Pierwszy tydzień miesiąca tradycyjnie oznacza kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zapadła na nim kolejna decyzja co do wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Wybór Rady nie budzi zaskoczenia.
Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Kwestia stóp procentowych najbardziej interesuje osoby posiadające kredyty . To właśnie na nie najmocniej oddziałują decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące wysokości stóp procentowych, podejmowanych na posiedzeniach Rady.
RPP zbiera się w pierwszych dniach każdego nowego miesiąca na posiedzeniu. Jak podaje serwis rmf24.pl, lutowe posiedzenie miało miejsce w dniach 6-7 lutego. Tradycyjnie, podjęto na nim decyzję dot. stóp procentowych .
Zaskoczenia nie ma
Decyzja Rady nie jest zaskoczeniem - stopy procentowe pozostały bez zmian . Narodowy Bank Polski podał w swoim komunikacie, że stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa referencyjna 5,75 proc., stopa redyskontowa 5,80 proc., stopa dyskontowa weksli 5,85 proc., zaś stopa lombardowa utrzymała 6,25 proc.
Nie są to zatem dobre doniesienia dla kredytobiorców, ponieważ nie oznacza to obniżenia rat kredytów . Jednocześnie nie będzie jednak podwyżek z tego tytułu. Taka sytuacja utrzymuje się od października 2023 roku.
Zapowiedzi są optymistyczne
Jakie są plany na nadchodzące miesiące? W marcu eksperci NBP mają mają dostarczyć Radzie Polityki Pieniężnej projekcję inflacji . Jeżeli prognozy inflacyjne będą optymistyczne, to może zostać podjęta decyzja o obniżeniu stóp procentowych.
Na taki obrót wypadków liczą też specjaliści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego . Według nich, do końca roku główna stopa ma zostać obniżona do okolic 5 proc. Z kolei inflacja po II kwartale roku ma oscylować w okolicach 5 proc.
źródło: rmf24.pl