Masz fotowoltaikę? Zbliżają się masowe kontrole, posypią się kary
Energia pochodząca z odnawialnych źródeł stanowi coraz większą część polskiego miksu energetycznego - w czerwcu jej udziały przekraczały 18 proc. i to nie licząc elektrowni wiatrowych. Kolejne odsłony programów Mój Prąd czy Czyste powietrze zachęciły Polaków do instalacji fotowoltaiki. U prosumentów zdarza się jednak do nadużyć, które mogą przełożyć się na bezpieczeństwo instalacji. Dlatego Tauron ogłosił kontynuację kontroli. Tym razem wprowadzonych zostanie kilka ważnych innowacji w stosunku do poprzednich lat, które mogą się przełożyć na zwiększoną wykrywalność nieprawidłowości.
W 2023 r. kontrole wykazały nieprawidłowości w ponad połowie instalacji fotowoltaicznych
Tauron poinformował o kontynuacji zeszłorocznego programu kontroli. Jest to skutek bardzo dużej liczby wykrytych instalacji, które naruszały przyjęte zasady m.in. w zakresie bezpieczeństwa. W 2023 r. w przypadku ponad połowy wszystkich instalacji fotowoltaicznych na jaw wyszły nieprawidłowości.
Najczęściej w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych kontrolerzy stwierdzali przekroczenia napięcia . Prosumenci wprowadzali także nielegalne zmiany w układach pomiarowo-rozliczeniowych, częste były przypadki zerwania plomb. Jeśli z takimi praktykami mamy do czynienia w większości instalacji, nie powinno dziwić, ze Tauron kontynuuje procedury kontrolne.
Tauron zapowiada kolejne kontrole, sporo się zmieni
W tym roku Tauron Dystrybucja skontroluje cały obszar swojego działania, co przełoży się na przeprowadzenie ponad 1,6 tys. kontroli . Podobnie jak w 2023 r. sprawdzane będą potencjalne przekroczenia maksymalnej mocy i napięcia czy próby manipulacji urządzeniami pomiarowymi. Już na podstawie telemetrii spółka szacuje, że do wykrycia nieprawidłowości dojdzie na dużą skalę - chodzi o 3 tys. przypadków przekroczenia mocy i ponad 13 tys. napięcia.
Zobacz: Miliardy euro na stole. Gigantyczna fabryka baterii do elektryków stanie w Polsce?
Zmianą w stosunku do zeszłorocznej odsłony kontroli będzie niezapowiedziana wcześniej w korespondencji inspekcja magazynów energii . Te także zostaną sprawdzone pod kątem możliwych nieprawidłowości. Nie powinno to dziwić, jeśli pod uwagę weźmiemy, że w ramach programu Mój Prąd 6.0 magazyn energii jest warunkiem koniecznym do uzyskania dofinansowania montażu fotowoltaiki.
Wypatruj dronów nad swoim domem
Oprócz rozszerzenia kontroli na magazyny energii w tym roku Tauron wprowadzi podczas kontroli jeszcze jedną innowację. Do inspekcji instalacji fotowoltaicznych wykorzystywane będą drony . Dzięki zamontowanym na nich kamery kontrolerzy będą mogli sprawdzić stan instalacji znajdujących się np. na dachach domów bez konieczności wchodzenia na nie. Sprawdzane w ten sposób będzie także, czy energia nie jest wprowadzana do sieci bez umowy.