Ministerstwo Finansów apeluje do Polaków. Chodzi o PIT 2024
Ministerstwo Finansów wystosowało pilny apel do Polaków, którzy w tym roku będą zobowiązani do złożenia deklaracji PIT. W związku z rozpoczętymi pracami, dostęp do niektórych usług może być utrudniony. Warto wiedzieć.
Przerwa w działaniu usługi Twój e-PIT
Ministerstwo Finansów poinformowało, że w związku z przygotowaniem zeznań podatkowych za 2023 rok, od 2 do 14 lutego 2024 roku w usłudze Twój e-PIT trwały będą prace serwisowe. Usługa będzie ponownie dostępna od 15 lutego . Pozostałe opcje będą dostępne w trakcie trwania przerwy technicznej.
W związku z przygotowaniem zeznań podatkowych za 2023 roku, od 2 do 14 lutego będą prowadzone prace serwisowe w usłudze Twój e-PIT, będzie ona ponownie dostępna od 15 lutego — tłumaczy oficjalny komunikat.
Czym jest usługa Twój e-PIT?
Usługa Twój e-PIT to najwygodniejszy sposób na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Dzięki niej można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić rozliczenia podatkowe, bez konieczności wychodzenia z domu. W ubiegłym roku aż 94 proc. deklaracji zostało złożonych właśnie w tej formie.
Do usługi można zalogować się, korzystając z Profilu zaufanego, bankowości elektronicznej, e-dowodu, aplikacji mobilnej mObywatel , lub wpisując w odpowiednie rubryki PESEL, lub NIP i kwoty przychodu. Po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego wystarczy wybrać opcję Twój e-PIT. Należy pamiętać, że przygotowane automatycznie zeznanie dotyczy podatnika indywidualnie. Oznacza to, że aby rozliczyć się z małżonkiem, należy skorzystać z dedykowanej opcji.
ZOBACZ TAKŻE: Fiskus masowo blokuje konta Polaków. Kto może mieć problem?
Nowe zwolnienia w PIT za 2023 rok
Rozliczając PIT w 2024 roku, wielu Polaków będzie mogło skorzystać ze zwolnień i ulg. Do najistotniejszych z pewnością należą: ulga internetowa, ulga rehabilitacyjna, ulga prorodzinna, ulga dla krwiodawców, ulga na nowe technologie, ulga odsetkowa, ulga na darowizny kościelne, cele pożytku publicznego i cele edukacyjne dla szkół, czy ulga termomodernizacyjna.
Ulgi dzielą się na te, które można odliczyć od dochodu oraz na takie, które można odliczyć od podatku. Należy pamiętać jednak o pewnych zasadach. Przykładowo, z ulgi na internet można skorzystać tylko przez dwa lata następujące po sobie.