Kompletny krach - ceny tych "gruntów” spadły nawet o 95%
Ceny działek w metaverse w ciągu kilku ostatnich lat zaliczyły rekordowe spadki. Wartość gruntów w wirtualnym świecie Marka Zuckerberga spadła od 50 do 95 proc. To oznacza, że z każdej zainwestowanej złotówki inwestorowi, który uwierzył w wizję założyciela Facebooka, zostało od 5 do 50 groszy.
Czym tak właściwie jest Metaverse
Metaverse to wirtualny świat online, który w założeniu ma łączyć elementy rzeczywistości z tymi wygenerowanymi cyfrowo. W dużym uproszczeniu, to internetowa platforma, za pośrednictwem której ludzie za pośrednictwem komputera, telefonu lub gogli do wirtualnej rzeczywistości, mogą funkcjonować jako stworzone przez siebie postaci w alternatywnym świecie i nawiązywać w nim dowolne interakcje.
Meteverse od początku było promowane jako nadchodząca rewolucja, która na zawsze zmieni sposób, w jaki żyją ludzie. Ile jak dotąd z tego wyszło, można wywnioskować z faktu, że teksty takie jak ten, trzeba zaczynać od próby wyjaśnienia, o czym w ogóle mowa. Na filmie poniżej, można zobaczyć jak przed dwoma laty wizję Metaverse przedstawiał Mark Zuckerberg.
Ogromne spadki wartości nieistniejących gruntów
Zderzenie wirtualnej rzeczywistości z… rzeczywistością, okazało się dość brutalne. Rozmaite inwestycje w cyfrowe dobra okazały się nawet bardziej ryzykowne, niż się pierwotnie spodziewano, a popularność Metaverse na razie nie spełnia oczekiwań nawet największych pesymistów, którzy byli zaangażowani w powstanie projektu. Kryzys nie ominął również cyfrowych działek, które oferowano zarówno prywatnym użytkownikom, jak i firmom.
Raport o ”gruntach” w Metaverse przygotował CoinGecko – serwis wyspecjalizowany w tematyce kryptowalut. Z zestawionych danych wynika, że ceny cyfrowych działek w wirtualnym świecie (a raczej wirtualnych światach) Marka Zuckerberga spadły od 50 nawet do 95 procent.
PKO BP z wirtualną działką
Dane zaprezentowane przez CoinGecko pokazują, że ceny działek wobec ich minimalnych cen w okresie największej wartości spadły średnio o 72 proc. W bieżącym roku za wirtualną działkę w Metaverse trzeba zapłacić od 0,08 ETH do 1,88 ETH (835 zł - 19 600 zł).
Największe, bo 95-procentowe spadki cen wirtualnych gruntów dotknęły ”świata” Sandbox. W TOPIA Worlds (dawniej NFT Worlds) średnia minimalna cena działki spadła o 45 proc. Aż 89 procent wartości w ciągu dwóch lat straciły natomiast działki w Decentralandzie, gdzie… w 2022 roku w wirtualny grunt zainwestował bank PKO BP.
Czy to wszystko oznacza, że koncepcje związane z cyfrowymi światami nie mają przyszłości? Obecnie można powiedzieć jedynie tyle, że ich ewentualna przyszłość z pewnością nie nadeszła dzisiaj.