BiznesINFO.pl Technologie Lekarze tworzą specjalną aplikację. Skupi się jednej grupie pacjentów
Fot. Fot. Unsplash/National Cancer Institute

Lekarze tworzą specjalną aplikację. Skupi się jednej grupie pacjentów

26 maja 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pracują nad aplikacją, która wesprze pracowników służby w zdrowia w pomocy medycznej dzieciom. Program będzie stanowił pomoc w podejmowaniu kluczowych decyzji zwłaszcza dla tych medykom, którzy mają niewielkie doświadczenie z młodszymi pacjentami.

Aplikacja pomoże medykom i dzieciom

Jak informuje naukawpolsce.pl, dzięki aplikacji możliwe będzie uzyskiwanie informacji o objawach charakterystycznych dla określonego stanu dziecka. Dzięki temu medyk będzie mógł podjąć decyzję, czy potrzebuje ono natychmiastowej pomocy, np. interwencji chirurgicznej, czy też może być poddane testom, hospitalizacji. Zastosowania podsumowuje pomysłodawczyni aplikacji, dr Kamila Ludwikowska z Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW.

Sztuczna inteligencja nie postawi diagnozy, nie takie będzie zadanie narzędzia, które tworzymy. Aplikacja nie zastąpi również lekarza na izbie przyjęć. Ona ma wyłącznie pomóc pracownikom ochrony zdrowia w podejmowaniu decyzji w obszarze, w którym trudno przekazać wiedzę w klasyczny sposób, ponieważ wymaga doświadczenia.

Dzięki aplikacji możliwe będzie więc uniknięcie zbędnej hospitalizacji oraz rozpoznanie tych, relatywnie rzadkich przypadków, kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc.

Problemy Neuralink. Interfejs mózg-maszyna traci elektrody

Algorytmy rozpoznają objaw na obrazie z kamery

Aby wydanie aplikacji było możliwe, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego zbioru danych, które będą przezeń przetwarzane. Te zostaną zebrane w postaci nagrań wideo przedstawiających konkretne objawy i stany pacjentów. Materiały zostaną nagrane w klinikach dysponujących izbami przyjęć z dużą liczbą pacjentów we Wrocławiu, Wałbrzychu i Trzebnicy.

Można się spodziewać, że na podstawie materiałów trenowane będą algorytmy , a te będą przetwarzać obraz z kamery smartfonu lekarza. Gdy ten skieruje go np. na jakiś objaw w postaci zmian skórnych, wówczas telefon będzie mógł zasugerować identyfikację. Celem jest wsparcie medyków w procesach decyzyjnych, choć szczegóły techniczne nie są jeszcze znane.

Przydatne także w nauczaniu

Oprócz doraźnej pomocy lekarzom aplikacja będzie także wykorzystywane w dydaktyce. Siłą rzeczy podczas zbierania danych zarchiwizowane zostaną materiały, na których uczyć będą mogły się nie tylko algorytmy, ale też studenci. Za rozwój aplikacji odpowiada firma Animativ.

Źródło: naukawpolsce.pl

Naukowcy z NASA szukają chętnych. Zapłacą 18 tys. euro za leżenie
Lek na brak zębów. Testy na ludziach wystartują w tym roku
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat