Kobiety będą pracować dłużej? Jest stanowcza deklaracja rządzących
Co jakiś czas Polacy na nowo podburzani są doniesieniami na temat m.in. rzekomego podwyższenia wieku emerytalnego dla kobiet. Ten, według niektórych, miałby zostać zrównany przez obecnych rządzących z wiekiem emerytalnym mężczyzn, wynoszącym teraz 65 lat. Aby jednak nie opierać się na spekulacjach, tylko faktach, warto zapytać o ewentualne plany u źródła, czyli w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Te odpowiedziało na interpelację jednego z posłów, wyraźnie dając do zrozumienia, jak zapatruje się na podobne pomysły.
Wiek emerytalny w Polsce najniższym w UE
Wiek emerytalny w Polsce, po tym, jak rząd Zjednoczonej Prawicy zdecydował się na jego obniżenie, jest obecnie najniższym w całej Unii Europejskiej . Niestety, prowadzi to do przykrych wniosków, bowiem Instytut Badań Strukturalnych wieszczy, że ok. 2060 r. nasz system ubezpieczeń społecznych stanie się niewydolny , o ile nie doprowadzimy w nim do znaczących zmian.
Tymczasem Polacy mocno sprzeciwiają się temu, by dłużej pracować i dają temu wyraz we wszystkich przeprowadzanych na ten temat sondażach. Tylko w ostatnim badaniu pracowni SW Research na zlecenie Goniec.pl przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego opowiedziało się 72,1 proc. ankietowanych. "Za" było jednocześnie tylko 13,8 proc. pytanych. Ale czy rząd Donalda Tuska bierze te głosy w ogóle pod uwagę?
"Brak przyzwolenia społecznego"
W przestrzeni publicznej co chwilę pojawiają się głosy, mówiące o tym, że wiek emerytalny z pewnością wkrótce zostanie podwyższony . Prawo i Sprawiedliwość uczyniło zresztą z tej opowieści ważny punkt swojej kampanii przeciwko KO przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Politycy Jarosława Kaczyńskiego nieustannie straszą Polaków zapewnieniami, iż historia z czasów rządów PO-PSL powtórzy się. Co innego deklaruje jednak MRPiPS.
Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji (…) postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (…) nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie - przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, cytowane przez superbiz.se.pl.
MRPiPS stanowczo odpowiada na pytanie o zrównanie wieku emerytalnego
Aktualnie resort pod przewodnictwem Agnieszki Dziemianowicz-Bąk stoi na stanowisku, że to kobiety ponoszą większość trudu opieki nad dziećmi, seniorami i osobami z niepełnosprawnościami , co “negatywnie wpływa na ich perspektywy zawodowe, stan zdrowia i sumę odprowadzonych składek”.
Brak inwestycji w sektor usług publicznych w ostatnich latach wypychał je z rynku pracy, pogłębiając różnice w kapitale zgromadzonym przez kobiety. Te utrwalone role płciowe, stanowiące reminiscencję dawnych stosunków społecznych, oddalały szanse kobiet na niezależność finansową od mężów - wskazano.
MRPiPS deklaruje ponadto, że niższy wiek emerytalny kobiet to przejaw uznania dla ich nieodpłatnej pracy , którą bardzo często świadczą i że daje on możliwość samodzielnego uzyskania prawa do świadczenia pomimo wymuszonych macierzyństwem przerw w zatrudnieniu oraz feminizacji zawodów wymagających dłuższego kształcenia, ale zapewniających przeciętnie niższe zarobki.
Źródło: SE, Gonniec.pl