BiznesINFO.pl Finanse Koniec tarczy antyinflacyjnej? Opinia Rady Polityki Pieniężnej na temat ustawy budżetowej na 2024 rok
Iberion

Koniec tarczy antyinflacyjnej? Opinia Rady Polityki Pieniężnej na temat ustawy budżetowej na 2024 rok

14 listopada 2023
Autor tekstu: Zuzanna Kabot

Rada Polityki Pieniężnej podzieliła się swoją opinią o ustawie budżetowej na 2024 rok. Jak się okazuje, kwestia przedłużenia tarczy antyinflacyjnej może mieć kluczowe znaczenie w kwestii polityki fiskalnej.

RPP o kwestii przedłużenia tarczy antyinflacyjnej

Rada Polityki Pieniężnej w poniedziałek opublikowała opinię w sprawie ustawy budżetowej na 2024 rok . Wskazano w niej, że ważnym źródłem niepewności polityki fiskalnej jest kwestia przedłużenia tak zwanej tarczy antyinflacyjnej , czyli działań osłonowych mających na celu ochronę podmiotów gospodarczych przed skutkami wysokich wzrostów cen energii i żywności.

- Z zapisów zawartych w projekcie ustawy i uzasadnieniu można wnioskować, że projekt ten zakłada zakończenie funkcjonowania głównych rozwiązań składających się na tarczę antyinflacyjną z końcem 2023 roku. […] Według szacunków NBP, łącznie przyczyni się to do wzrostu dochodów sektora w 2024 r. w relacji do PKB o co najmniej 0,6 pkt. proc. PKB - przekazano.

ZUS przypomina o nowym obowiązku. W zeszłym roku czegoś takiego nie było

Wpływ zmian w świadczeniach społecznych na PKB

NBP szacuje, że relacja wydatków na świadczenia społeczne do PKB w przyszłym roku wzrośnie o 1,0 pkt. proc. PKB. Jak można się spodziewać, główną tego przyczyną będzie podniesienie świadczenia wychowawczego z 500 złotych na 800 złotych. W perspektywie zapowiadanej dezinflacji, wskaźnik waloryzacji rent i emerytur będzie wyższy od przewidywanej inflacji i od oczekiwanego wzrostu nominalnego PKB.

RPP o ustawie budżetowej na 2024 rok

Według Narodowego Banku Polskiego na wydatki związane z wynagrodzeniami w państwowym budżecie jest przewidziane o 13,4 proc. niż w ustawie budżetowej na rok 2023 po nowelizacji. W latach 2024-2027 relacja państwowego długu publicznego do PKB ma się obniżyć pod koniec tego roku w porównaniu z poprzednim rokiem z 39,4 proc do 37,9 proc.

3494,57 zł dla każdego. Wystarczy złożyć jeden wniosek
Zaskakujący wyrok TK. Wiele osób może odetchnąć z ulgą
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kabot

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką psychologii na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. W wolnym czasie lubię czytać książki i oglądać filmy związane z tematyką kryminalną.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat