BiznesINFO.pl Technologie Kolejne oszustwo na Facebooku. Wydano pilne ostrzeżenie
Fot. Unsplash/Austin Distel

Kolejne oszustwo na Facebooku. Wydano pilne ostrzeżenie

26 czerwca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Czerpanie informacji o bieżących wydarzeniach z mediów społecznościowych jest wykorzystywane przez cyberprzestępców. CERT Polska wydał ostrzeżenie przed żerującą na niskich instynktach kampanią, w której oszuści przekonują nas o tym, że w kraju porwana została dziewczynka. Przekonują nawet, że zobaczyć można nagranie z incydentu.

CERT ostrzega przed nowym oszustwem

W rzeczywistości jednak do żadnego porwania nie doszło, a news przyciągający uwagę służy wyłącznie w celach cyberprzestępczych . CERT przestrzega, że jest to nowa odsłona znanej już wcześniej kampanii. W przeszłości zamiast o porwaniu przekonywano, że doszło do potrącenia .

Treści są emitowane na Facebooku, oszuści wykupili tam reklamy. Post jest skonstruowany tak, aby wyglądał na pochodzący z lokalnej strony informacyjnej. “News” jest nawet opatrzony fotografią rzekomo porwanej dziewczynki. Należy bezwzględnie unikać klikania reklamy i zgłaszać ją administracji.

Milka nie rozdaje koszów ze słodyczami. Uwaga na oszustwo

Fałszywa informacja o porwanej dziewczynce

Napastnicy żerują tutaj na ludzkiej przywarze wścibskości i przekonują, że dostępne jest nagranie wideo porwania , co zapewne wielu zachęca do kliknięcia postu. Gdy to nastąpi, zostajemy poproszeni o ponowne logowanie na Facebooku, mimo że jesteśmy zalogowani. Formularz jest fałszywy i dane logowania, które wprowadzimy, zostają przekazane napastnikom .

W ten sposób mogą oni włamać się na nasze kontro na Facebooku , a następnie np. zacząć wypisywać do znajomych z prośbą o przekazanie kodu BLIK . Znajomi przekonani, że rozmawiają z właścicielem konta, chętnie mu pomagają i w ten sposób przekazują swoje pieniądze cyberprzestępcom.

Jak się chronić przed oszustwem?

Facebook nie jest bezpiecznym miejscem - ta myśl powinna nam przyświecać podczas korzystania z serwisu. Moderacja reklam w zasadzie nie istnieje, przez co codziennie cyberbezpieczeństwo milionów Polaków narażone jest na szwank. Absolutnie nie należy klikać reklam w serwisie i w przypadku Facebooka warto włączyć adblocker.

Z kolei jeśli otrzymujemy prośby od znajomych o niewielkie pożyczki, należy każdorazowo weryfikować, czy jego konto nie zostało przejęte. Wystarczy zadzwonić i się upewnić, że to dana osoba zwracała się do nas w sprawie kodu BLIK, by mieć pewność, że nie padniemy ofiarą oszustwa.

Groźne połączenia: sztuczny głos namawia do kontaktu na WhatsAppie
Atak na polski sklep dla dorosłych. Wyciekły dane klientów
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat