BiznesINFO.pl Polska i Świat Lidl wycofuje produkt z rakotwórczą toksyną
fot. Aljona83/Wikimedia Commons

Lidl wycofuje produkt z rakotwórczą toksyną

8 października 2024
Autor tekstu: Sebastian Mikiel

Lidl Polska wycofuje popularną mąkę żytnią z powodu rakotwórczej toksyny. Mąka chlebowa firmy Gdańskie Młyny zawiera ochratoksynę A, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Decyzja wycofania jest wynikiem badań laboratoryjnych, które wykazały przekroczenie dopuszczalnych norm tej niebezpiecznej substancji. Sprawdź, jakie partie produktu zostały objęte akcją i co to oznacza dla klientów.

Niebezpieczna substancja w mące – Lidl reaguje szybko

Mąka żytnia typu 720 o wadze 1 kg została skażona ochratoksyną A, co wykazały badania laboratoryjne. Substancja ta, pochodząca z grzybów, może mieć działanie rakotwórcze. Jak tłumaczą eksperci, szczególnie zagrożone są nerki, a toksyna może również prowadzić do uszkodzeń DNA. Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że ochratoksyna A jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi.

Wycofanie dotyczy konkretnych partii produktu o numerach: 31485/24, 31492/24 i 31495/24. Daty minimalnej trwałości tych partii sięgają listopada 2024 roku. Lidl zareagował błyskawicznie, by uchronić swoich klientów przed zagrożeniem, choć warto zauważyć, że inne produkty firmy Gdańskie Młyny nie są objęte tym wycofaniem.

5 mld zł straty, medycyna estetyczna i łapówki. Szokujące wyniki audytu w państwowym gigancie
Żywność na świecie jest coraz droższa. Ceny we wrześniu podskoczyły, a to nie koniec

Rakotwórcza toksyna w codziennym produkcie – co mówi Lidl?

Sieć Lidl zapewnia klientów, że wszyscy mogą zwrócić zakupiony towar w dowolnym sklepie, nawet bez okazywania paragonu. Ta szybka reakcja ma na celu minimalizację potencjalnych zagrożeń dla konsumentów. Warto podkreślić, że akcja wycofania dotyczy wyłącznie wskazanych partii mąki żytniej, a nie całego asortymentu firmy Gdańskie Młyny.

Producent mąki, firma Gdańskie Młyny, także przeprosiła swoich klientów za zaistniałą sytuację, deklarując pełną współpracę z władzami sanitarnymi oraz siecią Lidl w procesie wycofywania produktu. „Przepraszamy za wszelkie niedogodności i dziękujemy za wyrozumiałość” – napisano w oficjalnym komunikacie.

Czego mogą się spodziewać klienci Lidla?

Choć sytuacja może budzić niepokój, to szybka reakcja zarówno Lidla, jak i producenta mąki pokazuje, jak istotne są standardy bezpieczeństwa żywności w sieciach handlowych. Klienci mogą czuć się pewniej, wiedząc, że w przypadku jakichkolwiek zagrożeń, mają możliwość szybkiego i bezproblemowego zwrotu produktów.

Warto pamiętać, że podobne sytuacje, choć rzadkie, mogą się zdarzać. To sygnał dla konsumentów, aby zawsze być czujnym i śledzić komunikaty dotyczące bezpieczeństwa żywności.

Szef pracuje więcej od pracownika? Wyniki badania zaskakują
Tego jeszcze nie było. Lidl wprowadza benefity w swojej aplikacji. Zapłacisz mniej, ale nie tylko w Lidlu
Obserwuj nas w
autor
Sebastian Mikiel
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat